Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy znajdzie się tu jakiś użytkownik grainfather g70? Mam problem z pompą - przy pierwszej warce działała jak jej się zachciało - po podłączeniu chłodnicy pompę było słychać ale wyrzucała z siebie jakieś mililitry. Po prawie godzinnej walce z wyłączaniem i włączaniem nagle zaczęła działać na pełnych obrotach  - zapchanie wykluczam bo tam było raptem 50g chmielu a pozniej przy hopstandzie poradziła sobie z 500 gramami - i szło to bardzo sprawnie. Przy czyszczeniu też miała zwiechę ale tam ruszyła po kilku miniutach.

 

poszukałem trochę w necie i tu też mieli taki problem:

 

https://www.geterbrewed.com/blog/2020/03/07/grainfather-g70-review-by-lacada-brewery/?fbclid=IwAR09oGYZSYyHzDvWQvzituGkv4puteg_QA2mKyITZTyda9smVttrV7XVo7I

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam G70, ale na moje to pompa się zapowietrza. Spróbuj mieć odkręcony zaworek kulowy na tej rurce zawsze jak kocioł się uzupełnia cieczą, czy to wodą do zacierania czy to ściekającą brzeczką z kosza po zacieraniu. Mi w G30 ten problem też się czasami pojawiał ale odkąd robię tak jak powyżej nie mam już problemów z pompowaniem. Czasami też pomaga kilkukrotne włączenie i wyłączenie pompy na otwartym zaworze na maksa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czesc,

 

Blisko 30 warek na GF i mam problem z ktorym nie moge sobie poradzic.

 

Zasyp tak jak na zalaczonym zrzucie. Po wsypaniu slodow, zamontowaniu gornego sita, overlow filter wlaczylem pompe. Zloze po kilku minutach zaczelo sie tak mocno zbijac, ze gorne sito opadlo o jakies 6-8 cm, przeplyw brzeczki stanal, wewnetrzna rurka nie byla w stanie odebrac nadmiaru brzeczki. Pozostalo zdjecie gornego sita i mieszanie co 2-3

min - jak na zalaczonym zdjeciu. Pierw zganialem na overlow filter, ale dzisiaj sytuacja sie powtorzyla.

 

poprzednio srutowalem na 1.0 mm, teraz na 1.1 i jest dokladnie tak samo kiepsko.

 

dziekuje z gory za rady

2A7F27E4-96D0-40F0-B7C2-46551F3F74BB.png

25B136FD-768F-4BD4-8020-7D182901505C.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak się robić po puszczeniu pompy na maxa. Spróbuj najpierw na pół gwizdka. Ja w ogóle rzadko odpalam maksymalnie, tylko zeby leciutko się przelewało środkiem.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od razu otwieram na maksa i jak brzeczka zaczyna lecieć z rurki przelewowej to skręcam żeby tylko delikatnie wypływała. Utrzymuje lustro brzeczki nad górnym sitem ale tak żeby nie przelewała się rurką środkową. Dzięki temu brzeczka lepiej mi się klaruje. Nigdy nie miałem problemów ze zbiciem złoża na etapie zacierania. Ostatnio drobniej śrutuję i zauwazyłem, że podczas zacierania cyrkulacja nie jest tak swobodna jak kiedyś i wysładzanie trwa dłużej, ale nigdy nie miałem czegoś takiego jak na zdjęciu powyżej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 2 tygodnie temu uwarzyłem pierwsze piwo w GF30, zestaw cascade pale ale 13° BLG z TB, 20 litrów ze śrutowaniem. Warzenie wg instrukcji z zestawu, tylko wodę obliczyła mi apka GF (15.1 l do zacierania + 13.8 l do wysładzania). Jako że to pierwsza warka to popełniłem kilka błędów i mam też kilka pytań.

 

Do fermentora trafiło 17 litrów brzeczki 13% Brix czyli za mało ale o prawidłowej gęstości. Rozumiem, że apka GF wlicza starty w obliczenia wody, więc dlaczego wyszło tylko 17? Być może jest to głupie pytanie ale bardzo chciałbym to zrozumieć ? Niestety nie zmierzyłem objętości i gęstości brzeczki przedniej więc nie wiem jaką miałem wydajność. 

 

Druga sprawa to taka, że do gara poszło 95 g chmielu w sześciu dawkach, po wrzuceniu każdej rozmieszałem granulat tylko z grubsza przez kilka sekund (do poprawy w warce nr 2). Na koniec gotowania whirlpool łygą (zbyt krótkie mieszanie i zbyt krótkie czekanie) i chłodzenie. Mimo otwarcia rurki od pompy na full ciekło bardzo powoli. Po zakończeniu filtr był oblepiony zbitymi chmielinami które były prawie suche w dotyku. Po kilku latach warzenia w garnku jestem przyzwyczajony do mokrej zielonej brei na dnie, także drugie pytanie do was: czy to jest normalna sytuacja a jeśli nie to czy dokładniejsze rozmieszanie granulatu i poprawny whirlpool pomogą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mijnheer napisał:

Rozumiem, że apka GF wlicza starty w obliczenia

 

Zrobisz kilka warek i sam zobaczysz ile wychodzi , mi np przy ustawieniach w apce 23l warka  zawsze mam  w fermentorze 21l  

 

A co do drugiego pytania nie zbyt rozumiem jak chmiel miał by być  suchy ?  Że się ''grudki ''  z chmielu zrobiły tak ? 

Też mi nie leci jakoś zawrotną prędkością . Ja podpinam chłodnice , włączam i jak zacznie chłodzić od razu leje w fermentor , zawsze używam jeszcze hopspidera trzymam wąż od chłodnicy a w drugiej ręce hopspidera pod ukosem  bo w tedy nic mi się nie przytyka a ewentualny syf zostaje w hopspiderze.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu Grainfathera G30. Pytanie do posiadaczy co dokupić, żeby podczas warzenia nic mnie nie zaskoczyło. Wiem, że potrzebne jest sitko do kosza, żeby zapobiec przedostawaniu się drobin słodu do brzeczki, ale gdzie takie coś kupić. Do chmielu też by się coś przydało, hopspider? Do Filtrowania ostudzonej brzeczki też chyba coś się przyda, żeby przefiltrować, może wystarczy podwójna pończocha ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, witur napisał:

Tylko pytanie czy te wszystkie akcesoria są aż tak potrzebne ? Ja warzę gfem i z dodatków używam tylko hopspidera :) 

Hej.

Mam za sobą 70 warek w GF30. Używam na zmianę hopspidera od kolegi Lewatywy lub oryginalnego filtra z nałożonymi druciakami. Czas od czasu używałem hopstopera, ale od 20 warek już nie. Używam też sporadycznie dodatkowe dno sito na "bottom perforate plate" i żadnych więcej dodatków. Nie używam nawet górnego filtra na rurkę. Żadnych dodatkowych modyfikacji. Czym mniej wymyślisz na początku - tym lepiej. Kupuj GF30 a resztę dokupisz w międzyczasie według potrzeb.. :)

Edytowane przez olko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, witur said:

A co do drugiego pytania nie zbyt rozumiem jak chmiel miał by być  suchy ?  Że się ''grudki ''  z chmielu zrobiły tak ? 

 

Chodziło mi o to, że chmieliny zbiły się dookoła filtra w sposób zwarty i nie były bardzo wilgotne. Pierwsze warki w życiu robiłem w garnku emaliowym i byłem przyzwyczajony raczej do błota z chmielin na dnie ;) więc chciałem się upewnić czy to co miałem w GF to normalna sytuacja. Hop spidera na razie nie mam więc w czasie drugiej warki poćwiczę whirlpool i zobaczę co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, smerf08365 napisał:

Wyczytałem też, że warto zainwestować w camlocki. Gdzie polecacie takie kupić? Jeśli będzie już hopstopper, to czy jest potrzeba dodatkowo filtrować brzeczkę przed wlaniem do fermentora? 

Nie ma takiej potrzeby. Podłączasz chłodnicę i sru.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, olko napisał:

Nie ma takiej potrzeby. Podłączasz chłodnicę i sru.. ;)

 

7 minut temu, smerf08365 napisał:

Wyczytałem też, że warto zainwestować w camlocki. Gdzie polecacie takie kupić?

Oprócz hobby warzenia piwa, to jestem informatykiem. Może z tego zawodu wiem, że inwestowanie w sprzęt, który masz dopiero dostać nie jest niezbędnym rozwiązaniem, bo przy pierwszym korzystaniu myśli mogą pójść nie w camlocki, a na przykład w dodatkowy warnik do wody. Nie śpiesz się, zaoszczędź czas i pieniążki. Zrób sobie kilka warek i będziesz wiedział co i jak. Na prawdę, na samym początku oryginalny filtr z druciakami lub hopstoper wystarczą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2021 o 14:23, olko napisał:

Hej.

Mam za sobą 70 warek w GF30. Używam na zmianę hopspidera od kolegi Lewatywy lub oryginalnego filtra z nałożonymi druciakami. Czas od czasu używałem hopstopera, ale od 20 warek już nie. Używam też sporadycznie dodatkowe dno sito na "bottom perforate plate" i żadnych więcej dodatków. Nie używam nawet górnego filtra na rurkę. Żadnych dodatkowych modyfikacji. Czym mniej wymyślisz na początku - tym lepiej. Kupuj GF30 a resztę dokupisz w międzyczasie według potrzeb.. :)

Jaką masz gęstość siatki w tych akcesoriach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.