Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Loki napisał:

No tak czytam I rzeczywiscie chyba sie zdecyduje I tez kupie grainfather chociaz tez widzialem zdrugiej strony porownanie klerstein do grainfather to niby klerstein mial lepsza wydajnosc tylko zdrugiej strony ciekawe jak jakosc ..:) jedyny minus to jest to ze jest 30L a czasem tez Jakies whisky bym chcial zrobic a bym potrzebowal okolo 40-45L wsadu, same zacieranie na slodzie I zchlodzeniem wyrobil bym sie w 3-4 godziny ?

Ja u znajomego na klarsteinie warzyłem na takim samym zasypie, jak u mnie na GF i wnioski są odwrotne- Grainfather ma lepszą wydajność! Poza tym jakość wykonania, chłodnica przeciwbieżna, sterowanie przez BT i super łapka. To wszystko przemawia na korzyść kociołka z Nowej Zelandii. Jeśli dodam do tego, że klarstein ma pompę, która co chwile się zacina, wybór jest tylko jeden. 
Bez problemu wyrobisz się w 4 godziny :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Loki napisał:

No tak czytam I rzeczywiscie chyba sie zdecyduje I tez kupie grainfather chociaz tez widzialem zdrugiej strony porownanie klerstein do grainfather to niby klerstein mial lepsza wydajnosc tylko zdrugiej strony ciekawe jak jakosc ..:) jedyny minus to jest to ze jest 30L a czasem tez Jakies whisky bym chcial zrobic a bym potrzebowal okolo 40-45L wsadu, same zacieranie na slodzie I zchlodzeniem wyrobil bym sie w 3-4 godziny ?

 

Szczerze polecam Ci GFa. Co prawda nie miałem styczności z innymi systemami, ale skoro inne osoby miały i jasno wyraziły się że jakość jest jego głównym wyróżnikiem, to mogę się pod tym podpisać. Sprzęt jest naprawdę solidnie zrobiony.

 

Tak informacyjnie, to jestem właśnie po pierwszym warzeniu na tym sprzęcie w dniu wczorajszym i poszło praktycznie idealnie.

Całość zajęła mi ok. 5h, bo i scheamat zacierania oraz gotowanie dłuższe niż standardowe, więc zakładam, że można zejść do ok. 4-ech godzin dla warki z 1h zacierania na lenia + 1h gotowania, ale do 3-ech to raczej się nie da... 

 

U mnie czasowo było dokładnie tak (Belgian Ale - zasyp 6.1kg ; warka 23.5L):

14.30 - 15:00 Start grzania 20L wody na zacieranie (nie liczę tego czasu, bo ustawiłem w apce zdalnie ten proces i przyszedłem na gotowe)

15:00 - 15:10 Wsypywanie słodu partiami + dokładne mieszanie zacieru (zegar stop)

15:10 - 16:45 Zacieranie ok. 95 minut (3 etapy: 50 min w 63C ; 15 min w 72C ; 3 min w 78C + ok. 25 min. czas pomiędzy przerwami w którym GF podgrzewał brzeczkę do następnej temp.)

16:45 - 17:10 Wysładzanie i filtracja

17:20 - 18:50 Gotowanie i chmielebnie (90 minut)

18:50 - 19:00 Whirpool + czekanie ok.10 minut na utworzenie się stożka chmielin

19:00 - 19:20 Chłodzenie brzeczki do ok. 20C

19:20 - 19:45 Zlewanie do fermentatora (brzeczka osiągnęła temp. 18C i od razu napowietrzanie)

19:45              Zadanie drożdży

+ potem ok. 1h na czyszczenie sprzętu i sprzątanie pomieszczenia

 

To co mnie dodatkowo pozytywnie zaskoczyło, to bardzo krótki czas jaki był potrzebny na doprowadzenie brzeczki do wrzenia od momentu wysładzania (na gazie to była dobra godzina)

 

Załączam parę fotek zrobionych na pamiątkę z inauguracji:

 

EDIT: Wydajność zacierania wyszła ok. 79%, więc IMHO bardzo dobrze.

 

04_Belgian_Red_Ale_GF_seesion_#1.jpg

05a_Belgian_Red_Ale_GF_seesion_#1.jpg

07_Belgian_Red_Ale_GF_seesion_#1.jpg

08_Belgian_Red_Ale_GF_seesion_#1.jpg

09_Belgian_Red_Ale_GF_seesion_#1.jpg

10_Belgian_Red_Ale_GF_seesion_#1.jpg

Edytowane przez Mars_2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut to dosyć szybkie wysładzanie, obstawiam że przy wolniejszym wydajność by wzrosła.

 

A już abstrahując od tematu samego grainfathera, to nie boisz się że przy takim chłodzeniu i zlewaniu bez jakiegokolwiek przykrycia, wleci tam jakiś syf z którego będzie zakażenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Hary86 napisał:

25 minut to dosyć szybkie wysładzanie, obstawiam że przy wolniejszym wydajność by wzrosła.

 

A już abstrahując od tematu samego grainfathera, to nie boisz się że przy takim chłodzeniu i zlewaniu bez jakiegokolwiek przykrycia, wleci tam jakiś syf z którego będzie zakażenie? 

 

Co do wysładzania - sugerowałem się tym co pisali ludzie na różnych forach - ok. 1.5L / minutę , co w połączeniu z ociekaniem kosza (ok. 10 minut) dało te 25 minut.

Sugerujesz zatem, to jeszcze spowolnić? Jeśli tak, to jak bardzo ? (mam wężyk z dziurkami porobionymi do tzw. wysładzania ciągłego położony na górnym sicie i mogę spróbować zmniejszyć przepływ zaciskiem)

 

Co do chłodzenia tą metodą, to wzorowałem się na rozwiązaniu jakie stosuje "guru" GFa - David Health.

On tak umieszcza sobie wężyk za termometrem i leje grawitacyjnie (przykład poniżej)

)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o chłodzenie, to na filmiku widać że GF ma jednak założoną pokrywkę, więc obawy o to że coś wleci do kotła nie ma. Sam sposób przelewania do fermentora jest jednak wg mnie odrobinę nieostrożny, ja wolę włożyć wężyk do fermentora i przykryć go przykrywką, tak dla świętego spokoju. Jednej owocówki albo jakiegoś farfocla latającego w powietrzu możesz nie zauważyć i może się skończyć zakażeniem. 

Natomiast jeśli chodzi o wysładzanie, to wolniejsze dolewanie wody nie zmieni tu niczego, poza tym że proces będzie trwał dłużej :) Chodzi o to żeby woda jak najwolniej przepływała przez złoże, więc tutaj trzeba się zastanowić nad odrobinę drobniejszym śrutowaniem, albo zastosowaniem dodatkowej siatki na dno kosza, która może spowolnić przepływ. Istotne też żeby przed wysładzaniem docisnąć górne sito, tak żeby młóto się odrobinę zbiło, co spowolni cały proces i nie pozwoli na to żeby woda szła wypracowanymi ścieżkami. Na oplocie sprawa była prosta, bo wystarczyło zdławić przepływ na kraniku albo klipsem na wężyku i całość spowalniała, a tu takiej opcji nie ma. 

Edytowane przez Hary86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie katowałem GF kukurydzą. Zresztą nie sądzę aby brzeczka przepływała przez złoże. Raczej wszystko się zaklei.

 

Kleikowałem w garze 12l i po skleikowaniu przelewałem do 50l beczki. Za to gotowanie mętnego wina z kukurydzy po fermentacji w celu otrzymania wiadomego produktu całkiem spoko. Nic się nie przypala. Co prawda starałem się przez kilka sit (od najrzadszego do najgęstszego) przefiltrować nastaw zanim poszedł do gotowania.

 

Za to wędzony torfem weyermana na single malta zacierał się bardzo dobrze ;)

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, nike21 said:

Ja nie katowałem GF kukurydzą. Zresztą nie sądzę aby brzeczka przepływała przez złoże. Raczej wszystko się zaklei.

 

Kleikowałem w garze 12l i po skleikowaniu przelewałem do 50l beczki. Za to gotowanie mętnego wina z kukurydzy po fermentacji w celu otrzymania wiadomego produktu całkiem spoko. Nic się nie przypala. Co prawda starałem się przez kilka sit (od najrzadszego do najgęstszego) przefiltrować nastaw zanim poszedł do gotowania.

 

Za to wędzony torfem weyermana na single malta zacierał się bardzo dobrze ;)

Wporzadalu dziekowac bardzo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Loki napisał:

Panowie a mam jeszcze pytanko kukurydze Dalo by na tym zrobic czy ciezko by bylo ?

Nie wiem, ale się wypowiem ;). Wydaje mi się, że odpowiednia ilość łuski ryżowej by pomogła. Ew wcześniejsze kleikowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PiotrST napisał:

 

Gdzie kupowałeś? W TB jest aktualnie niedostępny...

 

 

Tutaj:

https://www.thehomebrewery.eu/grainfather-connect-g30-brewery-30l

 

a plan B zakładał zakup jeszcze tutaj:

https://shop.humle.se/utrustning/bryggning/bryggverk/grainfather/grainfather-connect-bryggverk

 

Oba sklepy szybko odpisują na maile, ale z czystym sumieniem mogę polecić Ci ten pierwszy (gdzie ostatecznie zrobiłem zakup, bo mieli wszystkie interesujące mnie akcesoria też dostępne od ręki).

Powód rekomendacji nietuzinkowy, bo pierwsza przesyłka z garnkiem została zagubiona przez UPS, a oni nie czekając na to czy się gdzieś znajdzie czy nie, to wysłali do mnie drugi egzemplarz.

Skąd wiem, że nie ściema? Bo ten "drugi" już mam od tygodnia, a "pierwszy" zaginiony dotarł do mnie włąśnie dzisiaj ? i chwilowo mam 2 szt. ?

X2u8fKY.jpg

 

Ale niestety, będzie wracał do sklepu... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2020 o 16:51, Mars_2000 napisał:

Oba sklepy szybko odpisują na maile, ale z czystym sumieniem mogę polecić Ci ten pierwszy (gdzie ostatecznie zrobiłem zakup, bo mieli wszystkie interesujące mnie akcesoria też dostępne od ręki).

 

ile placiles za przesylke ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Słuchajcie, jak sobie radzicie z sylikonową obręczą (uszczelką) wokół, jak to nazywają "top perforated plate" ;)

https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/gf-top-perforated-plate-with-seal

Ostatnio nie udaję mi się włożyć ten "talerzyk" z sylikonem. Zawsze jeden bok wysuwa się.. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Umocz" sito z uszczelką, z każdej strony w ześrutowanym słodzie.

Bo jak rozumiem, chodzi Ci o te sito dolne. Pod kątem delikatnie z tą mączką na uszczelce wchodzi elegancko.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja małym opryskiwaczem do kwiatów opryskuję wnętrze kosza zaciernego i tą uszczelkę na sicie. Wchodzi bez problemu.

 

 

8 minut temu, Wuuu napisał:

Przeżyję :) I tak do bezpłatnej wysyłki smart musiałbym coś dobrać i wyszłoby podobnie :) 

 

Za 1,5 coś można tam znaleźć więc i tak wyjdzie taniej ;) 

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.