Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak uzyskać większą wydajność? - przynajmniej 75 % tzn moją garnkową?

Mam takie dwie propozycje - ja mam przepływ od pompy uchylony na maksa - tzn nad górnym sitem jest ok 3-4 cm brzeczki.

Drugi czynnik - ilość wody do zacierania - leję do kotła 4 L na kg słodu - czy nie lepiej zrobić tak że do tej ilości dolać jeszcze tą objętość która jest pod sitem ??

W jaki sposób ustalić te parametry ?

Wysładzam na 2 razy 1/2 wody na raz i potem 1/2 wody jak poprzednia schowa się pod koszem.

Jeśli robicie tak jak ja to muszę za wydajność 70 % zwalić winę na jakość słodu. Chciałbym 75 % jest to dla mnie optymalna wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, znowy Ty i wszystko na opak default_big_smile.png

 

Czemu nie korzystasz z wzoru do ilości wody podanego w instrukcji GF? KG słodu x 2.7 + 3.5 = ilość wody do zacierania.

Zazwyczaj to jakies 3.3l :1 kg

 

Aplikacja sama Ci to przeliczy, więc nie kombinuj. W wiekszej ilości wody enzymy pracują mniej wydajnie stąd możesz mieć nizszą wydajność.

 

Tak samo ilosc wody do wysladzania bierz z aplikacji i nie lej od razu 1/2 tylko wysladzaj po 1-2l max dolewajac tuz orzed odsłonięciem złoża.

 

Edit: Jeżeli przy wysladzaniu woda przelatuje Ci za szybko, to możesz sprobować wysładzać z "podbiciem". Wstawiasz kosz do plastikowego fermentora i wtedy bedzie lecieć wolniej, wypłukując więcej cukrów. Kosz przekładam z fermentora do fermentora na bieżąco dolewajac brzeczkę do GFa.

 

Przed samym zacieraniem możesz poczekac z 10 minut zanim wlaczysz recyrkulację i zamieszać dobrze po tym czasie. A pompę ustawiaj tak zeby tylko lekko przelatywało tą rurką bezpieczeństwa.

 

Spróbuj też zacierać dłużej np. 1.5h lub śrutować nieco drobniej.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nike21 widziałem Twój wpis i zdj w którym pokazujesz ze hopstopper ściągnął Ci brzeczkę prawie do dna. Mam trochę inny hopstopper - okrągły i pomimo wielu prob nie udało mi sie uzyskać takiego efektu. Z reguły zostaje 1-1,5 l brzeczki. Próbowałem obniżać to mi sie przypala dno, jak jest wyżej to straty sa jeszcze większe. Czy u Ciebie hopstopper dotyka dna? Czy jest jeszcze cos na co powinienem zwrócić uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, leonzn napisał:

@nike21 widziałem Twój wpis i zdj w którym pokazujesz ze hopstopper ściągnął Ci brzeczkę prawie do dna. Mam trochę inny hopstopper - okrągły i pomimo wielu prob nie udało mi sie uzyskać takiego efektu. Z reguły zostaje 1-1,5 l brzeczki. Próbowałem obniżać to mi sie przypala dno, jak jest wyżej to straty sa jeszcze większe. Czy u Ciebie hopstopper dotyka dna? Czy jest jeszcze cos na co powinienem zwrócić uwagę ?

 

Zobacz na te moje zdjęcia. Wrzuciłem też tam jak wygląda sam filtr i rurka, którą wkładam do filtra. Ona jest skierowana w stronę dna. Sam hopstoper jest ustawiony ok 0,5 cm od dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wcisniecie go do spodu kociolka powoduje powyginanie sie falszywego dnia, wiec pozniejsze wyjecie to bylby cud. Srednica blisko 30 cm. Chyba, ze dostalem nie to dno :/

 

 

EDIT: Skośni po wczorajszej akcji zmienili aukcję, twierdzą, że teraz mają nowszą wersję i średnica wynosi 30 cm. Dla chętnych na zakup - jest to średnica, która nie pasuje do GF. Poprzednia miała około 29.5 cm średnicy.

Edytowane przez dr A. Gun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
4 minuty temu, Igor Siemieniuk napisał:

DMS na pewno odparuje. Tez szukam rozwiązania na parę bo robię wszystko w łazience ze słaba wentylacja. Brewtools robi takie skraplacze do swoich kotłów i podobno sprawdza się rewelacyjnie.

I to jest słowo klucz :)

Skraplacze to rzadkość nawet w w browarach rzemieślniczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Morze napisał:

Czesc,

 

Wie ktos moze gdzie kupie taki skraplacz pary lub moze odpowiednik z Ali. 

 

 

Używam tego skraplacza. Tyle że ja mam cały zestaw warzelny od tego jegomościa. Do twojego kotła potrzebowałbyś pewnie kolanka i przedłużki.

Poza tym nie wiem jakie masz mocowanie, tutaj to 1,5''

https://www.crafthardware.de/en/product/steam-condenser/

 

Ogólnie polecam ten styl warzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ChmielowyAli napisał:

 

Używam tego skraplacza. Tyle że ja mam cały zestaw warzelny od tego jegomościa. Do twojego kotła potrzebowałbyś pewnie kolanka i przedłużki.

Poza tym nie wiem jakie masz mocowanie, tutaj to 1,5''

https://www.crafthardware.de/en/product/steam-condenser/

 

Ogólnie polecam ten styl warzenia! :)

Jak od góry podpinasz źródło wody i jak regulujesz przepływ? Masz jakieś zdjęcia z warzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Pan Łyżwa napisał:

Jak od góry podpinasz źródło wody i jak regulujesz przepływ? Masz jakieś zdjęcia z warzenia?

 

Skraplacz ma zwyczajną złączkę ogrodową, podpinam do tego wąż ogrodowy zakończony zaworem kulowym tym sposobem reguluję przepływ.

Fotkę wykonam dziś wieczorem. Podeślę na priv żeby nie zaśmiecać wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry Wieczór!

U mnie Św. Mikołaj zjawił się z prezentami trochę szybciej niż 24-go grudnia ?

 

RG3Z1AO.jpg

 

KXvKRqT.jpg

 

I oczywiście już się "grzeję jak szczerbaty na orzechy" i w weekend planuję pierwsze warzenie piwa w nowej zabawce.

Będzie to Belgijskie Red Ale (zestaw z TB) - w miarę nieskomplikowany zasyp oparty wyłącznie na słodach Pale Ale, pilzneńskim i z dodatkiem melanoidynowego.

I jako dopiero zaczynający przygodę z tym garnkiem, to mam pytanie o odpowiednie skalkulowanie wody do zacierania i następnie do wysładzania (bo z tego co się zorientowałem, to wygląda to trochę inaczej niż w tradycyjnym zacieraniu w lodówce czy zwykłym garnku).

Skorzystałem z narzędzia dostępnego na stronce grainfathera, wpisałem recepturę, składniki itd... i tam wyszło dla 6.1kg słodów dokładnie 19.97 L do zacierania (czyli zgodnie z wzorem jaki jest w instrukcji GFa: ilość kg słodów * 2.7 + 3.5 L).

Rozumiem, że powinienem zaufać tej ilości wody i nie dodawać/odejmować nic więcej, zgadza się?

 

Co do wody potrzebnej do wysładzania, to kalkulator szacuje 14.41 L przy założonej ilość końcowej brzeczki: ~23 L i następujących zakładanych parametrach:

- absorbcja wody przez słód podczas zacierania: 0.8L / kg  (co oznacza stratę 4.9 L dla mojej ilości)

- odparowanie w trakcie gotowania: 3L/h  (gotowanie potrwa 90 minut --> dodatkowe 4.5 L w niebo)

- straty z dna gara przy zlewaniu do fermentora: 2 L

Razem: 11.4 L

Matematycznie oczywiście to się klei, natomiast praktyka nie zawsze zgrywa się z teorią, więc pytania nr 2 i 3:

Czy faktycznie 3L/h odparowuje w trakcie gotowania,  czy to za dużo/mało jako przyjęty wskaźnik?

Podobnie straty z dna - czy te "defaultowe" 2 L , to dobrze założona ilość, czy powinienem dodać dla bezpieczeństwa np. 1 litr więcej?

 

PS. Z góry przepraszam, jeśli tego typu wskazówki już gdzieś się pojawiły, a ja je przeoczyłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko panowie zastanawiam sie nad kociolkiem zczego co rozumiem wiekszosc prawie to to samo zrobione w chinach I Inna nazwa ale nie chce sie przejechac Bo jednak troche one kosztuja cobyscie polecili 

Coobra

Royal

Klerstein

Czy moze cos ztych dwoch one wlasnie podobnie wygladaja do royala + jest taki ze Maja pojemnosc 40L zamiast jak coobra lub klerstein naprzyklad

https://www.thehomebrewery.co.uk/brewly-40l-brewery-with-chiller-whirlpool

 

https://www.thehomebrewery.co.uk/brewolution-brewster-brewery-40l-with-chiller-set

Lub moze jeszcze taki wynalazek, pytanie tylko poczatkujacego musimy oczywiscie siatke do srodka wlozyc I jedyny minusem jest pewnie ciagle mieszanie ze wzgledu ze moze sie przypalic zgadza sie ?

https://www.homebrewcentre.co.uk/electrim-mashing-bin?gclid=Cj0KCQjw-af6BRC5ARIsAALPIlUhnJQbcAhONgwYVjp_R9cagP6_kn8Y1aLHMSSRnWaUb-QHEMrPzlIaAmB9EALw_wcB

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/29/2020 at 10:21 PM, leonzn said:

Ja mialem 2 - moja opinia jest tu gdzieś w watku. Wymieniłem coobre cb3 na gf30, w skrócie warto kupic gf.

No tak czytam I rzeczywiscie chyba sie zdecyduje I tez kupie grainfather chociaz tez widzialem zdrugiej strony porownanie klerstein do grainfather to niby klerstein mial lepsza wydajnosc tylko zdrugiej strony ciekawe jak jakosc ..:) jedyny minus to jest to ze jest 30L a czasem tez Jakies whisky bym chcial zrobic a bym potrzebowal okolo 40-45L wsadu, same zacieranie na slodzie I zchlodzeniem wyrobil bym sie w 3-4 godziny ?

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.