Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

A ja w temacie dodatkowego sita od Lewatywy, stosujecie je solo w GF? Czy kładziecie poporostu na to standardowe sito dostarczane ze sprzętem? Siatka od Lewatywy wygląda bardzo solidnie, na środku ma tuleję na rant mógłbym przełożyć silikonową uszczelkę z oryginału, ale jednak to siatka i jest trochę podatna na zgięcia, nie chciałbym żeby mi cały słód wyładował w kociołku np. podczas wysładzania.

Edytowane przez leonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, leonzn napisał:

jesli myslimy o tej samej siatce to jak ma sie zgiac jak lezy na oryginalnym sicie ktore jest z grubej blachy ? ja stosowalem, aktualnie nie stosuje

Dlatego pytałem czy stosujecie tą siatkę solo czy właśnie na tym oryginalnym sicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leonek napisał:

Dlatego pytałem czy stosujecie tą siatkę solo czy właśnie na tym oryginalnym sicie.

 

wg mne nie ma fizycznej mozliwosci stosowania tej siatki solo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leonek napisał:

Dlatego pytałem czy stosujecie tą siatkę solo czy właśnie na tym oryginalnym sicie.

 

Solo fizycznie się da - siatka jest zbyt giętka.

Stosowałem jako dodatkowe w kilku warkach kładąc je na to oryginalne sito w koszu zaciernym. Niestety wymagało to zmiany ustawień śrutownika bo się zatykała filtracja. Walczyłem z tym trochę ale w końcu się wycofałem.

Reasumując: mam hopspider oraz sito od Lewatywy ale przestałem obydwu używać bo dobrze się sprawdziło fałszywe dno kupione na Ali (pisałem o tym wcześniej)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję i hopstoper i siatkę na dolne sito od lewatywy. Śrutuję na gniotowniku od Patryka na szczelinie 1,1 mm i nic mi się nie zatyka. Nawet pszeniczne z 50% słodu pszenicznego w zsypie ładnie się wysładzało.

Dodatkowa siatka na dolne sito nie może być używana solo bo nie utrzyma słodu. A dzięki tej siatce filtracja nie trwa 5 minut jak na samym sicie tylko zawsze te kilkanaście minut przez co moim zdaniem lepiej można wysłodzić zacier. 

 

Kolego @giekon cofnij się na stronę 36. i zobacz czy u Ciebie tak ładnie się brzeczka wyssie na oryginalnym filtrze jak u mnie przez hopstoper. Dodam, że nie muszę przechylać kociołka żeby brzeczka zleciała w stronę filtra, sama wysysa się do samego dna i w dodatku leci klarowna.

 

@Wuuujaszku wrzuć jakieś foto dla potomności. Może innych prędzej czy później spotka podobny los. ;)

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, wczoraj w ferworze walki z GFem zapomnialem zrobić zdjęcia.

 

Generalnie przepalił się jeden kabelek do grzałki, na szczęście kolega miał i kabelek i umiejętności default_smile.png Kabelek został wymieniony, GF wyszyszczony przy okazji solidnie. Przy próbie gotowania wody nie wywaliło bezpiecznika kilka minut, więc mam nadzieję, że problem został rozwiązany.

 

Tylko jedno mam zdjecie poglądowe, ale bebechów nie widać.

2d7f687cd7b666f5e8b3c87cd5f6affa.jpg&key=bf7d7a111522671006b213d8c357ede8e2dbf8ef553ede003d286fcaae2efe05

 

A i żeby zajrzeć do grzałki i wszystkich kabelków, wystarczy odkręcić 3 śrubki z dna. Nie trzeba ściągać całego kołnierza widocznego na zdjeciu, tylko tę środkową małą przykrywkę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ja warzę bez żadnych udziwnień. Sprzęt jest w taki sposób stworzony że daje naprawdę radę. Kto che może przerabiać, jego wola ? Jeżeli cały proces przeprowadza się z głową i bez pośpiechu to i bez "siatek" wszytko jest ok. Bo jak wiadomo piwo warzy piwowar a nie sprzęt ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie radzicie z kleikowaniem przy warzeniu z użyciem GF?

W osobnym garnku, a następnie przelanie/przeniesienie do GF odpowiednio uzupełniając wodę, czy może da się to zrobić prościej?

Dodajecie łuskę ryżową?

 

Planuje w najbliższym czasie uwarzyć Witbiera i White IPA (w zasypie płatki owsiane i pszenne nie błyskawiczne) i chętnie poznałbym Wasze opinie/doświadczenia w tej kwestii. Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleikujesz w osobnym garnku w odpowiedniej ilości wody. Tę wodę należy już wyliczyć w ilość wody do zacierania.

Po skleikowaniu wlewasz płatki razem ze słodem do GFa. Możesz sypnąć z 2 garście łuski dla bezpieczeństwa (też wcześniej namoczoną w gorącej wodzie 20-30 minut).

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. 

Myślę o zakupie grainfathera i mam do was pytanie, jaką największą ilość brzeczki udało wam się uzyskać z tym sprzętem? 

Moje warki są były dotychczas 20 litrowe, korzystam jak na razie z kociołka a'la Lidl, chciałbym kupić coś zautomatyzowanego a przy okazji zwiększyć wybicie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj uwarzyłem 3 warkę na moim GF, kolejna odmiana IPA z zestawów surowców z TB. Pierwsze dwie przebiegły praktycznie bezproblemowo, natomiast z trzecią z domieszką 0,4kg pszenicy pojawił się problem z wysładzaniem/filtracją. W moim przypdaku postąpuję tak:

 

Ustawiam na sterowniku recepturę, dobijam do zadanej ok 68, sterownik krzyczy dawaj ziarno, więc powolutku wrzucam ciągle mieszając. Po dodaniu całego słodu mieszam jeszcze trochę aż do momentu gdy mam wrażenie że cały słód jest równomiernie namoczony i pod wodą. Wydaje mi się że w tym momencie popełniam błąd bo praktycznie od razu po dobrym wymieszaniu zakładam górne sito i zaczynam zacieranie. Dodam że na początku pompa mocno skręcona(może 1/5 przepływu), zresztą przy całym zacieraniu nie odkręcam jej więcej niż ok połowa przepływu bo momentalnie zalewa mi rurkę przelewową z sitkiem od herbaty. Cały proces dodania słodu, z zamieszaniem, zakryciem sita i włączeniem pompy trwa u mnie około 3-5min, może to błąd? Jak u Was wygląda opisany przez mnie początek warzenia?

 

Wczorajsza warka, która mi praktycznie staneła przy wysładzaniu:

 

Składniki:

Pale ale 4,2kg
Pszeniczny 0,4kg
Karmelowy 30EBC 0,25kg

Chmiel Puławski 30g
Chmiel Oktawia 30g
Chmiel Chinook PL 30g
Chmiel Cascade PL 100g
Chmiel Iunga 25g

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, giekon napisał:

Ja po wsypaniu słodu do wody mieszam, zostawiam na jakieś 10 minut, zakładam sitko z góry i jazda z zabawą :)

Może te 10 minut jest kluczowe, nie miałeś nigdy problemów z filtrowaniem/wysładzaniem? Czy udaje Ci się podczas zacierania otwierać zawór pompy na pełną moc czy też nie nadąża się przefiltrwować przez złoże?

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest kluczowe czy też nie. Dzięki temu mam też spokój z pływającymi farfoclami łuskowymi. 
Na początku zawór mam ograniczony gdzieś do połowy, z biegiem procesu go otwieram tak żeby brzeczka leciutko przelewała się przez środkowy otwór. Zdarza się że otwieram go całkowicie. Wysładzanie jeszcze nigdy mi nie stanęło, zazwyczaj trwa ok 15-20 min przy standardowej warce. Zdarzało się że wysładzałem dłużej do 40 min ale to wszytko zależy też od zasypu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, leonek napisał:

Wczoraj uwarzyłem 3 warkę na moim GF, kolejna odmiana IPA z zestawów surowców z TB. Pierwsze dwie przebiegły praktycznie bezproblemowo, natomiast z trzecią z domieszką 0,4kg pszenicy pojawił się problem z wysładzaniem/filtracją. W moim przypdaku postąpuję tak:

 

Ustawiam na sterowniku recepturę, dobijam do zadanej ok 68, sterownik krzyczy dawaj ziarno, więc powolutku wrzucam ciągle mieszając. Po dodaniu całego słodu mieszam jeszcze trochę aż do momentu gdy mam wrażenie że cały słód jest równomiernie namoczony i pod wodą. Wydaje mi się że w tym momencie popełniam błąd bo praktycznie od razu po dobrym wymieszaniu zakładam górne sito i zaczynam zacieranie. Dodam że na początku pompa mocno skręcona(może 1/5 przepływu), zresztą przy całym zacieraniu nie odkręcam jej więcej niż ok połowa przepływu bo momentalnie zalewa mi rurkę przelewową z sitkiem od herbaty. Cały proces dodania słodu, z zamieszaniem, zakryciem sita i włączeniem pompy trwa u mnie około 3-5min, może to błąd? Jak u Was wygląda opisany przez mnie początek warzenia?

 

Wczorajsza warka, która mi praktycznie staneła przy wysładzaniu:

 

Składniki:

Pale ale 4,2kg
Pszeniczny 0,4kg
Karmelowy 30EBC 0,25kg

Chmiel Puławski 30g
Chmiel Oktawia 30g
Chmiel Chinook PL 30g
Chmiel Cascade PL 100g
Chmiel Iunga 25g

 

 

 

Przy takim zasypie nic nie powinno stanąć. Pszeniczne 50/50 jęczmienny i pszeniczny filtruje mi się bez problemu i to z dodatkową siatką na dolnym sicie.

 

Wysładzanie robię tak, że zawsze utrzymuję poziom brzeczki nad zacierem. Może u Ciebie zleciała brzeczka i odsłoniła słód przez co złoże się zbiło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, nike21 napisał:

 

Przy takim zasypie nic nie powinno stanąć. Pszeniczne 50/50 jęczmienny i pszeniczny filtruje mi się bez problemu i to z dodatkową siatką na dolnym sicie.

 

Wysładzanie robię tak, że zawsze utrzymuję poziom brzeczki nad zacierem. Może u Ciebie zleciała brzeczka i odsłoniła słód przez co złoże się zbiło? 

Nie dopuściłem ani na chwilę do obniżenia poziomu brzeczki poniżej górnego sita, pilnowałem cały czas, nawet więcej, w koszu zaciernym cały czas było więcej płynu niż na dole w kotle. Wydaje mi się, że niedostatecznie rozmieszałem słód w początkowej fazie i dlatego później były problemy(jechałem na oryginalnym wyposażeniu bez dodatkowych sit). Wody też użyłem zgodnie z obliczeniami z GF uwzględniając dodatkowe 3,5 litra na wolną przestrzeń pod koszem. No nic następnym razem bardziej się przyłożę i będę dokładniejszy. 

Dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.