Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Wuuu napisał:

Powiem Wam szczerze, że dawno porzuciłem czyszczenie tymi specyfikami. Po prostu po każdej warce myję wszystko płynem do mycia naczyń i przepuszczam przez pompę. Raz na kilkanaście warek rozkręcam wszystko i czyszczę mechanicznie pompę, tę rurkę do cyrkulacji i tyle. Chłodnicę po zaraz po użyciu też przepłukuję zimną wodą.
Nie mam żadnych problemów od ponad 40 warek.

 

robie tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam. Można w aplikacji Grainfathera tworząc recepturę zmienić stosunek wody do zacierania?
 
Nie da się, apka przelicza sama.
Przy zacieraniu w GF do 8 kg zasypu zaleca się używać tego wzoru: (zasyp w kg × 2.7) + 3.5 = ilość wody do zacierania. Dzięki czemu stosunek wody do słodu zmienia się w zależności od zasypu.

Jednak przy zasypie powyżej 8kg ten wzór już przekłamuje, bo pokazuje wartości przy których słód nie zmieści się z wodą w koszu. Najlepiej trzymać się tego co pokazuje aplikacja, bo powyżej 8kg korzysta z innego wzoru, gdzie ilość wody maleje i zacier się zagęszcza.

Dla przykładu przy maksymalnym zasypie 9kg do zacierania można przeznaczyć max 24l wody co da Ci stosunek 1:2,6
Tyle samo wody zalecane jest przy zasypie 7.6kg z tymże wtedy proporcje to1:3,15

Chodzi o to, żeby zapewnić optymalną proporcję, która zapewni dobrą recyrkulację brzeczki podczas zacierania, przy jednoczesnym zmieszczeniu wszystkiego w garze.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludki jak tam idzie praca na sprzęcie? Ktoś zawiedziony? Ktoś zadowolony? 
Złego słowa nie powiem. Jak masz w planach zakup to śpiesz się póki promocja w TB :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem szczęśliwym posiadaczem GF. Jego kompaktowość i łatwość obsługi jest dla mnie idealna. Cały czas jednak ćwiczę z wydajnością bo jakoś regularnie nie mogę wyjść ponad 80%. W zasadzie tylko raz mi się zdażyło osiągnąć 80%, tak to 75-80. Dzisiaj warka bez dodatkowej siatki na dolnym sicie. Brzeczka przepływa przez młóto szybciej. Zobaczymy jaki będzie efekt.

Nie wiem też czy podczas zasypu nie robię błędu ponieważ słód wsypuję litrowym kubkiem bez mieszania prawie cały, no powiedzmy z 4/5, dobrze wymieszam, dosypuję resztę i mieszam jeszcze raz porządnie od dna w górę. Żadnych zbrylonych miejsc nie widzę więc uznaję że jest ok. Ktoś robi podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze przykładam dużą wagę do ciągłego mieszania podczas wsypywania słodów. Ale i tak wciąż dziwie się Twojej wydajności, bo ja najwięcej miałem chyba 76% licząc wg BeerSmith 3. Przy mniejszych zasypach ok 5kg mam te 70-74%, przy mocarzach (zasyp powyżej 8 kg) to raczej 65%.

@nike21 jak dokładnie liczysz swoją wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez wsypuje słody powoli ciagle mieszajac, na spodnim sicie mam drobna siatke. Wedlug beersmitha moja wydajnosc oscyluje zwylke na 78%. Raz udalo mi sie wycisnac 80, a ostatnie 2 warki na 76%. Podczas zacierania przepływ ustawiam na mniej wiecej w połowie, wysładzam stopniowo gdy juz brzeczka zniknie z gornego sita rozlewajac rownomiernie po całosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardzo zadowolony ze sprzętu, nie mam większych uwag co do niego. Na żadnych dodatkach do gara nie warzę, taki jaki jest fabrycznie oprócz ocieplenia które zrobiłem. Jedyny malutki minusik to sama metoda dodawania słodów palonych podczas warzenia ale jakoś da się wytrzymać. Co do zasypu to słód wsypuję kubkiem 1,5 l i co 2 dawki mieszam, potem zostawiam na jakieś 10 min aby się wszystko ułożyło i odpalam program. Mało kiedy schodzę z wydajnością poniżej 80%, standard jest w okolicach 85% :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wuuu tworze recepture w BS. Ja mam poprzednią wersję aplikacji. Podczas tworzenia zakładam 75% wydajność i 25 litów wielkość warki. Potem exportuje recepture do GF i tam jedyne co zmieniam to stratę z 2 do 3 litrów. Ostatnio uzyskuję zazwyczaj 1-2 litrów więcej brzeczki ale ekstrakt początkowy mam taki taki planowałem czyli wydajność wzrasta. Po wpisaniu tych wartości w dolne okienka otrzymuję to co przyjmuję za całkowitą wydajność.

Próbowałem już zacierać bez dodatkowej sitki, z siatką, dłużej zacierać, mieszać podczas zacierania, śrutować drobniej i grubiej i w zasadzie bez zmian. Na poprzedniej kadzi z kega i mieszadle które cały czas zacierania mieszało zacier miałem zawsze 85%.

 

Sprzętu broń boże nie żałuję tylko fajnie by było jakbym osiągał te 85% jak kiedyś. Teraz kupiłem słód z Niemiec i Belgii a nie z Optimy więc zobaczę czy to też nie ma wpływu. Jeśli będzie miało to chyba i tak zostanę na Optimie bo tam jest jednak sporo taniej więc sypnąć 0,5kg słodu więcej i tak będzie bardziej opłacalne.

 

Poniżej przykład z ostatniej warki. W sumie to wyszło 15 brix i raczej bliżej 27 litrów niż 26 ale wolę wpisać ciut mniej do obliczeń. Podczas butelkowania objętość mi się zgadza z dokładnością do 0,5 butelki 0,5 litra.

image.thumb.png.b2797f7ffdf045e2f9a344df3d42b90e.png

 

PS. tak z ciekawości zajrzałem w zapiski na porter bałtycki i zakładałem 25 litrów o ekstrakcie 22,267 P a wyszło 25 litrów 22P - wydajność liczona tym samym sposobem 73,7 P

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed pierwszym użyciem chciałem zrobić cykl zeby zapoznać sie ze sprzętem i oczyścić go z fabrycznego syfu . podłączyłem chłodnice przeciwbieżna i po włączeniu pompy gorąca woda nie przetacza sie. skoro woda nie leci to brzeczka tez nie będzie i nie będzie można wysterylizować chłodnicy. napiszcie pls co robię źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed pierwszym użyciem chciałem zrobić cykl zeby zapoznać sie ze sprzętem i oczyścić go z fabrycznego syfu . podłączyłem chłodnice przeciwbieżna i po włączeniu pompy gorąca woda nie przetacza sie. skoro woda nie leci to brzeczka tez nie będzie i nie będzie można wysterylizować chłodnicy. napiszcie pls co robię źle
Zrób zdjęcie jak masz to podłączone wszystko.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, nike21 napisał:

Pompa się musi odpowietrzyć. Ja też czasem ją włączam i wyłączam kilka razy aż zassie odpowiednią ilość płynu i się tym samym odpowietrzy.

 

to bylo to. włączenie / wyłączenie i ponowne szybkie włączenie załatwiło sprawe

dzieki wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.