Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, mirogster napisał:

Ahh, ok. Podczas czyszczenia, rozkręć zaworek pod ramieniem zwrotnym. Usuń z niego sprężynkę i kulkę. Wszystko będzie działać tak jak było, a nawet lepiej (+ eliminujesz źródło ew. zakażenia). Druga "modyfikacja" polega na położeniu 1/2 sieczka (np do parzenia herbaty), na centralna rurkę odpływu/przelewu w koszu. Filtruje większość fragmentów młóta, które zostaje i nie wpada bezpośrednio na elementy grzewcze na dnie.

 

409ffef447125cf45a91d3d1c4f0c979.jpg

Coq na celu usunięcie kulki i sprężynki i czy po jej usunięciu wajha do zamknięcia zaworu jest że tak powiem zbędna bo przepływu bez kulki nie zamyka tak ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich użytkowników naszego kociołka. Dawno już nie warzyłem stouta a nabrałem ochoty, byłby to pierwszy stout uwarzony na grainfatherze. Proste z pozoru pytanie. Ciemne słody dodaje się na ostanie minuty zacierania. Czyli przerywam na chwilę pracę pompy, dodaję słody, mieszam i kontynuuję zacieranie ale wtedy że tak się wyrażę rozwalam ułożone już złoże filtracyjne. Niby detal ale jak Wy postępujecie w takiej sytuacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników naszego kociołka. Dawno już nie warzyłem stouta a nabrałem ochoty, byłby to pierwszy stout uwarzony na grainfatherze. Proste z pozoru pytanie. Ciemne słody dodaje się na ostanie minuty zacierania. Czyli przerywam na chwilę pracę pompy, dodaję słody, mieszam i kontynuuję zacieranie ale wtedy że tak się wyrażę rozwalam ułożone już złoże filtracyjne. Niby detal ale jak Wy postępujecie w takiej sytuacji ?
Fakt, palone do stoutu dodaje się od początku, ale jeśli zachcialoby Ci się Black IPA czy inne piwo gdzie palone idą właśnie na koniec, to wystarczy, że zdejmiesz górne sito, wsypiesz palone i bez mieszania znów założysz sito.
Musisz tylko uważać, bo po ułożeniu złoża zazwyczaj pod sitem jest juz sporo luzu i lubi się zsunąć przy próbie zdjęcia go. Pozniej trzeba grzebać pod lustrem gorącej brzeczki lub wyciągać kocioł i czekać aż opadnie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna gf oprócz kociołka to z dodatkowych rzeczy żeby to w miarę hulało   wystarczy dokupić Hop Stoper'a czy jeszcze coś ? Ogólnie warto kopic ?  Jest gdzieś instrukcja w j.polskim ? Boje się że nie będę ogarniał , że się będzie zatykać , przypalać 

Edytowane przez witur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna gf oprócz kociołka to z dodatkowych rzeczy żeby to w miarę hulało   wystarczy dokupić Hop Stoper'a czy jeszcze coś ? Ogólnie warto kopic ?  Jest gdzieś instrukcja w j.polskim ? Boje się że nie będę ogarniał , że się będzie zatykać , przypalać 
Sitko do parzenia herbaty. Kładziesz na sicie górnym tak, żeby zakrywało wlot rurki przelewu - znacząco ogranicza resztki młóta pływające na powierzchni, podczas zacierania.913e4d0724407be172f26749aeceb200.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



...
Musisz tylko uważać, bo po ułożeniu złoża zazwyczaj pod sitem jest juz sporo luzu i lubi się zsunąć przy próbie zdjęcia go. Pozniej trzeba grzebać pod lustrem gorącej brzeczki lub wyciągać kocioł i czekać aż opadnie.



Nie masz tych "listków" do podnoszenia sita? (Widoczne na fotce powyżej)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, witur napisał:

Przymierzam się do kupna gf oprócz kociołka to z dodatkowych rzeczy żeby to w miarę hulało   wystarczy dokupić Hop Stoper'a czy jeszcze coś ? Ogólnie warto kopic ?  Jest gdzieś instrukcja w j.polskim ? Boje się że nie będę ogarniał , że się będzie zatykać , przypalać 

 

Generalnie nie musisz nic dokupować na start. Są tacy co jadą na seryjnym sprzęcie i też działa. 

Wszystkie modyfikacje o których ja przynajmniej słyszałem/czytałem to:

-hopstoper

-hopspider

-siatka na dolne sito do kosza zasypowego

-sitko od herbaty jak na zdjęciu wyżej

-usunięcie kulki i sprężynki z zaworku

-zastąpienie całkowicie tego zaworku na cam lock

-dodatkowe fałszywe dno pod koszem zasypowym

 

Sam stosuje pierwsze 5 punktów przy czym zastanawiam się nad camlockiem. Po usunięciu kulki i sprężynki trzeba pilnować żeby zaworek kulowy był zawsze zamknięty jak się nie używa pompy bo może być niespodzianka i trochę dodatkowego sprzątania:)

 

Sam śrutuję drobniej niż polecają i nic mi się nie zatyka ani nie przypala. Czasami się coś przyklei do grzałki ale podczas czyszczenia ładnie wszystko schodzi po kilku przetarciach druciakiem kuchennym.

 

Instrukcji w PL nie widziałem ale tam na prawdę nie ma się czego uczyć. A ponieważ film mówi więcej niż 1000 słów to masz:

 

 

 

 

 

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, witur napisał:

Przymierzam się do kupna gf oprócz kociołka to z dodatkowych rzeczy żeby to w miarę hulało   wystarczy dokupić Hop Stoper'a czy jeszcze coś ? Ogólnie warto kopic ?  Jest gdzieś instrukcja w j.polskim ? Boje się że nie będę ogarniał , że się będzie zatykać , przypalać 

Zdecydowanie warto kupić i na początek nic nie dokupuj co najwyżej połóż wspomniane sitko od herbaty. Ogarnij cały proces na spokojnie i później kombinuj. Ja oprócz sitka od herbaty używam jeszcze drobnej siatki na dół kosza zasypowego i jestem zadowolony z efektów. Nawet w mocno chmielonych piwach nic się nie przytyka, na grzałkach zwykle lekki nalot po gotowaniu bezproblemowy do usunięcia, wydajność 78-80%. Jest to sprzęt przemyślany i bardzo wygodny w użytkowaniu, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pany za odpowiedzi :)  Teraz pytanie gdzie kupić kociołek  ? :eusathink: W tym tyg przez 1 dzień na na TB były dostępne z fajną promocją  ale niestety się spóźniłem :( Wolał bym w PL kupić ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu jest. Wczoraj złożyłem zamówienie. https://twojbrowar.pl/pl/warzelnia-browaru/2207-grainfather-z-nowym-sterownikiem.html

Właśnie się zastanawiam, czy będzie nowa wersja, czy to po prostu huczne wejście w promocje na 10-lecie sklepu, które podobno mają pojawić się w październiku.

Poza wersją 70l, chyba nic GF nie zapowiadał nowego. Chyba, że nowszy sterownik (taki jak w GF70l) z WiFi.

Na stronie GF, w sklepach UK i EU kociołki są w normalnych cenach. 

 

4 tyg temu zadałem pytanie na ich stronie:

- Do you plan upgrade base 30l version? I mean add handle/grip and new WiFi controller ? Or maybe 45l version?

- No plans for a 45L version as yet and no plans in adding a grip or new wifi device. However, it could be on the list of things to come later in the future.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś ciągle się do niego przekonuje ale bez efektu woow na razie. Stosuje sitko do herbaty tylko ale nie wiem co robię źle że od samego początku do samego końca zacierania mam taką pianę jak na zdjęciu może ktoś z was ma pomysł dlaczego... Pompa raczej nie jest przytkana bo leci bardzo zdrowy strumień brzeczki więc to nie piana przez przypchaną pompę...ce02955d4ee677c7acf591d172329c12.jpg

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łapie gdzieś powietrza? Rurka zanurzona w piwie?

Tak zanurzona w piwie a piany i ogólnie brzeczki nad górnym sitem jest tyle że mało brakuje żeby się przelało dziurkami na uchwyt 

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wymyśliłem że problemem może być zbyt duża ilość wody do zacierania przez sterownik GF. Ostatnie piwo które robiłem zasyp 5 kg wody 20l przez co po chwili górne sito spadło do poziomu słodu sitko od herbaty wisiało na rurce tak jakby w powietrzu... Myślicie że to może być powodem dużej ilości syfu nad górnym sitem taką dużą pianą?

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wsypaniu słodów i pomieszaniu zacieru (likwidacja grud), górne sito powinno lekko dotykać powierzchni. Bo po chwili słód się ułoży i lekko osiądzie.
Miałeś za wysoki odstęp pomiędzy sitem górnym i wlotem odpływu. Pompa zasysała powietrze i pianę, zamiast brzeczki (odpływ za wysoko, ponad lustrem brzeczki).
Górne sito i tulejka (a na nią sitko od herbaty) zakładana na rurkę odpływu muszą "tworzyć całość".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wsypaniu słodów i pomieszaniu zacieru (likwidacja grud), górne sito powinno lekko dotykać powierzchni. Bo po chwili słód się ułoży i lekko osiądzie.
Miałeś za wysoki odstęp pomiędzy sitem górnym i wlotem odpływu. Pompa zasysała powietrze i pianę, zamiast brzeczki (odpływ za wysoko, ponad lustrem brzeczki).
Górne sito i tulejka (a na nią sitko od herbaty) zakładana na rurkę odpływu muszą "tworzyć całość".
Dlatego że w moment całe sitko od herbaty było w drobinkach słodu i nie wiem jak zniwelować. Ilość resztek słodu dostających się na górne sito

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szkodzi, że na sitku zbierają się drobiny słodu. O to chodzi :). W zw.że 1 zdjęcie to 1000 słów, nie mówiąc już o filmie, polecam oglądnięcie tego starego filmiku (od 1:18).
Pokazany jest cały proces produkcji brzeczki: zasyp (odpływ musi być wtedy zamknięty), zacieranie, wysładzanie. Porównaj co i jak :)
Od 1:18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde sitko do herbaty, odpowiednio wysokie, tak żeby "zamykało" odplyw. Pomaga w eliminacji łusek, drobin słodu. Które nie przelatuja na dół (element grzewczy i pompę) i nie zatykają recylkulacji, albo lądują w brzeczce do gotowania.

 

 Moje sitko jest z czajniczka do herbaty :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.