Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja używam warnika Soda+ 30, ma pojemnosc 27l, grzejesz w nim wode do wysladzania, jezeli masz w nim kranik (ja zamontowalem zawor kulowy ze stali nierdzewnej) to do wysladzania ustawiasz to powyzej podniesionego kosza GF i kranikiem wysladzasz. Jest to wygodne. Ten szumnie nazwany Grainfather Sparge Water Heater to nic innego jak warnik z kranikiem (plastikowym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem taki https://allegro.pl/oferta/warnik-podgrzewacz-20l-do-wina-wody-camry-1259-6907915265

 

Sprawdza się idealnie. Większa pojemność nie jest potrzebna. Zrobiłem na GF 20 warek i maksymalna ilość wody jaką mi podawała apka to było coś koło 18 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja warzyłem...  Od początku. Jest problem żeby wyeksportowany z BS plik *.xml zaimportować na brew.grainfather.com. Tzn jest opcja importuj ale po wybraniu pliku i zaimportowaniu go receptura nie ma żadnych wartości, ani nazwy ani składników. Po wpisaniu jej ręcznie kolejny problem, nie zapisują się wartości po przecinku. Czyli wpisując np 4,5 kg słodu zapisze się 4. Z pozycji aplikacji w telefonie jest ok i można to zmienić. Szkoda tylko że nie zauważyłem tego ciut wcześniej i do gara poszło ok 0,5 kg słodu mniej. 

 

Start warki z poziomu aplikacji, prowadzenie procesu, alerty przerw, chmielenia itd w porządku. Nowa szata graficzna jest ok. Fajna jest możliwość np wydłużenia przerwy w trakcie jej trwania, np gotowania.

 

Jak będzie wyeliminowany problem z importem i zapisem będzie spoko. A no i niech to share'ują z jakiegoś lepszego serwera bo strasznie muli...

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też warzyłem. Niestety aplikacja straciła synchronizację z kontrolerem. Na szczęście udało się przesłać całą recepturę do sterownika i cały proces wystartował, ale apka cały czas była w stanie oczekiwania na start od kontrolera. I żadne zabiegi nie pomogły... Na ten moment aplikację na ios oceniam jako niezdatną do użytku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, SilesianKC napisał:

Powiedzcie mi proszę, gdzie w nowej wersji aplikacji jest sterowanie mocą grzałki przy gotowaniu? Nie mogę znaleźć.

A po co sterować mocą grzałki przy gotowaniu? AFAIK ma być cały czas na full…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2019 o 09:44, SilesianKC napisał:

Powiedzcie mi proszę, gdzie w nowej wersji aplikacji jest sterowanie mocą grzałki przy gotowaniu? Nie mogę znaleźć.

 

Zobacz jak na foto. Niestety opcja ta działa jak już osiągniesz temp gotowania i leci czas a ja następna warkę będę robił pewnie wrzesień/październik

 

 

E43BB49B-43D1-4270-B903-9A2B5D28E459.jpeg

 

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez aplikacji nie można uwarzyć piwa?
Można i tak też się stało. Ale poruszany temat to nowa apka, która nie działa jak powinna. Skoro są dodatkowe narzędzia to dlaczego z nich nie korzystać?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, DR A. GUN napisał:

Czesc,

 

Druga warka na GF i gdzies robie blad.

Do zacierana 18 litrow, do wysladzania 11 litrow, co lacznie daje 29 litrow. Do fermentora przelalem 17,5 litra.

Robie gdzies blad czy tak to wyglada na GF? Dwie warki za mna i w obu to samo.

Wode liczy aplikacja.

 

Dziekuje za pomoc

Do fermentora przelałeś 17,5 litra, a jak z ekstraktem? Taki jak planowany czy za wysoki. U mnie wczoraj 15l zacieranie i 14l wysładzanie. Przed gotowaniem 25l, po do fermentora trafiło 21l przy gotowaniu 70 min.  

 

Aktualizacja rozwiązała problemy z apką. Warzyłem wczoraj i cały proces przebiegł bezproblemowo więc nic tylko korzystać i warzyć bo przy takich temperaturach zapasy szybko ubywają :) Apropo ostatnich postów z wkładaniem dolnego sita i zsuwaniem się uszczelki ostatnio używam smaru spożywczego i smaruje uszczelkę co rozwiązuje problem.

 

Edytowane przez dan737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładany ekstrakt był na 16 blg, mi wyszło 15 blg; a wiec tragedii nie ma.

Zaskoczony jestem, że tak dużo wody wyparowało. Podczas gotowania sterownik trzyma "heat" na 100%, ale zakładam, że tak ma być.

Poprzednio zastosowałem pokrywkę szklaną i nieco wykipiało.

 

Przed gotowaniem miałem jakieś 23-24 litry, przez 60 minut sporo uleciało.

 

Uszczelkę i środek psiak "desprejem" i łatwo wchodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pierwsze warki poznajesz swoją wydajność sprzętu. Wiele zależy od śrutowania słodu. Ja zazwyczaj przy "bezpieczniejszym" śrutowaniu (czyli w miarę grubo) mam ok 67% wydajności i pod taką też wydajność układam receptury.
Co za tym idzie, czasem trzeba dodać więcej słodów, by uzyskać zakładany ekstrakt przy zakladanej objętości.
Zazwyczaj wysładzam do 28-29l przed gotowaniem (trochę więcej niż zakłada apka). Przez godzinę wyparuje mi ok 3l (gotuj zawsze bez przykrycia!) i mam ok 2l straty z chmielin (używam hop stopera).

Dziś przy zasypie 5.8 kg słodów zacieranych w 19l wody i wysładzaniem właśnie do objetosci 29l (10 brix) przed gotowaniem, trafiłem idealnie w zakładane 12.5 brix i 23l brzeczki nastawnej.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawioną w BS ( tam tworze receptury) 75% wydajność. Po zaimportowaniu receptury na stronke GF sama się dobiera ilość wody. Tą do zacierania mierzę w kotle, tą do wysładzania odmierzam do warnika wiadrem z Leroya. Ja celuje w 25l brzeczki nastawnej więc mi przed gotowaniem wychodzi zawsze 30-31l. Śrutowanie na śrutowniku od Patryka na szczelinie 1,1mm i powtarzalność zawsze ta sama. Sprawdzone od 21 warek. Ostatecznie wydajność oscyluje w granicach 80%.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2019 o 23:11, nike21 napisał:

Ja mam ustawioną w BS ( tam tworze receptury) 75% wydajność. Po zaimportowaniu receptury na stronke GF sama się dobiera ilość wody. Tą do zacierania mierzę w kotle, tą do wysładzania odmierzam do warnika wiadrem z Leroya. Ja celuje w 25l brzeczki nastawnej więc mi przed gotowaniem wychodzi zawsze 30-31l. Śrutowanie na śrutowniku od Patryka na szczelinie 1,1mm i powtarzalność zawsze ta sama. Sprawdzone od 21 warek. Ostatecznie wydajność oscyluje w granicach 80%.

 

Jaką wartość wpisałeś w polu Properties - Losses? Standardowo są 2 litry, nie zmieniałem tego. Wpisując 4, automatycznie zwiększa się wielkość wody do gotowania i wysładzania. Zapewne tutaj robiłem błąd trzymając niezmienioną pozycję Losses.

 

Jednak podczas całego procesu "uciekło mi" 11 litrów, Tobie, jak napisałeś, 5-6 litrów. Nie chce mi się wierzyć, że gotowanie na tarasie zwiększa parowanie stąd takie ucieczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja straty na stronce GF zmieniam na 3 litry. Gotuje na max. Używam hopstoper i hopspider oraz na dolnym sicie dodatkowa siatka. Zacieranie zawsze robię min 90 minut, zauważyłem wzrost wydajności po dłuższym zacieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.