Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

bez siatki na dolnym koszu to co przeleci przez otwory powinno również przelecieć przez filtr i trafić na górę kosza z młótem. przynajmniej teoretycznie. na rurkę powrotu zakładam koszyczek a wsypując słód raczej nic mi nie wlatuje obok. wsypuję kubkiem litrowym którym można dość precyzyjnie trafić do kosza zasypowego. jaką osiągasz wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pompka ma za małą silę ssania żeby tak było że wciągnie przez filtr.

Co do wydajności to ostatnia warka, 6kg słodu wyszło ok 30l 13.8 blg po gotowaniu do fermentatora.

Z tym iż mogłem więcej wysłodzić, zatrzeć w mniejszej iloci wody i bardziej wysłodzić.

Zacieram pszenice w 62.6 25 minut i 72 40 minut, potem 78 ok. 10 min i zaczynam wysładzanie wodą 76 stopni.

P.s

Mogło być troszkę więcej słodu bo sypałem do 2kg w worku z 5 kg. Ale myślę że sklep dużo więcej nie przeważył.

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pabllo_Lodz napisał:

Ja teraz najpierw sypie słód do kosza i dopiero wstawiam do GF.

Zawsze przy wsypywaniu coś mi się rozsypało i to było źródłem zanieczyszczeń a nie uciekanie z kosza.

 

 

Na sucho tak sypiesz do kosza i dopiero do gara z wodą? Przecież to i tak trzeba wymieszać i coś przeleci przez fałszywe dno. I dodatkowe ryzyko powstawania grudek, bo ciężko z mieszaniem takiej ilości. Chyba, że źle Cię zrozumiałem, to wyprowadź mnie z błędu  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, grzeję wodę w GF do 44 stopni i wkładam kosz z wsypanym słodem na sucho, następnie wkładam łapę i mieszam i rozcieram gródki.

Przez kosz z siatką nic mi nie przeleci, górą też nie.

Po dokładnym roztarciu i wymieszaniu podnoszę temp. do zadanej temp. zacierania.

Pompkę ustawiam tak żeby mieć delikatny przepływ przez rurkę powrotu, tak aby coś ciurkało.

P.S

przeleci mąka z śrutu ale tym się nie przejmuje, bo na to nie ma rady.

A zawsze coś tej mąki jest przy śrutowaniu, a i jeszcze jedna uwaga najpierw śrutuje pszenice, a potem resztę.

Co przy wsypywaniu daje to, że pierw mam słód Pale Ale, a potem pszenice przy zasypie z pszenicą.

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

czy komuś z posiadaczy GF udało się zatrzeć na 1 raz więcej niż 9 kg słodu?

Pytam bo w przyszłym tygodniu będę warzył Portera Bałtyckiego i wg przepisu mam 9,8 kg słodu do zatarcia, także mam 2 wyjścia, albo próbować upchać albo zmniejszyć ilość warki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś gdzie w najlepszej cenie można kupić grainfathera? Bo widzę, że u nas to chyba tylko twojbrowar sprzedaje ten sprzęt. Warto przesiąść się z Coobry/Brewcraftera?
Tylko TB. Ewentualnie szukać używek, czasem na forum ktoś kończy działalność :)
Czy warto, nie wiem, bo nie miałem stycznościa z Coobrą, ale GF gorąco polecam.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2018 o 20:27, dan737 napisał:

Orientuje się ktoś gdzie w najlepszej cenie można kupić grainfathera? Bo widzę, że u nas to chyba tylko twojbrowar sprzedaje ten sprzęt. Warto przesiąść się z Coobry/Brewcraftera?

 

Warto dodatkowo wykorzystać raty 0% w TB. Szkoda, że jak ja kupowałem to nie było :)

 

image.thumb.png.f316f6e7bad7936087d99dc5031c8800.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te raty to cwany zabieg :) W sierpniu były do końca sierpnia. We wrześniu były dalej. Widać opłaciło im się.

 

Ja miałem okazje podejrzeć u innych osób Coobre i Klarsteina. Jako budżetowy sprzęt (z mojej perspektywy) na pewno ułatwiają warzenie, ale GF ma automatyczny sterownik i przede wszyskim chłodnicę przeciwbieżną, co bardzo ułatwia proces. Dyskusja z zakresu czy Cię stać/nie żal Ci wydatku.

 

Jak już masz Coobrę to wydaje mi się, że lepiej się zastanowić nad chłodnicą przeciwbieżną niż pozbywać się sprzętu na siłę i kupować inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2018 o 18:14, Jagr napisał:

Witajcie,

czy komuś z posiadaczy GF udało się zatrzeć na 1 raz więcej niż 9 kg słodu?

Pytam bo w przyszłym tygodniu będę warzył Portera Bałtyckiego i wg przepisu mam 9,8 kg słodu do zatarcia, także mam 2 wyjścia, albo próbować upchać albo zmniejszyć ilość warki :)

 

Najwiecej ile udalo mi sie zatrzec to 8kg i szczerze nie sadze, zeby dalo rade cos tam wiecej wcisnac. Na pewno mi by sie nie chcialo meczyc, bo juz tych 8 kg podczas wsypywania slodu i mieszania musialem sie starac, zeby nic nie wywalic poza kosz zacierny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jagr napisał:

Warto dodatkowo wykorzystać raty 0% w TB. Szkoda, że jak ja kupowałem to nie było :)

Fajnie że mają raty ale mnie interesuje tylko gotówka i cena końcowa :) Napiszę do TW może jakiś rabacik zrobią :)

 

7 godzin temu, MINIAK napisał:

Ja miałem okazje podejrzeć u innych osób Coobre i Klarsteina. Jako budżetowy sprzęt (z mojej perspektywy) na pewno ułatwiają warzenie, ale GF ma automatyczny sterownik i przede wszyskim chłodnicę przeciwbieżną, co bardzo ułatwia proces. Dyskusja z zakresu czy Cię stać/nie żal Ci wydatku.

 

Jak już masz Coobrę to wydaje mi się, że lepiej się zastanowić nad chłodnicą przeciwbieżną niż pozbywać się sprzętu na siłę i kupować inny.

Akurat chłodnicę posiadam co prawda nie przeciwbieżną ale solidną która spokojnie w 15-20min  chłodzi do 20C więc to mnie nie nakręca, a stać mnie zdecydowanie chociaż grosza zawsze żal ;) W brewcafterze nie do końca satysfakcjonuje mnie kontrola i panowanie nad temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W TB jedyny rabat jaki Ci naliczą to punkty, czyli za taki gar dostaniesz punkty, które można później na bon wymienić, coś koło 70zł. Sam też pytałem kupując i niestety, zero negocjacji. Ale próbuj może się poszczęści :) Co do gotówki to można wziąć za pobraniem, sam tak brałem również :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam w planach kolumnę półkową zapinaną na GF. na razie w planach bo jeszcze zbieram materiał. docelowo ma być sitowa na wzór tej z destylatorymiedziane.pl

rurę fi100mm długości 1m już mam, dwa kolana fi54, trochę rury fi54, redukcje i materiał na shotgun i chłodnice. brakuje mi blach na sita i szkiełek na wizjery. może uda się w przyszłym roku skończyć projekt. do smakówek półkowa najlepsza, potstill będzie zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
posiada ktoś instrukcję GF po polsku?  jestem przed 1 warką, a nie wszystko jest dla mnie jasne. 
Nie ma chyba takiej. Pytaj tutaj co nie jest jasne, postaramy się pomóc :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.