Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, giekon napisał:

Witam,
Czy ktoś miał już może styczność z tym całym "cudem" jakim jest Grainfather Conical Fermenter Pro? :eusathink:

 

14 minut temu, HoppySailor napisał:

 

Planuję kupno tego lata, o ile gdziekolwiek będą dostępne bo jak narazie wszędzie "out of stock". Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na pewno napiszę jakąś recenzję.

Panowie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będzie dostępny na TwójBrowar. Ja już od jakiegoś czasu z nimi koresponduję w tym temacie, więc nawet poszli mi na rękę i kupiłem już w przedsprzedaży. Ale ponoć przy pierwszej dostawie, fermentorów będzie bardzo mała ilość.

Warto do nich napisać, może i Wam udostępnią preorder, bo jak już będą dostępne faktycznie to pewnie rozejdą się w 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc cały zestaw? Z Glykol chiller? Póki co, ze względu na i tak wysoką cenę fermentora, chiller sobie odpuszczę :) Wydaje mi się, że taka inwestycja opłacałaby się dopiero w momencie posiadania z 2-3 fermentorów, przy jednoczesnej kontroli temperatur w każdym z nich. Ale nie mam takiego przerobu własnych piw, więc wystarczy mi jeden.

 

Liczę natomiast, że pojawi się jeszcze w TB Cooling Pump Kit, choć nikt z TB nie potrafił mi jeszcze tego potwierdzić, bo sami nie wiedzą jakie gadżety przyjadą. Jak nie będzie, to będę zmuszony zakupić bezpośrednio ze strony GF, bo bez tego nie ma zabawy. Jak ktoś już dorwie Conical Fermenter i zechce zaopatrzyć się w taką pompkę, to proponuję zrzucić się na przesyłkę, zamówi się z 2 czy 3 takie - 15 €  kosztuje kurier do Polski.

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

giekon, nie ma co się zastanawiać. Przecież to będzie przesiadka jak z malucha do porshe :) Dual Vale Tap będzie robił robotę. Bezproblemowe oddzielanie gęstwy/cicha fermentacja bez napowietrzania brzeczki jak np. w fast ferment, gdzie tam dokręcając pusty zbiorniczek cały tlen wali od dołu przez resztki drożdży do góry. Wygodne pobieranie próbek i rozlew klarownego piwa od razu do butelek. Tylko do szczęścia potrzebny właśnie chiller, albo ta pompka.

Woda do chłodzenia pompką krążyć będzie w jednym obiegu, tylko trzeba wymieniać w niej butelki z zamrożoną wodą, a resztą zajmie się już sterownik. Od miesięcy mi się marzył ten fermentor i już nie mogę się doczekać :D Wierzę, że będzie wart każdej złotówki jak Grainfather.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie - co w zasadzie daje przełącznik on/off na podstawie GF? Jak jest na off grzałka nie działa czy jak? Sorry za głupie pytanie, ale jutro dopiero pierwsza warka z GF i się tak zastanawiam skoro kontroler działa bez względu na położenie tego przełącznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Elvo napisał:

Panowie pytanie - co w zasadzie daje przełącznik on/off na podstawie GF?

To aktualnie jest tam on/of? Wcześniej było mash/normal do sterowania mocą grzałki bo sterownik nie robił tego sam, ale z nowym sterownikiem jest to niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Wcześniej przycisk służył to obsługi mocy grzałki, teraz spełnia funkcję włącznika.

A co do zakładania hopstoppera od razu na zacieranie to odradzam, ze względu na syf, który zawsze przedrze się przez dolne sito na etapie dodawanie słodów zanim ułoży się złoże. Zwykły filtr jako tako jeszcze to zassa z uwagi na duże oczka, ale na hopstopperze wszystko się zatrzyma.

I tu znów zalecam po zacieraniu przelanie brzeczki do fermentora przez torbę filtracyjną, wypłukanie GF i dopiero wtedy założenie hopstoppera i ponowne przelanie brzeczki. Chyba, że ktoś w końcu pokaże mi efekt tej siatki na dno od kolegi lewatywa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam siatkę na dolnym sicie produkcji lewatywy bo taką kupiłem z moim GF. nie mam hop stopera, robiłem jedną warkę na oryginalnym filtrze. podczas zacierania brzeczka klarowna, po fermentacji piwo czyściutkie, a na dnie same drożdże. nie widziałem żadnych zanieczyszczeń. teraz będę testował śrutowanie na 1mm z hopstoperem z siatki #400 a jak dojdzie hopspider to i jego przetestujemy.

 

pytanie z innej beczki, ile dajecie wody na kg słodu do zacierania? wg wzoru w instrukcji i brew.grainfather.com wychodzi ok 3,5l/kg. zastanawiałem się nad zwiększeniem ilości wody do 4l/kg żeby lepiej wypłukiwać słód. co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nike21 napisał:

pytanie z innej beczki, ile dajecie wody na kg słodu do zacierania? wg wzoru w instrukcji i brew.grainfather.com wychodzi ok 3,5l/kg. zastanawiałem się nad zwiększeniem ilości wody do 4l/kg żeby lepiej wypłukiwać słód. co wy na to?

Nie ma sensu zwiększać ilości wody do zacierania, gdyż zacier i tak ułoży się w miarę zwarty na dnie. Dodatkowo lekko należy docisnąć górne sitko, więc nadmiar wody będzie wciąż nad nim i nic nie wniesie, a wręcz może obniżyć efektywność, gdy woda będzie przelewać się przez tę rurkę bezpieczeństwa bezpośrednio na dno, omijając zacier.

 

A co do 3,5l/kg to też nie do końca, bo wszystko zależy od ilości zasypu i wg. wzoru:

 

przy małym: 4kg x 2,7 + 3,5 = 14,3l/4kg = 3,57l na 1kg

ale przy dużym zasypie 8kg x 2,7 + 3,5 = 25,1l/8kg = 3,13l na 1 kg

 

Przy dużym zasypie po prostu nie zmieści się to wszystko do gara, bo zacier zwiększa swoją objętość w wodzie i po to należy trzymać się wzoru.

 

Ja receptury liczę na średniej 3,3l/kg, bo zasypy zazwyczaj mam ok 5-5,5 kg i jest dobrze.

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Elvo napisał:

Czysciliscie grainfathera oxi? Zapomnialem zabrać ich oryginalnego środka. Jeśli tak to ile oxi na ile wody?

Ja czyszczę standardowo wodą z płynem do naczyń, i raz na 3 warki oxi, oxi dawalem 3g na litr wody, czyli 30g na 10 litrów.

Później płuczę wszystko jeszcze raz wodą.

 

ps. po Oxi zostanie na sprzęcie (rurki, sitko itd) taki mączny osad, nie przejmuj się tym :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wuuu jeśli brzeczka będzie się przelewać środkową rurką to nic się nie stanie bo część brzeczki która ma przepłynąć przez młóto i tak przepłynie czyż nie? przecież lustro brzeczki będzie ze 3cm nad młótem...

 

co do dociskania górnego sita do młóta to na YT David Heath sugeruje żeby bo zetknięciu się sita z młótem lekko je podnieść. ma to niby wpływ na lepszą wydajność. 

 

a więcej wody do zacierania ułatwi mieszanie śruty w i tak ciasnym koszu zasypowym

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nike21 tym samym odpowiedziałeś sobie na swoje pytanie o sens używania większej ilości wody na kg. Skoro i tak część brzeczki przepływa przez młóto cały czas, a złoże jest zakryte to enzymy odwalą taką samą robotę i zacieranie przebiegnie identycznie. Jeśli jednak chodzi Ci o łatwiejsze mieszanie śruty to oczywiście muszę się z Tobą zgodzić.

 

Co do porad Davida, dużo z nich sobie cenię, jednak nawet jak dotkniesz sitem wierzch młóta to i tak pod koniec zacierania będziesz miał z 2-3 cm luzu jak się wszystko ułoży, więc te operacje związane z podnoszeniem uważam za bezcelowe.

 

Wydaje mi się jednak, że ktoś mądrzejszy od nas stworzył ten wzór na podstawie wielu testów, byśmy nie musieli nad tym dyskutować :) Oczywiście zawsze warto eksperymentować, więc daj znać przy okazji warzenia czy więcej wody miało wpływ na wydajność. :drinks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Tak jak obiecałem parę wątków wyżej podczas dzisiejszego warzenia porobiłem kilka zdjęć z mojej pracy:

zdjęcie 1:  po wsypaniu słodu, odczekaniu jakiś 5-10 min i włączyłem pompę - żadnej pływającej łuski nie widać  
5ac915f5cf499_zdjcie1.thumb.jpg.9898c8d2e7a17462817ee7f049de5e35.jpg

 

zdjęcie 2 oraz 3: tak wygląda moja brzeczka pompowana do fermentora. Syfu żadnego nie widać. Wszystko zostaje w kociołku jak widać na niższych zdjęciach...
5ac916a7d17f9_zdjcie2.thumb.jpg.899a7bd441b8ae75eef0f41511a19e8a.jpg

5ac916baba229_zdjcie3.thumb.jpg.35a78672397de8ae3f671419f9536230.jpg

 

zdjęcie 4: to co zostało na dnie - jeszcze trochę z tego poszło do fermentora, do momentu gdy zaczął lecieć syf. Gotowane było 80g chmielu w granulacie oraz nasiona kolendry.
5ac91750abbcf_zdjcie4.thumb.jpg.251c4182adc014379f2b47c4288db757.jpg

 

zdjęcie 5: po wypompowaniu syfu zostało takie coś na dnie...
5ac9178ddfa12_zdjcie5.thumb.jpg.31c80e16a900592cbe5747274e4e283e.jpg

 

zdjęcie 6: po spłukaniu wodą. Zwykła gąbka z płynem do naczyń, 30 sekund i efekt końcowy widoczny na ostatnim zdjęciu nr 7
5ac9180f8ac68_zdjcie6.thumb.jpg.c09ff0d409eaeb0f4a4a7fc367e5b7ed.jpg

5ac9181d25f21_zdjcie7.thumb.jpg.051717fd387996a48601a9d00a0a2985.jpg

Nie wiem czy wszystkich to zadowoli ale zawsze coś :P To była moja 11 warka na kociołku, zero modyfikacji, zero ulepszeń. Efekt końcowy dla mnie jest ok, chyba że jestem mało wymagający :P  

Edytowane przez giekon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszej warce, super się efektów nie spodziewałem, bardziej żeby obadać sprzęt. Z zakładanych 20 litrów pilsa 12BLG wyszło mi 18 litrow, piwo mętne ale nie odebrałem osobno pierwszych litrów z chłodnicy, podejrzewam że to by pomogło. Zestaw słodów z TB. Ogólnie jestem zadowolony, sprzęt fajny, wysładzanie mogło by być szybsze chociaż teraz miałem dosyć zbite ziarno. Inne pytanie - też Wam się podświetlają przyciski tak nierówno jak na załączonej focie?

FCF578E3-45C4-41D1-BEA5-3E30706189ED.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Tak jak obiecałem parę wątków wyżej podczas dzisiejszego warzenia porobiłem kilka zdjęć z mojej pracy:

zdjęcie 1:  po wsypaniu słodu, odczekaniu jakiś 5-10 min i włączyłem pompę - żadnej pływającej łuski nie widać  
5ac915f5cf499_zdjcie1.thumb.jpg.9898c8d2e7a17462817ee7f049de5e35.jpg
 
zdjęcie 2 oraz 3: tak wygląda moja brzeczka pompowana do fermentora. Syfu żadnego nie widać. Wszystko zostaje w kociołku jak widać na niższych zdjęciach...
5ac916a7d17f9_zdjcie2.thumb.jpg.899a7bd441b8ae75eef0f41511a19e8a.jpg
5ac916baba229_zdjcie3.thumb.jpg.35a78672397de8ae3f671419f9536230.jpg
 
zdjęcie 4: to co zostało na dnie - jeszcze trochę z tego poszło do fermentora, do momentu gdy zaczął lecieć syf. Gotowane było 80g chmielu w granulacie oraz nasiona kolendry.
5ac91750abbcf_zdjcie4.thumb.jpg.251c4182adc014379f2b47c4288db757.jpg
 
zdjęcie 5: po wypompowaniu syfu zostało takie coś na dnie...
5ac9178ddfa12_zdjcie5.thumb.jpg.31c80e16a900592cbe5747274e4e283e.jpg
 
zdjęcie 6: po spłukaniu wodą. Zwykła gąbka z płynem do naczyń, 30 sekund i efekt końcowy widoczny na ostatnim zdjęciu nr 7
5ac9180f8ac68_zdjcie6.thumb.jpg.c09ff0d409eaeb0f4a4a7fc367e5b7ed.jpg
5ac9181d25f21_zdjcie7.thumb.jpg.051717fd387996a48601a9d00a0a2985.jpg

Nie wiem czy wszystkich to zadowoli ale zawsze coś  To była moja 11 warka na kociołku, zero modyfikacji, zero ulepszeń. Efekt końcowy dla mnie jest ok, chyba że jestem mało wymagający   
Rozumiem, że nie bawiłeś się w przelewanie po wysładzaniu? Bo w tym syfie widać resztki młóta. I wciąż o tym mówię, że standardowy zestaw (sito) nie jest w stanie zapewnić wystarczająco klarownej (całej) brzeczki. Fakt, w trakcie zacierania wydaje się klarowna, bo pompa nie dosięga do całego syfu z dołu.

Pablo_lodz miał jeszcze zrobić zdjęcia jak z tą siatką na sicie wygląda dno po zacieraniu i wysładzaniu.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie używam hopspidera ale go posiadam. Wczoraj miałem dosyć mocny przełom, tam było 80g w granulacie.  

Czy ja wiem czy tam jest te młuto... Kiedy syf wrzuciłem nie widziałem po za białkami, chmielem i kolendrą.  To w jaki sposób mam sprawdzić tą klarowność? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie używam hopspidera ale go posiadam. Wczoraj miałem dosyć mocny przełom, tam było 80g w granulacie.  
Czy ja wiem czy tam jest te młuto... Kiedy syf wrzuciłem nie widziałem po za białkami, chmielem i kolendrą.  To w jaki sposób mam sprawdzić tą klarowność? 
Na fotce 99% tego "syfu" to przelom. Jakie mloto?!
Klarownosc mozesz ocenic pod swiatlo w gotowym juz piwie, delektujac sie we wlasnym domu/ogrodku/itp.
Jezeli jestes zadowolony z poprzednich warek - to najwazniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.