Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Chyba mylisz pojęcia? Po zacieraniu i filtracji jest wysładzanie.

To był oczywiście skrót myślowy.

 

 

No wlasnie, a propos BS. Jak macie ustawiony profil? Jakies zmiany w ustawieniach domyslnych?

Nic nie zmieniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, a propos BS. Jak macie ustawiony profil? Jakies zmiany w ustawieniach domyslnych?

 

Ja w ten weekend będę testować oryginalny profil ściągnięty jako plugin do BS poprawiony o dane z tego tematu http://www.beersmith.com/forum/index.php/topic,15961.msg61217.html#msg61217

 

Większość tematów na temat profili sprzętowych do BS, sugeruje zmianę w profilach zacierania stosunku wody do słodu.

Autor ostatniego postu w/w tematu chwali się, że po wprowadzeniu zmian, warzenie ma w punkt z danymi z beersmitha. Znowu z drugiej strony ktoś pisał, że po aktualizacji windowsa gdy musiał zainstalować wszystko od nowa, to na tym oficjalnym profilu sprzętowym GF do BS bez zmian, ma teraz też wszystko w punkt, mi jednak wyszło o prawie 2Blg za mało. Także zrobię testy i podzielę się wynikiem.

Edytowane przez Fuczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki! Dokladnie tak jak mowisz. Jestem tez zapisany do grupy na FB dot. Grainfathera. Krazy tam tez kilka wersji profilowych. Wyglada na to, ze wiekszosc osob ma problemy, albo dluga sciezke dostosowywania profilow BS do GF.

Dokladnie chodzi wlasnie o kalkulacje ilosci wody do zasypu i wysladzania. Jest tak chyba ze wzgledu na to, ze BS byl zaprojektowany do pracy z systemami 'kilkugarowymi', trudno go od 'jednego strzalu' dostosowac np. do GF. Pamietam ze podobnie bylo z profilami do BIAB.

Najlepsza jest metoda prob i bledow, po kilku warkach powinno sie wszystko ulozyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam pytanie o siatke na dno kosza, czy kladziecie ja luzem? Pod dziurkowanym dnem czy lezy na tym dnie kosza? Czy wkladacie ja w uszczelke?

 

Wkładam pod uszczelkę od wewnętrznej strony kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wciskalem pod uszczelke ale do dna dokrecilem ta rurka do "overflow" i jest ok, ale mam inny problem :) nowy sterownik nie miesci mi sie w ten uchwyt, nie wiem czy pchac na chama czy tylko tak go polozyc dosc luzno na tym uchwycie?

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dołożone śrubki, które przykręcasz do sterownika i wieszasz na otworach w wiadomym miejscu. Nowy sterownik nie wchodzi w uchwyt.

 

 

 

edit:

Jestem po 3 warkach w ostatnim tygodniu i mam kilka spostrzeżeń:

 

1) Nie zapominajcie o uszczelce z dolnej płyty. Przy wyciąganiu kosza z młótem wyleci Wam cała zawartość do gara. Mi dolna płyta się przesunęła i ją kantło.

 

2) Z dodatkowych elementów wystarczy mi jedynie hopspider, hopstopera na następne warzenie zamienię na oryginalny filtr, bardzo dużo mąki się na nim osadza w trakcie zacierania. Spowalnia to przepływ przez pompkę oraz cała ta osadzona zawartość zostaje na czas gotowania, co moim zdaniem działa ujemnie na smak piwa. Myślę, że na oryginalnym mąką będzie przepompowana i zostanie w młócie. Bez dodatkowej siatki na dnie kosza nie zauważyłem dużej ilości śruty w garze, a podejrzewam, było by jej mniej gdyby nie zatrzymała się na hopstoperze i została przepompowana.

 

3) Po wprowadzeniu poprawek w profil BS, o których pisałem wcześniej, miałem wynik praktycznie w punkt jeśli chodzi o Blg i ilość do gotowania. Jednak na 100% pewności muszę poczekać i sprawdzać przez kilka kolejnych warek. Będę informował.

Edytowane przez Fuczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po kilku warkach z wprowadzonymi zmianami w BeerSmitha, o których pisałem stronę wcześniej, mam praktycznie wszystko w punkt.

 

Wczoraj warzyłem tripla z wykorzystaniem 1kg płatków pszenicznych i wysładzanie z pół godziny przedłużyło się do 2,5h :/ Dodatkowo na dnie pojawiło się przypalenie, wykorzystuję fabryczny zestaw + hopspider, i muszę pomyśleć nad zapobieganiem tegoż. Ktoś z tym skutecznie powalczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Nowa zabawka do grainfathera: http://twojbrowar.pl...rainfather.html

 

Te nowe zabawki na TB (hop stoper, hop spider) wyglądają identycznie jak od kolegi Lewatywa, tylko cena jeszcze raz taka:P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników grainfather.1)Czy podczas zacierania pozwalacie brzeczce przelewać się przez rurkę,czy może ograniczacie przepływ żeby brzeczka przepływała wyłącznie przez złoże ze słodu.

2) Jaki stosujecie przelicznik ilości wody do zacierania w stosunku do słodu?Ja stosuję przelicznik 3,5l na każdy kg słodu i mam wrażenie,że słód jest za gęsty,ciężko nawet łygą zamieszać gdy się wsypie całą porcję.

Jeszcze jedno pytanie,trochę bardziej ogólne które mnie nurtuje od jakiegoś czasu:co jest bardziej wydajne,dodanie więcej wody do zacierania a mniej do wysładzania,czy może odwrotnie(mniej do zacierania a więcej do wysładzania)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o ograniczanie przeplywu to zadalem to pytanie na grupie na FB i odpisali zeby dac przeplyw na maksa bo mimo przelewania sie przez rurke to przez mloto przechodzi taka sama ilosc jak bez przelewania a z przelewaniem latwiej utrzymac stala temp

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli jak czesto bywa praktyka przeciw teorii  :) bo przeciez niezaleznie od tego czy sie przelewa rurka czy nie przez mloto przechodzi z identyczna predkoscia i taka sama ilosc brzeczki

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

 
Błąd w rozumowaniu. W specyficznych warunkach przez młóto może w ogóle nie przechodzić brzeczka. Tak na przykład będzie w przypadku zbyt drobnego śrutowania i zbicia się złoża. Wtedy całość pójdzie rurką i w konsekwencji wydajność będzie bardzo niska. Należy dążyć do maksymalnego przepływu brzeczki przez złoże, starając się ograniczyć do minimum przepływ przez rurkę. Uzyska się to tylko przez grubsze śrutowanie i/lub wprowadzając do złoża filtracyjnego łuskę. To tak ogólnie z pominięciem "trudnych przypadków".
Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka spostrzeżeń po kilku warkach :

 

- jeżeli używacie hopstoppera to trzeba dołożyć dodatkowe sito na dno tak aby nic się przez nie przedostało bo wtedy hopstopper blokuje zaciąganie drobin przez pompę i przepompowanie tego na górę kosza. Efektem jest pływanie ziarna w brzeczce w czasie gotowania, nie mniej gotowanie powoduje że unoszą się one na górze i łatwo je wyłowić sitkiem 

- w związku z powyższym warto dodatkową siatkę jednak upchać w uszczelkę dna, jak położyłem tylko luzem to część ziarna przedostała się magicznym sposobem pod siatkę i dalej dużymi dziurkami dna do brzeczki.

- jeżeli macie problem ze zbyt intensywnym gotowaniem, w apce można ustawić kontrolę mocy grzałki w czasie gotowania. U mnie wystarczające jest 65% i ładnie wrze (mam graincoat, warzę w dość chłodnym garażu)

- polecam dołączyć do grup grainfatherowych na FB : Grainfather User Group oraz Advanced Grainfather Users jest tam sporo porad, wskazówek itp. Też fajnie to działa jako grupa wsparcia przy problemach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.