Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

@HoppySailor No to ja nie rozumiem dlaczego ludzie zamawiaja w PL (cale zestawy ) i grubo przeplacaja

 

Cóż, nie chciałbym się wypowiadać za innych, dlaczego zamawiają w PL. Ja zamówiłem z TB a głównym czynnikiem była oczywiście cena oraz czas. Kiedy zamawiałem swojego GF funt stał sporo wyżej niż aktualnie. Liczyłem różnicę ceny, była niewielka korzyść na stronę oficjalnego sklepu GF ale za to TB dawał masę punktów lojalnościowych co w sumie się równoważyło. Skoro nie ma wielkiej różnicy to stwierdziłem, że bez sensu jest czekać na przesyłkę z UK jeśli mogę mieć swoją nową zabawkę u siebie za dwa dni :) W takich przypadkach jestem niecierpliwy :P

Zamawiając graincoat było dokładnie tak jak pisał @fost, wychodziło sporo taniej zamówić w PL niż UK, niestety wysyłka z wysp swoje kosztuje.
 

Biorąc jednak pod uwagę aktualny kurs funta (liczę średnio 4,85) cena w TB to około 720 funtów, a z oficjalnego sklepu 650 plus wysyłka (chyba 30 jeśli mnie pamięć nie myli). Także trzeba sprawdzać, szukać i ocenić samemu co jest bardziej opłacalne w danym momencie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi oblodzony wysyłki z oficjalnego sklepu, to ostatnio sie trochę pozmieniało i są progresywne stawki w zaleznoscinod wartosci zamówienia. Wiec czasem nawet zamówienie jakiś akcesoriów niedostępnych w TB nie wychodzi tak masakrycznie drogo.

 

No i mieli błąd w tym oficjalnym sklepie, bonpolska byla umieszczona w dwóch strefach dobeysylek i oczywoscie koszty były naliczane z ten droższej. Po moim pytaniu poprawili to i zostaje kilka funciaków (teraz juz euro, bo rozdzielili sklepy eu i uk) w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli chodzi oblodzony wysyłki z oficjalnego sklepu, to ostatnio sie trochę pozmieniało i są progresywne stawki w zaleznoscinod wartosci zamówienia. Wiec czasem nawet zamówienie jakiś akcesoriów niedostępnych w TB nie wychodzi tak masakrycznie drogo. No i mieli błąd w tym oficjalnym sklepie, bonpolska byla umieszczona w dwóch strefach dobeysylek i oczywoscie koszty były naliczane z ten droższej. Po moim pytaniu poprawili to i zostaje kilka funciaków (teraz juz euro, bo rozdzielili sklepy eu i uk) w kieszeni.

ale zlituj się nad nami :(

Czy przycisk "Edytuj" Ci się zaciął, czy masz wszystkich w ... poważaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kogoś to zainteresuje. W norweskim sklepie jest już dostępny nowy sterownik https://www.bryggselv.no/grainfather-tilbeh%C3%B8r/103440/grainfather-connect-kontrollboks-ny-styringsenhet-til-grainfather.  W sumie to raczej był, bo z tego co napisali pierwsza partia to było tylko 100szt, i jak widać na ten moment już nic nie mają. Tak orientacyjnie wrzucam dla porównania ceny, która za bardzo nie odbiega od tych 109 funtów. 

Z innych ciekawostek, zauważyłem, że nowy filtr do pompy też wyszedł https://www.bryggselv.no/grainfather-tilbeh%C3%B8r/102613/grainfather-new-pump-filter. Już po zdjęciu widać, że ma znacznie drobniejsze otwory od pierwotnego. Jednak jeśli o to chodzi to ja ciągle wolałbym usprawnić samo FD, aby drobniejsze cząstki słodu nie wydostawały się z kosza. Jeśli chodzi o zatrzymanie chmielin to z hopstopera jestem zadowolony. Ktoś tu już wspominał o zamianie FD na inne. Tak się właśnie zastanawiam, gdyby tak zlecić wykonanie sita szczelinowego na wymiar, coby uszczelka i wszystko inne pasowało. Jak myślicie, rozwiązałoby to ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zamówiłem swój sterownik z oficjalnego sklepu w UK (cały czas mają na stanie). Przesyłka na terenie UK darmowa, dalej stamtąd przyleci do mnie pocztą. Wychodzi troszkę taniej niż ze sklepu dla EU (i akurat dla mnie dużo wygodniej). Jak tylko dojdzie będę testował i dam znać jak się sprawuje.

Dzwoniłem też do TB dziś, spodziewają się dostawy prawdopodobnie dopiero na początku przyszłego roku, ale też nie jest powiedziane, że będzie i za miesiąc. Także żadnych konkretnych informacji. O polską cenę nie pytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli przymierzam się do uwarzenia w Grainfatherze czegoś bardziej ekstraktywnego (jeszcze nie wiem na 100% czego, ale pewnie >20 Blg) i chętnie bym się dowiedział od tych, którzy próbowali, jaki najbardziej ekstraktywne piwo udało Wam się uzyskać w tym sprzęcie bez posiłkowania się ekstraktami? Jakie były wtedy proporcje słodu do wody? Zakładam, że używamy w takim przypadku tylko brzeczki przedniej, a z wysłodzin robimy coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierając 60min, gotując 60 min oraz jeśli wysładzanie idzie sprawnie to można się zamknąć w 3,5h lecz trzeba jeszcze liczyć mycie, które mi akurat zajmuje ok godziny

 

To świetna informacja, spora oszczędność czasu w porównaniu do mojego obecnego warzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli przymierzam się do uwarzenia w Grainfatherze czegoś bardziej ekstraktywnego (jeszcze nie wiem na 100% czego, ale pewnie >20 Blg) i chętnie bym się dowiedział od tych, którzy próbowali, jaki najbardziej ekstraktywne piwo udało Wam się uzyskać w tym sprzęcie bez posiłkowania się ekstraktami? Jakie były wtedy proporcje słodu do wody? Zakładam, że używamy w takim przypadku tylko brzeczki przedniej, a z wysłodzin robimy coś innego.

 

 

Warzyłem w sierpniu RISa 26Blg. Założeniem było uzyskanie 15l gotowego piwa. Zasyp 7,7kg (+0,5kg brązowego cukru kandyzowanego do gotowania). Zacząłem wrzucać słody do 21l wody, tyle ile wychodzi z kalkulatora GF (dokładnie podają 21,2 i 6,5 wody do wysładzania) i w trakcie dosypywania słodów dodałem jeszcze ok 2l bo było naprawdę gęsto (czyli finalnie wyszedł stosunek 3:1). Nie pamiętam niestety ile wody użyłem do wysładzania, a w notatkach nie zapisałem ale niewiele. Po 80 min gotowania wyszło 24Blg, dodałem 0,5kg brązowego cukru kandyzowanego, pogotowałem jeszcze 10 min i dobiłem do założonego 26Blg. Z wysłodzin nie robiłem nic. Wiem, że marnotrawstwo ale brak czasu i przygotowania logistycznego zrobiło swoje danego dnia. Na początku roku będę powtarzał to piwo więc na pewno tym razem rozwiążę to inaczej i powstaną dwa piwa za jednym zamachem :)

Edytowane przez HoppySailor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jest:) W piątek dotarł do mnie nowy sterownik, w poniedziałek pierwsze warzenie przy jego użyciu (southern cross single hop india pale ale) i jestem zachwycony:) GF jest teraz tym czym powinien być od samego początku. Każdy kto widział film prezentujący z tego wątku wie o nim właściwie wszystko, ale każdy znajdzie coś co spodoba mu się najbardziej. Jak dla mnie była to możliwość wysłania gotowej receptury z beersmith do aplikacji na telefonie i wykorzystania jej (calusieńki proces zacierania i warzenia) zamiast ręcznego wklepywania wszystkiego po kolei. Ogólnie nie dotknąłem sterownika chyba ani raz:) a następnie alerty na telefonie o każdym kroku włącznie z przypomnieniem o wrzuceniu kolejnych partii chmielu, przypraw, etc. Jeśli ktoś się wacha, polecam.

 

 

 

 

post-13686-0-06707100-1480471353_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile teraz trzeba zapłacić za taką wersję z nowym sterownikiem?

 

W Polsce jeszcze nie widziałem nigdzie z nowym sterownikiem. W sklepie EU aktualnie sprzedają bundle GF ze starym sterownikiem + nowy sterownik za 869 euro, czyli jakieś 3900zł. Myślę, że u nas będzie w podobnej cenie.

 

Przy okazji zauważyłem, że podnieśli ceny części zapasowych. Zamawiając sterownik zamówiłem też na wszelki wypadek tubes & fixing rings do pompy za 0,9 funciaka, teraz jest 7,2. Spora różnica..

Edytowane przez HoppySailor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj Św. Mikołaj przyniósł mi nowego GF . ;-)

 

Filtr jest trochę inny, chyba większy i ma więcej otworków ale nie wiem, czy otworki są mniejsze od tego starego.

 

Inna jest też chłodnica.

Jest nawinięta na plastikowym karkasie.

 

Niestety, nie ma jeszcze aplikacji do nowego sterownika dla Androida.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do użytkowników GF. jak duże warki można na nim zrobić? chodzi mi o maksymalną ilość brzeczki do fermentacji powiedzmy dla 12, i 16 BLG

 

i czy poza siatką na dno kosza oraz hopstoperem i hopspiderem coś jeszcze musiałbym zakupić żeby nie mieć przygód jakie tu wyczytałem?

 

mam jeszcze pytanie z innej beczki. czy nowy sterownik można zaadoptować do np kadzi z kega?

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.