Skocz do zawartości

14 st. C w piwnicy - czy to odpowiednia temperatura na dolniaka?


ajc333

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taką temperaturę w piwnicy i myślę, że jeszcze przez miesiąc spokojnie się ona utrzyma. Czy mogę w niej jeszcze fermentować dolniaki, czy lepiej wrzucić coś z górnej fermentacji (3 fermentory chciałbym jeszcze zapełnić)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze dorzucił Mangrove Jacks' M10 Workhorse - też dają fajny, czysty profil. No i są tańsze, bo sucharki.

Pomyśl o Koelsch'u - w takich warunkach, pomijając lagerowanie, można spróbować coś podziałać. Mnie się w zeszłym sezonie udało z całkiem dobrym efektem :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mangrove Jacks' M10 Workhorse - też dają fajny, czysty profil

 

 

czysty profil z notkow, usow czy 1728 ( bo z tymi miałem doświadczenie fermentując w temp 12-14°C ) jest zupełnie inny jak profil lagera ( również czysty ) 

Więc jeśli chcemy robić lagera to nie podrobimy tego żadnymi z powyżej wymienianych drożdży górnej fermentacji. 

 

To taka dygresja na marginesie 

 

 

 

 

No właśnie też zdecydowałem się na Koelsch'a,
 

 

to bardzo dobra opcja - choć osobiście wśród niemieckich ale preferuje Alty

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować, jeśli masz miejsce w tej piwnicy, "obudować" fermentory styropianem i dorzucać tam co jakiś czas zamarzniętych butelek PET, albo specjalnych wkładów do lodówek turystycznych.Wkłady pewnie będą wytrzymywać dłużej niż butelki, aczkolwiek trzeba będzie w takim przypadku często kontrolować temperaturę i wymieniać elementy chłodzące. Z kolei też efekt może być niezadowalający, bo jak zejdzie o 2-3 stopnie no to mija się to z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie inne czy temperatura 7-10°C to dobra temperatura do lagera ? Mam pustą lodówkę ale termostat na najniższym stopniu chłodzenia daje taki przedział temperatury i samej góry jest te 9-10°C a na samym dole 7-8°C. 

 

Oraz co warto zrobić z lagera ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mangrove Jacks' M10 Workhorse - też dają fajny, czysty profil

 

 

czysty profil z notkow, usow czy 1728 ( bo z tymi miałem doświadczenie fermentując w temp 12-14°C ) jest zupełnie inny jak profil lagera ( również czysty ) 

Więc jeśli chcemy robić lagera to nie podrobimy tego żadnymi z powyżej wymienianych drożdży górnej fermentacji. 

 

To taka dygresja na marginesie 

 

Absolutnie się z tym nie mogę zgodzić.

 

1. Dopisałeś sobie ideologię do mojego postu. Nic nie pisałem o żadnych US-05, Nottinghamach czy innych WY. Pisałem o MJ M10! Oczywiście rozumiem, że coś kiedyś na nich robiłeś w dolnych zakresach temperatur i doskonale wiesz, że to naprawdę jest niemożliwe zbliżenie się tymi drożdżami do czystego, lagerowego profilu?

Na dobry początek polecam zerknąć na charakterystykę tych drożdży.

2. Poczytaj sobie trochę o Koelsch'u - dobrze zrobiony może smakować niczym Pilsner pomimo tego, że jest to piwo górnej fermentacji.. czyli może jednak się da? Niemcy potrafią. Kiedyś na BB bodajże Zgoda pisał o tym, że Niemcy nazywają ten styl piwa "lagerem górnej fermentacji" (lub coś w tym stylu) - jak myślisz skąd to się wzięło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie inne czy temperatura 7-10°C to dobra temperatura do lagera ? Mam pustą lodówkę ale termostat na najniższym stopniu chłodzenia daje taki przedział temperatury i samej góry jest te 9-10°C a na samym dole 7-8°C. 

 

Oraz co warto zrobić z lagera ? 

 

Z lagera warto jest zrobić szampon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 miałem na myśli jakiego warto uwarzyć lagera

 

Jak lubisz piwa goryczkowe to np Pils i Tmave. Jeśli wolisz piwa mniej nachmielone uwarz sobie Marcowe lub  Dortmundera

Edytowane przez Szwed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Absolutnie się z tym nie mogę zgodzić.
 

oczywiście masz do tego prawo

 

 

 

1. Dopisałeś sobie ideologię do mojego postu. Nic nie pisałem o żadnych US-05, Nottinghamach czy innych WY. Pisałem o MJ M10! Oczywiście rozumiem, że coś kiedyś na nich robiłeś w dolnych zakresach temperatur i doskonale wiesz, że to naprawdę jest niemożliwe zbliżenie się tymi drożdżami do czystego, lagerowego profilu? Na dobry początek polecam zerknąć na charakterystykę tych drożdży.
 

Nie - tych drożdży nie miałem w rękach - ale .... sięgając do źródłą http://mangrovejacks.com/products/workhouse-yeast-10g można przeczytać 

 

 

A top fermenting yeast  ...

co prawda dalej jest 

 

 

Suitable for brewing a range of styles from light lager to Baltic porter.

 

daje to jednak mocnym marketingiem - WY1728, Notki i USy też fermentują w temperaturach prawie szczepów fermentacji dolnej ale mimo że profil jest czysty to jednak że to nie 'lager' to pomylić się nie da :)

 

Oczywiście mogę się mylić - jak już zaznaczyłem nie miałem tych drożdży w ręku.

Czy da się osiągnąć profil drożdży fermentacji dolnej, drożdżami górnej fermentacji ? nie wiem ale prawda jest taka że w cuda to wierzy mój pięcioletni syn - ja już nie 

 

 

 

 

2. Poczytaj sobie trochę o Koelsch'u - dobrze zrobiony może smakować niczym Pilsner pomimo tego, że jest to piwo górnej fermentacji.. czyli może jednak się da? Niemcy potrafią. Kiedyś na BB bodajże Zgoda pisał o tym, że Niemcy nazywają ten styl piwa "lagerem górnej fermentacji" (lub coś w tym stylu) - jak myślisz skąd to się wzięło?

 

Ale ja o piwach hybrydowych ( nie tylko niemieckich ) już sporo czytałem - może jakieś linki a czy skany ... człowiek się uczy całe życie.

Powoływanie się na źródła/autorytety których nikt nie jest w stanie sprawdzić czasem bywa skuteczne - do czasu aż ktoś powie sprawdzam. 

 

Nie wiem jak dużo masz do czynienia z niemieckimi piwami i z Niemcami - oni wiele rzeczy nazywają dziwnie - poza tym nawet jak nazwiesz osła jednorożcem to on dalej będzie osłem.

Dla większości Niemców alt/kolsh to nie piwo - i poza rejonem ich pochodzenia przeciętny Niemiec/turek/czy inny nowy protegowany Angeli śmieje się z tych piw ( dla nich to szczyny )

koronny przykład nazwy nie adekwatnej do zawartości to weizenbock - :> 

 

a wracając do wątku kolsh/alt to jak najbardziej lager górnej fermentacji - tylko pamiętaj że lager nie pochodzi od dolnej fermentacji tylko od lagerowania

To lager-> dolna fermentacja to często popełniany błąd ( skrót myślowy )

 

i na koniec link ze wspominanego BB i pochodzący od wspominanego Zgody 

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=937730&postcount=6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Absolutnie się z tym nie mogę zgodzić.

 

Kolego, zrób test, uwarz zwykłą jasną warkę, podziel na pół, zadaj je lagerowymi drożdżami zaś drugą cześć drożdżami ejlowymi, fermentuj w tej samej temperaturze, wylageruj, zrób panel porównawczy z kilkoma osobami, opublikuj wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fermentuj w tej samej temperaturze,

 

IMHO To chyba nie było by właściwe podejscie, bo nie pisał że w tej samej temperaturze, a jedynie że się da.

15stC na dolniakach to maximum, a dla ejli minimum, więc porównywanie takich efektów nie bedzie adekwatne.

Raczej powinno sie porównywać przy optymalnej temeraturze fermentacji dolniaka i dla ejla, temperatura o której twierdzi że, daje takie efekty

 

Ale jak to częto pisze Dr2: ja się nie znam, ja tylko lubię dobre piwo

 

Edit: Patrz 2 posty niżej

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

IMHO To chyba nie było by właściwe podejscie, bo nie pisał że w tej samej temperaturze, a jedynie że się da. 15stC na dolniakach to maximum, a dla ejli minimum

 

11-12°C dla wielu szczepów górnej fermentacji do nie problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie było jasno postawione i taka też była moja odpowiedź, również ilość warek na koncie pytającego powinna ograniczyć dywagacje w temacie. Chyba niepotrzebnie rozmywacie temat.

Wiadomo, że można pokombinować i uzyskać w tej temperaturze poprawnego dolniaka operując szczepami drożdży i temperaturą ale to  chyba temat do rozmów w innym wątku ;)

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Absolutnie się z tym nie mogę zgodzić.

 

Kolego, zrób test, uwarz zwykłą jasną warkę, podziel na pół, zadaj je lagerowymi drożdżami zaś drugą cześć drożdżami ejlowymi, fermentuj w tej samej temperaturze, wylageruj, zrób panel porównawczy z kilkoma osobami, opublikuj wnioski.

 

Ja tak chyba zrobie przy następnej warce :) połowa pójdzie jako ALE druga połowa jako LAGER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.