Skocz do zawartości

Piwo miesiąca?


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz trzeba tylko poczekac az Elroy zrobi nam sonde... :/

No tak' date=' ale w sondzie są opcje a,b,c itd a ja nie wiem co wstawić :)[/quote']

Losuj z BJCP ;)

 

Zabawiłem się w Marysie i proszę propozycje :/

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Southern_English_Brown

http://www.wiki.piwo.org/index.php/American_IPA

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Belgian_Golden_Strong_Ale

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Vienna_Lager

 

Losowałem z kategorii tak by 4 style nie były podobne do siebie.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No tak, ale w sondzie są opcje a,b,c itd a ja nie wiem co wstawić ;)

Moim zdaniem: nie wiecej nic 4-5 gatunkow piw, zeby nie wyszlo ze po glosowaniu kade piwo ma po jednym glosie. Teraz jest zima wiec conajmniej 2 piwa dolnej fermentacji. Warto by chyba dodac tez Polskie Ale, dla tych w Polsce ktorzy chca brac udzial w zabawie ale jednoczesnie nie maja warunkow na dolna fermentacje i nie chca wydawac kupy pieniedzy na zagraniczne chmiele i drozdze. I moze jakis angielski styl gornej fermentacji? Albo Kolsch? Albo belgijskie ale? Albo...

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak damy Polskie Ale, to każdy zagłosuje i będzie "po zabawie" ;) Jestem przekonany, że tak będzie :)

Ale pomysł jest bardzo godny i przygotujemy na to osobą akcję.

 

Z belgijskich Ale jest http://www.wiki.piwo.org/index.php/Belgian_Golden_Strong_Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawiłem się w Marysie i proszę propozycje ;)

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Southern_English_Brown

Losowałem z kategorii tak by 4 style nie były podobne do siebie.

Moze jezeli juz Brown to lepiej Polnocne zamiast Poludniowe? Nie wiem czy chce warzyc piwo o gestosci 1.042 i IBU 20?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klopot ze Strong Ale jest dokladnie odwrotny niz ten z Southern Brown: Strong jest za mocny (1.070-1.095), czyli jezeli butelkujesz to to piwo nie bedzie dobre w smaku conajmniej przez 6 miesiecy, moze nawet rok. Pozatym zanim zaczniesz warzyc Strong najlatwiej jest najpierw uwarzyc slabsze Blonde, zeby uzyc drozdze z Blonde jako starter na Strong. W przeciwnym razie powinienes zrobic 4 litry startera....

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas nie jestem pewien, czy kategorie powinny byc dokladne z BJCP, czy bardziej ogolne? Chyba jednak moim zdaniem ogolne.

 

Przyklad: powiedzmy ze kategorie do tej zabawy sa "ogolne", np. zamiast "Polnocno-Angielskie Brown Ale" mamy po prostu "Brown Ale". Wtedy mozesz sobie uwazyc Poludniowe Angielskie Brown Ale, Amerykanskie Brown, inne Brown, ktorego nie ma w BJCP (sam wlasie uwarzylem India Brown Ale), albo mozesz tez uwarzyc Brown Ale z latwo dostepnymi w Polsce skladnikami: uzywajac polskich chmieli, drozdy S-04 albo jakis innych.

 

BTW, Elroy, kiedy mozesz zrobic ta sonde? Jezeli nie moesz dzisiaj-jutro to moze ja zrobie po prostu link do takiej strony?: http://www.99polls.com/poll_98719

Czekamy z ta zabawa tylko na ciebie, Elroy!

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem na PW - dzisiaj wieczorkiem wrzucę temat. Zwlekam bo: 1) nie chcę żeby to byłą tylko akcja na forum 2) nie jestem w ciągu dnia ciągle na sieci i po prostu nie mam kiedy.

 

Czy my się zdecydowaliśmy na określone style, wedle tego co wylosował Makaron ? ;)

 

Scooby - decyduj jakie style mam dać do sondy ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas nie jestem pewien, czy kategorie powinny byc dokladne z BJCP, czy bardziej ogolne? Chyba jednak moim zdaniem ogolne.

 

Przyklad: powiedzmy ze kategorie do tej zabawy sa "ogolne", np. zamiast "Polnocno-Angielskie Brown Ale" mamy po prostu "Brown Ale". Wtedy mozesz sobie uwazyc Poludniowe Angielskie Brown Ale, Amerykanskie Brown, inne Brown, ktorego nie ma w BJCP (sam wlasie uwarzylem India Brown Ale), albo mozesz tez uwarzyc Brown Ale z latwo dostepnymi w Polsce skladnikami: uzywajac polskich chmieli, drozdy S-04 albo jakis innych.

 

BTW, Elroy, kiedy mozesz zrobic ta sonde? Jezeli nie moesz dzisiaj-jutro to moze ja zrobie po prostu link do takiej strony?: http://www.99polls.com/poll_98719

Czekamy z ta zabawa tylko na ciebie, Elroy!

No to co byście powiedzieli na coś takiego:

Brown Ale - do wyboru SEBA, Norther Brown Ale, klony i wolne interpretacje ciemnego ale`a. Po prostu ma być ciemne lekko goryczkowe i nie zbyt mocne, musi wyróżniać się od stouta.

IPA - czyli gorzkie i chmielowe piwo, klony, wolne interpretacje, nawet nowoczesne interpretacje tego piwa, czyli o niższej gęstości początkowej coś od 1.044 czyli 11°Blg (piwo musi się wyróżniać od bittera, powinno być jaśniejsze, mniej karmelowe)

Belgijskie - wolna interpretacja na temat piw belgijskich.

Lager - czyli to co rozumiemy przez to od Lekkich lagerów w stylu amerykańskim przez czeskie do niemieckich pilsów, wraz z lokalnymi wariacjami jak mocny lager 15°Blg+.

 

A na grudzień po prostu zostawić Polskie Ale, to dało by nam czas na przygotowanie się do piwa, które wyjdzie z głosowania.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre propozycje Makaron. Ja bym proponowaj cos takiego:

 

1. Czeski Pilsner (2B. Bohemian Pilsener)

2. Kozlak (3B. Oktoberfest)

3. Polskie Ale (Polskie piwo domowe gornej fermentacji)

4. Brown Ale (11A, 11B, 11C, 10C, lub polska wersja Brown Ale)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby Polskie Ale było odpowiednio zrozumiane przez osoby które sporadycznie bywają na forum, musimy przygotować odpowiedni grunt. To pojęcie jest znane w zasadzie tylko w naszym gronie i może spotkać się z niejasnościami.

Dlatego kierowałbym się ku zdaniu Makarona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre propozycje Makaron. Ja bym proponowaj cos takiego:

 

1. Czeski Pilsner (2B. Bohemian Pilsener)

2. Kozlak (3B. Oktoberfest)

3. Polskie Ale (Polskie piwo domowe gornej fermentacji)

4. Brown Ale (11A, 11B, 11C, 10C, lub polska wersja Brown Ale)

Co to za problem jednego miesiąca zaproponować jedno, drugiego drugie. Miną lata póki wyczerpią się nam pomysły. Ty jesteś pomysłodawcą więc masz prawo tworzenia zasad ;).

Co do polskie ale to napisałem coś takiego :

http://www.piwo.org/forum/p30404-15-11-2009-17-19-48.html#p30404

Ta definicja zostawia bardzo duże pole do interpretacji. Piwo może być od jasnego do złocistego, fermentowane drożdżami górnej fermentacji, prawie każdymi, ale fermentowane w dolnym zakresie temperatur. Jako surowce proponuje pilzneński, ewentualnie szczypta karmelu, marynka i lubelski jako chmiele ( z możliwością użycia chmieli naszych sąsiadów).

 

Kto chętny do wzięcia udziału w zabawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwszym piwem miesiaca, na Styczen 2010, zostal Czeski Pilsner.

http://www.piwo.org/forum/t2233-Piwo-miesiaca-Styczen-2010.html

Zastanawiam sie teraz nad lista piwa miesiaca na nastepny miesiac. Mysle, ze piwo, ktore wygralo w tym miesiacu jak rowniez piwo ktore zajelo ostatnie miejsce powinny odpasc z listy na jakis czas. Oznacza to, ze Czeski Pilsner i Polskie Ale nie pojawi sie w przyszly miesiac na liscie i potrzebujemy teraz dwa nowe rodzaje piwa.

Jak myslicie, jakie piwa dodac w przyszlym miesiacu?

Moim zdaniem, poniewaz mamy zime, moze dodac jakies lagery? Mam na mysli np Bock (kozlak) w dowolnym stylu: Doppelbock , Maibock etc.

Poza tym moze by dodac polaczana kategorie Marcowy / Wiedenski / Monachijski.

A moze by dodac jakis jasny pilsner typu Helles?

Co wy na to?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Moim zdaniem, poniewaz mamy zime, moze dodac jakies lagery? Mam na mysli np Bock (kozlak) w dowolnym stylu: Doppelbock , Maibock etc.

Poza tym moze by dodac polaczana kategorie Marcowy / Wiedenski / Monachijski.

A moze by dodac jakis jasny pilsner typu Helles?

Co wy na to?

Nie łączmy stylów. Jaki to ma sens?

Niech polskie kuchenno-pokojowo-łazienkowe ale pójdzie w niepamięć.

Popieram dodanie lagerów. Niemniej jednak mamy marcowe. Może maibock? Albo wersja ciemniejsza? Ewentualnie monachijskie ciemne...

 

 

edit:

1. KOŹLAK STANDARTOWY

2. MONACHIJSKIE CIEMNE

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne fajne. Właśnie zamierzam zacząć zabawę w piwa ze słodów. Jeżeli do piwa miesiąca dodacie jakieś sprawdzone receptury to będę mógł się pobawić jak zaawansowani. Okres fajny, niezależnie miesiąc czy dwa.

 

Jeżeli jeszcze jakiś zaprzyjaźniony sklep przygotuje taki zestaw składników to było by super (miałby darmową reklamę) :)

 

Przy okazji powstanie kolejna książka kucharska :)

 

Bart

Edytowane przez bart07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.Porter Bałtycki

To jest dobry pomysl. Zwlaszcza ze za miesiac wszyscy uczestnicy zabawy "Piwo miesiaca'' beda mieli gestwe drozdzowa nadajaca sie jako starter na "mocniejszy" lager typu Porter Baltycki. :)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy sam wybiera sobie recepture i warzy wedlug "swojego" sposobu. Wazne jest, zeby twoje piwo bylo w szeroko pojetnych "granicach stylu" piwa konkretnego miesiaca. Tzn. w tym miesiacu warzymy Piwo Pepiczkowe. :)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Tak się zastanawiam nad tym czy ?piwo miesiąca? jest sukcesem czy też nie? Niewiele ludzi wpisało opis warzenia piwa miesiąca w styczniu. Niektórzy po prostu wpisali to w swoje ?zapisy piwowarów? inni po prostu nie przeczytali dokładnie i myślą że był to konkurs na najleprze piwo.

 

Czy myślicie żeby kontynuować ten pomysł i zacząć wątek ?piwo miesiąca luty 2010? czy też nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scooby - parę zda na temat ;)

1. IMHO - pierwotny pomysł - czyli wybieramy styl, warzymy, opisujemy recepturę i przebieg a na końcu przedstawiamy ocenę piwa z danego miesiąca odpowiadał najbardziej i jestem za kontynuowaniem idei.

 

2. niestety na styczeń się nie załapałem, bo nie mam kompletnie warunków na dolniaki (to znaczy teoretycznie mam i mogę kiedyś zaryzykować;) ). dlatego głosowałem w styczniowej sondzie, ale nie startowałem z opisem warki.

 

3. nie jestem pewien czy wyrobimy się z pomysłem "piwo miesiąca lutego 2010" - a to dla tego, że większość z nas warzy w weekendy i zanim zrobimy sondę (ustalimy jakie style głosujemy), zanim ludzie zagłosują i ustalisz wyniki to będzie połowa lutego. dodatkowo podejrzewam, że większość chętnych do zabawy ma już zaplanowany luty na warzenie piwek na I-wszy konkurs piwa.org

 

podsumowując, ten przydługi wywód - zacznijmy zbierać pomysły na "piwo miesiąca marca 2010", no chyba, że się uwiniemy z sondą do weekendu - to wtedy lecę po zapasy i warzymy ;)

Edytowane przez wassyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scooby - mam wrażenie, że sporo piwowarów skupia się obecnie na stylach konkursowych - nawet jeśli nie zamierzają wysyłać na nie swoich piw.

Konkursami sypnęło, inspiracji sporo (myślę, że uzbiera się ~ 15 gatunków) to i oddźwięk w ramach akcji "piwo miesiąca" mały... Być może gdyby "piwo miesiąca" pokrywało się ze stylami konkursowymi dyskusja byłaby bardziej ożywiona?

 

Inna sprawa, że miesiąc to często za mało aby do konkretnego gatunku podejść (a już na pewno za mało aby ocenić wyniki) - zmiana na "piwo sezonu" (wiosna / lato / jesień / zima) byłaby OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.