Skocz do zawartości

Piwo miesiąca?


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad takim pomyslem.

 

Powiedzmy ze zaczniemy temat np: "Piwo miesiaca: Grudzien 2009". Na gorze w temacie bedzie tablica do glosowania (poll), z kilkoma rodzajami piw, np: Pale Ale, Brown Ale, Kozlak, Porter... itp. Powiedzmy ze teraz wszyscy glosujemy sobie na jakis styl, i moze "Kozlak" wygrywa. Teraz, ci ktorzy chca uczestniczyc w zabawie warza takie piwo, opisujemy swoja recepture, jak nam poszedl dzien warzenia itp itp. Po kilku miesiacach, gdy piwo jest gotowe, opisujemy jak smakuje.

 

Taki rodzaj zabawy czesto sie robi w klubach browarniczych. Tutaj jest o tyle inaczej, ze trudniej jest nam zasmakowac piwa innych piwowarow (przynajmniej dla mnie), ale lepiej o tyle, ze jest lepszy opis warzenia, receptury itp.

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Hmm, pomysł ciekawy, ale nie wiem - niech wypowie się więcej osób :)

Natchnęło mnie dzięki temu, że może zrobimy w któryś weekend coś w stylu "dzień warzenia", gdzie każdy zabierze się do pracy, a po jednym zdjęciu z piwowarem w roli głównej prześle do mnie.

Połączę wszystkie zdjęcia w jedno duże a do każdego dopiszę nick i miasto :) Taka mała akcja zapoznawcza forumowiczów :/

 

ps: może to temat na osobny wątek - w razie czego wydzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z konkretnym dniem na warzenie to moga byc klopoty, bo ludzie pracuja, maja rodziny itp. Natomiast jezeli damy ludziom caly miesiac na wybor receptury, zebranie skladnikow, na uwarzenie, to byloby latwiej. Moglibysmy cos takiego zrobic raz na miesiac, zawsze inny rodzaj piwa, jezeli byliby zainteresowani do zabawy. To byla by taka praktyczna nauka warzenia konkretnego stylu piwa.

Tylko jest pytanie Elroy, czy na tym forum mozna zrobic sondaż czy nie?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byście dali rade sie rozkręcić. To mogę raz do roku zorganizować ocenę piw (lepiej ocenione będą piwa górnej fermentacji) wraz z SCB. Jeśli bedzie zainteresowanie i potrzeba na cos takiego to cos wymyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 osób które przeszły wstępny kurs oceny sensorycznej. Do tego jest kilka osób związanych z browarami i CAMRA. W końcu też organizujemy konkursy,festiwale i jakoś sobie dajemy rade :)

a w jaki sposób to piwo pojedzie na wyspy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 osób które przeszły wstępny kurs oceny sensorycznej. Do tego jest kilka osób związanych z browarami i CAMRA. W końcu też organizujemy konkursy' date='festiwale i jakoś sobie dajemy rade :)[/quote']

a w jaki sposób to piwo pojedzie na wyspy ?

Są na przykład male firmy kurierskie. Nie są drogie. Wysłanie 2 piw by kosztował cos okolo 8zł. W formie rewanżu bym zorganizował worek finest pale malt maris otter z simpsons.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mowiac to nie mialem na mysli takiego powaznego konkursu z sedziami itp. Po prostu wybieramy sobie jakis ogolny styl piwa na przyszly miesiac. Wymieniamy sie recepturami, opisem i zdjeciami z warzenia, i pozniej smakujesz piwo i opisujesz jak ci wyszlo. To wszystko.

Prawdziwy konkurs to troche za powazna sprawa, tym bardziej zeby zorganizowac to co miesiac.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie kategorie wpisac w sondaż?

Oczywiscie mozna by wybrac kilka (5-10) kategorii z BJCP, przynajmniej mozna by wtedy uzyc dzial "Style BJCP" na tym Forum.

1. LIGHT LAGER

2. PILSNER

3. EUROPEAN AMBER LAGER

4. DARK LAGER

5. BOCK

6. LIGHT HYBRID BEER

7. AMBER HYBRID BEER

8. ENGLISH PALE ALE

9. SCOTTISH AND IRISH ALE

10. AMERICAN ALE

11. ENGLISH BROWN ALE

12. PORTER

13. STOUT

14. INDIA PALE ALE (IPA)

15. GERMAN WHEAT AND RYE BEER

16. BELGIAN AND FRENCH ALE

17. SOUR ALE

18. BELGIAN STRONG ALE

19. STRONG ALE

20. FRUIT BEER

21. SPICE / HERB / VEGETABLE BEER

22. SMOKE-FLAVORED AND WOOD-AGED BEER

23. SPECIALTY BEER

Albo mozna by wybrac inne podejscie, i moze dac do wyboru cos takiego:

1. Pilsner

2. Kozlak

3. Porter (zarowno Baltycki jak i angielski)

4. Piwa angielskie (wszystkie rodzaje, w to by wchodzil Bitter, Brown Ale, porter angielski itp)*

5. Pszeniczniaki, zytniaki (dowolny styl, bawarski, wit, grodzisz, roggen itp.)

6. Polskie Ale.

Co wy na to?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo zastanawiałam się nad tym czy punkt pierwszy czy drugi :) Już trzeci raz piszę odpowiedź :) Ale może podsumuję swoje przemyślenia: punkt drugi, tak czy inaczej musielibyśmy rozwinąć, brakuje w nim np piw belgijskich, piw przyprawowych, niemieckich ales, Grodzisza, więc tak czy inaczej po rozbudowie wrócilibyśmy do punktu pierwszego :)

Jeśli oparlibyśmy się z kolei na ogólnych kategoriach BJCP, to też według mnie nie do końca się sprawdzi. Weźmy np punkt 16 Belgian & French Ale, tutaj znajdziemy - Witbier, Saison, Belgian Pale Ale, Biere de Garde, Belgian Speciality Ale, style te są tak różne, że ciężko o nich równocześnie dyskutować...

Proponuję zatem bardziej luźną formę - czyli wybieramy konkretny gatunek - IPA, Tripel, Russian Imperial Stout, Alt...wówczas moim zdaniem to będzie miało sens. Pytanie tylko ile osób weźmie w takiej zabawie udział. Myślę, że i tak nie mniej niż wówczas gdy kategorie byłyby bardziej "szerokie"

Kwestia głosowania? Proponuję jako wersję tymczasową/testową, aby każdy zastanowił się powiedzmy do końca przyszłego tygodnia, piwo w jakim stylu/stylach chce uwarzyć w grudniu. I teraz są trzy możliwości, albo Elroy w jakiś sposób robi sondę, albo zakładamy temat na forum i tam wrzucamy swoje typy, albo przesyłacie swoje typy do mnie na PW. Podliczamy głosy i warzymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie pomysł mi się podoba, to będzie mobilizacja dla mnie do uwarzenia nieznanych dotąd stylów :)

 

Co do organizacji, może jedna osoba (moderator?) wybierze np. 10 zróżnicowanych gatunków piwa do sondy. Za pomocą sondy wybierzemy, potem uwarzymy. A na następny miesiąc kolejne 10 gatunków do wyboru - czyli pozostałe 9 niewybrane + 1 dodany przez osobę odpowiedzialną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz są trzy możliwości, albo Elroy w jakiś sposób robi sondę, albo zakładamy temat na forum i tam wrzucamy swoje typy, albo przesyłacie swoje typy do mnie na PW. Podliczamy głosy i warzymy :)

1) Opcja 1 ma ten plus/minus że głosowanie będzie niezależne od konta na forum (ale głos będzie w miarę unikalny, bo logowany po IP i cookies jednocześnie). Zresztą na ten moment nie wdrożę głosowania na forum.

2) Pisanie na Forum - może nam z tą akcją zejść za długo, poza tym dużo osób tylko czyta.

3) Opcja 3 - jest ok. Dori każdy zna i na pewno się zgłosi.

 

Nie mniej jednak udział=zdjęcie przy warzeniu, tego nie popuszczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oparlibyśmy się z kolei na ogólnych kategoriach BJCP, to też według mnie nie do końca się sprawdzi. Weźmy np punkt 16 Belgian & French Ale, tutaj znajdziemy - Witbier, Saison, Belgian Pale Ale, Biere de Garde, Belgian Speciality Ale, style te są tak różne, że ciężko o nich równocześnie dyskutować...

Masz racje, moze latwiej bedzie porownywac receptury piw z jednego konkretnego stylu zamiast porownywac np. belgijskiego wit z roggenbier. Moze napisz liste stylow, ktore twoim zdaniem powinny byc na liscie?

 

IMO:

1. lepiej by bylo, zeby przynajmniej czesc piw bylo takich, ktore sa latwe do uwarzenia w Polsce, np. z polskimi chmielami i slodami (czeski pils, grodzisz, polskie ale, belgijski wit)

2. wiekszosc piwowarow w polsce warzy teraz piwa dolnej fermentacji, (zima) wiec: baltycki porter, europejki pils, kozlak (Marzen) itp.

3. raczej unikajmy (przynajmniej na poczatku) "duzych" piw, np Biere Grande, Tripple, Barley Wine, bo nie chcemy czekac na rezultaty 6-12 miesiecy.

 

PS. Zwracam sie teraz do WSZYSKICH ktorzy eventualnie chcieli by w ta gre zagrac: napisz jaka liste rodzajow piw chcial(a) bys miec do glosowania?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tworzenie takiej listy na pierwszy raz jest konieczne. Mój zamysł był taki, aby każdy napisał jakie piwo ma zamiar uwarzyć w przyszłym miesiącu. Styl który najwięcej osób ma zamiar warzyć wygrywa.

Obawiam się, że jeśli od razu zaczniemy ten projekt bardzo formalizować to wszystkich to zniechęci. Moja propozycja była taka, że jeśli z przyczyn technicznych nie da się na razie wprowadzić sondy na forum to aby uniknąć niekończących się dyskusji na forum, każdy przesłał swój plan warzelniczy do mnie, podliczę głosy i będziemy warzyć piwo, które i tak większość osób miała zamiar warzyć.

Oczywiście to tylko moja propozycja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.