Skocz do zawartości

Co zrobić z nieudanym piwem?


Mycroft

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

warzyłem ostatnio milk & chili robust portera z dodatkiem papryczek chili. Przy przelewie na cichą okazało się, że przegiąłem i to zdrowo z papryczkami. Pieczenie z pewnością przewyższa tolerancję nawet koneserów chili.

 

W dodatku piwo jest też nieudane w tym wymiarze, że jak na razie zbyt płytko odfermentowało (z 18 do tylko 6,5 BLG).

 

Widzicie jakieś zastosowanie dla takiej cieczy? Np. jako dodatek do innej warki? Próba rozcieńczenia? Czy już tylko w kanał?

 

Chętnie wysłucham pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę zastosowanie w kuchni - marynowanie mięcha na grila, brownie, piernik, może sos na bazie piwa np do knedli czeskich czy kopytek.

Poza tym to piwa ektrymalne są ciekawe, sam bym z chęcią takiego przegiętego z chilli spróbował.

 

edycja. cebulka karmelizowana na takim piwku, mniam.

Edytowane przez camilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli chcesz piwo zużyć, to ja na wszelki wypadek bym zostawił kilka butelek do leżakowania.

Możesz użyć do wypieków - ciemne i czekoladowe ciasta - np. ciasto czekoladowe z chili mi bardzo podeszło.

Jeśli chodzi o inne "przetwarzanie" to zależy jak bardzo "milk" jest to piwo, ale ja bym użył pewnie do ciemnych sosów lub wypieku chleba - porter bałtycki, który mi się przegazował i pić go nie sposób, regularnie ląduje w chlebku żytnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli głównym problemem są papryczki to butelkowałbym, zostawił w piwnicy i obserwował jak się zmienia w czasie. A przynajmniej połowę z tego jak nie chcesz tyle tego trzymać z nadzieją, że cokolwiek się ułoży. Nie wiem jak zachowają się papryczki w czasie, ale wylać zawsze zdążysz  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazyliszek w aktualnych planach ma białego stouta - mleko zamiast wody. Mleko zakrywa ostrość papryki - zakup, zmieszaj, będzie kot Schrödingera jak z Bednar  :smilies:    :smilies:    :smilies:

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazyliszek w aktualnych planach ma białego stouta - mleko zamiast wody. Mleko zakrywa ostrość papryki - zakup, zmieszaj, będzie kot Schrödingera jak z Bednar  :smilies:    :smilies:    :smilies:

 

To jest dobre :) Szczerze mówiąc widok Kota Schroedingera na WFP zainspirował mnie do napisania tego posta :)

 

Odfermentowanie chyba masz w normie - mierzyłeś pewnie z dodaną już laktozą (napisałeś, że milk), która nie jest fermentowalna przez drożdże.

 

Możliwe, że masz rację. Ekstrakt końcowy powinien być niby do 4 BLG przy robust porterze. Laktoza "odpowiada" za jakieś 10-11% cukru u mnie w zasypie, czyli 2 BLG z 18 BLG ekstraktu brzeczki nastawnej. Zakładam, że jeszcze na cichej z 0,5-1 BLG odfermentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę problem z kapsaicyną. Też tak miałem. Robiłem jakieś 6 miesięcy temu RIS'a z habanero. Trochu nie doceniłem potencjału papryki i wypić ciężko było, nawet dla mnie,wielbiciela papryki. Ale jak się piwko już ułożyło to jest fajna ciekawostka do degustacji (0.33 na 2/osoby) Moja sugestia: nie spisywać na straty, dokończyć proces, butelkować 0,33 o ile jest możliwości dać czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady. Zastosuję pewnie większość z nich, dzieląc warkę na kilka części.

Kupuję dziś dwa 5-litrowe wiadra i doleżakuję tam piwko z płatkami dębowymi w jednym i po koniaku w drugim - może akurat wyjdzie coś ciekawego (~ będzie co najmniej wypijalne).

Część zabutelkuję do 0,33l, część pewnie pójdzie do PET-ów na inne cele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy już nie jest po czasie, ale czy jak weźmiesz inne w miarę neutralne piwo i zmieszasz z tym nieudanym eksperymentem to poziom ostrości jest już akceptowalny?

 

Ja bym właśnie próbował uratować w ten sposób. Czyli zrobić kolejną warkę takiego samego piwa tyle, że bez dodatku papryczek i kupażować ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.