Skocz do zawartości

Odzyskanie gęstwy z totalnej partaniny :D


Mroczny Nelu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj na uczelni w ramach przedmiotu "Biotechnologia w przemyśle chemicznym" warzyliśmy piwo. Byłem ciekaw co nam przygotują - wymyślili warzenie Irish Red Ale i Marcowego. O ile zacieranie zrobione klasowo - przerwy, czas, temperatura OK to dalej katastrofa. Za dużo słodów (to marcowe będzie miało z 10% alko ale nie wiem ile na pewno bo... nie mierzyliśmy cukrów gdyż aerometr padł :D), filtrowanie przez gazę (brak czasu na normalne) i za dużo chmielu (20 l marcowego i 120g chmielu :D). Na koniec wlanie brzeczki do nieodkażonego(!) fermentora z chmielinami i wytrąconymi białkami. No i chodzi mi o to, że do fermentacji poszły drożdże Wyeast Urquell i Irish Ale (nie wiem czemu suchych nie kupili) - chciałem odzyskać gęstwę drożdżową ale jest jakiś sposób by to zrobić (zakładając, że piwo się nie zakazi)? Myślałem żeby zebrać gęstwę, potem przepłukać wodą i przefiltrować przez sterylną gazę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przy warzeniu piwa zdekantowałem brzeczkę z dużą liczbą osadu, powstałych w gotowaniu (ok 2 litry osadu wyjdą), jak oczyścić taką gęstwę??

A nie wpadłeś na to żeby zamieszać wszystko gwałtownie po gotowaniu celem zrobienia stożka ze śmieci na środku gara (patrz "whirpool"), po czym wężykiem zaopatrzonym w pończochę na końcu zdekantować to do fermentora pobierając brzeczkę przy ściance gara ? Metoda stara jak świat i rewelacyjnie się sprawdza  a w fermentorze po fermentacji masz jedynie cieniutki dywan z drożdży z odrobiną syfu. Taką gęstwę przepłukujesz 2-3 razy i masz to co chciałeś.

Edytowane przez mariucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.