Jump to content

Odzyskanie gęstwy z totalnej partaniny :D


Mroczny Nelu
 Share

Recommended Posts

Witam. Dzisiaj na uczelni w ramach przedmiotu "Biotechnologia w przemyśle chemicznym" warzyliśmy piwo. Byłem ciekaw co nam przygotują - wymyślili warzenie Irish Red Ale i Marcowego. O ile zacieranie zrobione klasowo - przerwy, czas, temperatura OK to dalej katastrofa. Za dużo słodów (to marcowe będzie miało z 10% alko ale nie wiem ile na pewno bo... nie mierzyliśmy cukrów gdyż aerometr padł :D), filtrowanie przez gazę (brak czasu na normalne) i za dużo chmielu (20 l marcowego i 120g chmielu :D). Na koniec wlanie brzeczki do nieodkażonego(!) fermentora z chmielinami i wytrąconymi białkami. No i chodzi mi o to, że do fermentacji poszły drożdże Wyeast Urquell i Irish Ale (nie wiem czemu suchych nie kupili) - chciałem odzyskać gęstwę drożdżową ale jest jakiś sposób by to zrobić (zakładając, że piwo się nie zakazi)? Myślałem żeby zebrać gęstwę, potem przepłukać wodą i przefiltrować przez sterylną gazę.

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio przy warzeniu piwa zdekantowałem brzeczkę z dużą liczbą osadu, powstałych w gotowaniu (ok 2 litry osadu wyjdą), jak oczyścić taką gęstwę??

A nie wpadłeś na to żeby zamieszać wszystko gwałtownie po gotowaniu celem zrobienia stożka ze śmieci na środku gara (patrz "whirpool"), po czym wężykiem zaopatrzonym w pończochę na końcu zdekantować to do fermentora pobierając brzeczkę przy ściance gara ? Metoda stara jak świat i rewelacyjnie się sprawdza  a w fermentorze po fermentacji masz jedynie cieniutki dywan z drożdży z odrobiną syfu. Taką gęstwę przepłukujesz 2-3 razy i masz to co chciałeś.

Edited by mariucha
Link to comment
Share on other sites

lepiej pogadaj z opiekunem laboratorium - pewnie mają drożdży całą lodówkę, skoro sucharów po taniości nie używają do takiej kaszanki. obiecaj mu za to 4-pak tyskiego :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.