Skocz do zawartości

Radosna twórczość


pepe11

Rekomendowane odpowiedzi

W radio i internecie podają o nowym pomyśle baranów z UE , według ich wyliczeń wódka ma kosztować w Polsce min. 32zł

a piwo min. 4 zł . Nasz rząd oczywiście jest za . Pytanie co się stanie z małymi browarami , nie sadzę że dodatkowa kasa ma iść do ich kieszeni a nasza siła nabywcza nie wytrzyma ceny powyżej 10 zł. Dziwny jest ten świat ! Wszystko oczywiście w trosce o nasze zdrowie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będzie lament że spadły zyski z akcyzy i wzrósł przemyt.

Gdy była obniżka kilkanaście lat temu granica z Czechami wymarła, teraz znowu będzie tam pełno straganów.

Chyba że wzrost cen dotknie wszystkie kraje UE.

 

Trzeba będzie zainwestować w dobry sprzęt do warzenia i kegi.

Kumpel planuje destylacje uruchomić, ja mu piwo on mi bimber i jakoś człowiek radę da :)

Edytowane przez szperaczz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy podniosą akcyzę, czy tylko dadzą cenę minimalną, wtedy tylko marża by wzrosła na te tanie piwa.

Choć sądzę że jednak tak różowo nie będzie.

 

Piwem bym się tak nie przejmował, bardziej martwi mnie 32pln za 0.5 wódki :(

Edytowane przez szperaczz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany nie do przeprowadzenia w obecnej sytuacji politycznej, zresztą 3 największe koncerny browarnicze mają w Polskim Parlamencie silniejsze lobby i wpływy niż choćby górnicy czy producenci żywności. Chyba, że to od nich wyszła ta idea i niedługo napijemy się Lecha czy Tyskiego warzonego w Niemczech lub Holandii. 

 

Podniesienie podatków dotyczących piwa to tylko kwestia czasu, w tym roku dostało się tylko wódce i papierosom, ale piwo już stoi w kolejce, ale nie wierzę we wprowadzenie minimalnej ceny, bo to będzie oznaczać, że hasło "Komuno wróć" zaczęło się spełniać. 

 

 

 

 

Mogą nas okradać, kłamać w żywe oczy, podnosić podatki, ale jeśli tkną się takiej drastycznej zmiany, to ich naród wywiezie na taczkach! 

 

Nic takiego się nie stanie, nie ma takiej afery, ani podwyżki podatków, po której "Polski Naród wyszedłby na ulice". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy podniosą akcyzę, czy tylko dadzą cenę minimalną, wtedy tylko marża by wzrosła na te tanie piwa.

Choć sądzę że jednak tak różowo nie będzie.

 

Piwem bym się tak nie przejmował, bardziej martwi mnie 32pln za 0.5 wódki :(

Dokladnie , poki co to wyglada ze ma pojawic sie cena minimalna na piwo a nie wzrosnac akcyza.

Paradoksalnie moze byc to korzystne dla malych browarow bo splaszczy sie roznica cenowa miedzy piwem fabrycznym i rzemieslniczym wiec latwiej bedzie zdobyc nowego konsumenta mala roznica cenowa.

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie moze byc to korzystne dla malych browarow bo splaszczy sie roznica cenowa miedzy piwem fabrycznym i rzemieslniczym wiec latwiej bedzie zdobyc nowego konsumenta mala roznica cenowa.

A na to koncerny nie pozwolą, więc będzie jak jest :)

 

edit:

Ba, nawet gdyby to akcyza tak kosmicznie wzrosła to różnica między ceną rzemieślnika a koncernu i tak by się spłaszczyła, co patrz część pierwsza ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrażenie patrząc na ceny polskich rzemieślników przez ostatnie 2 lata, że trochę zachowują się jak dobra Veblena ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrażenie patrząc na ceny polskich rzemieślników przez ostatnie 2 lata, że trochę zachowują się jak dobra Veblena ;)

Luksus musi kosztować, amerykańskie chmiele to nie jest tania rzecz.  ;)

 

Tak myślę, że jeżeli faktycznie akcyza na piwo wzrośnie to będziemy świadkami drugiej rewolucji piwnej. Będzie się objawiało masowym wejściem pod strzechy. Już nawet przeciętny wypijacz Tyskiego zauważa, że wybór robi się duży. Co prawda nie posądzam takich ludzi o warzenie piwa w domu, ale spora grupa pewnie zareaguje na to produkcją domową i teraz modne nie będzie picie piwa od 10 złotych w górę, a robienie go w domu i pojawianiem się z nim na imprezach. Albo będą powstawać hipsterskie lokale, gdzie będzie można tylko i wyłącznie spożywać piwa uwarzone przez siebie w domu, obowiązkowo z wegańskimi-bezglutenowymi przekąskami.   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze zeby cena minimalna oparta byla na wzroscie akcyzy. Przykladem jest Szkocja gdzie cena minimalna zostala wprowadzona ale nie bylo to na zasadzie zwiekszenia akcyzy. To by zabilo duze browary, ktore operuja innymi poziomami marz i rentowonosci niz rzemieslnik. Duzy browar jakos przelknie cene minimalna jesli wzrost marzy zrekompensuje czesciowo spadek sprzedazy. Ale jesli cena minimalna zostalaby podniesiona poprzez podniesienie akcyzy to piwo duzego browaru kosztowaloby nie minimalne 4 zl a duzo wiecej zeby osiagnac zalozony poziom rentownosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, to prawda - ale rzecz dotyczy calej UE i nie wiem czy UE moze sobie pozwolic na zniszczenie duzych browarow-koncernow biorac pod uwage wplyw lobby. Bo prawda jest taka, ze wysokosc akcyzy na poziomie 4 zl zniszczylaby duze browary - cena koncowa wynioslaby co najmniej 2 razy tyle.

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zależy czy podniosą akcyzę, czy tylko dadzą cenę minimalną, wtedy tylko marża by wzrosła na te tanie piwa.

Choć sądzę że jednak tak różowo nie będzie.

 

Piwem bym się tak nie przejmował, bardziej martwi mnie 32pln za 0.5 wódki :(

Dokladnie , poki co to wyglada ze ma pojawic sie cena minimalna na piwo a nie wzrosnac akcyza.

Paradoksalnie moze byc to korzystne dla malych browarow bo splaszczy sie roznica cenowa miedzy piwem fabrycznym i rzemieslniczym wiec latwiej bedzie zdobyc nowego konsumenta mala roznica cenowa.

 

Myślisz że Szczurek nie będzie chciał na akcyzie zarobić ? z podatku dochodowego tyle nie wyciągnie nigdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze jesli doszloby do realizacji pomyslu to w Polsce przy okazji ceny minimalnej podniesliby nieco poziom akcyzy argumentujac ze marza producenta przeciez wzrosnie. Ale z pewnoscia nie, ze cena minimalna = akcyza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślisz że Szczurek nie będzie chciał na akcyzie zarobić ? z podatku dochodowego tyle nie wyciągnie nigdy

Jesteś pewien że podniesienie akcyzy na pewno zwiększy wpływy z akcyzy? :)

Myślisz że żul, czy miłośnik 6-ściopaka Harnasia wieczorem zapłaci 4-5zł za 0,5l? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.