Skocz do zawartości

SIPA - pozostałości surowców


Grzegorz Żukowski

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję porady jakie surowce dokupić, żeby sensownie zużyć to, co mam.

Na stanie posiadam:

5kg ale Ale

0,2kg Abbey 45EBC

50g Lubelski szyszki 3%aa

50g Dana szyszki 7,9%aa

30g Perle 5-7%aa

30G Iunga 10-13%aa

Drożdże Danstar Nottingham i BRY-97

 

Chciałem zrobić dwie warki po 20l

 

Planowałem zrobić coś w stylu Słowiańska IPA 14-15blg z gęstwy po Nottinghamach z Bittera. Awaryjnie mam paczkę BRY-97. Nie używałem tych chmieli, ale wydaje się, że Dana i Iunga powinny współgrać ze sobą. Myślałem o rozłożeniu tych chmieli na gorycz/aromat 50/50. Podejrzewam, że z całości IBU wyjdzie za wysokie. 

Perle i może lubelski zastanawiałem się, żeby zużyć do jakiegoś belga, typu Amber Abbey 15blg.

Jeszcze nie dorobiłem się programu, żeby rozplanować warzenie. 

Czy mógłby ktoś mi pomóc w sensownym rozłożeniu tych surowców. Chmiel lubelski zastanawiam się, czy w ogóle do któregoś z tych zestawów dodawać. W razie czego, zostałby na jesień do jakiegoś Pilsa/Lagera.

 

Rozważę każdy sensowny pomysł. Z góry dziękuję za porady

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wymienionych zestawów będę dokupować jeszcze słody, możliwe że chmiele i na pewno drożdże do belga.

jeśli chodzi o belga to planowałem wypróbować fermentum mobile

Nie mam pojęcia jakie jest Wasze zdanie do użycia mieszanki Iunga i Dana. Nie spotkałem jeszcze nikogo, kto by używał tego chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeśli chodzi o belga to planowałem wypróbować fermentum mobile

Zwróć tylko uwagę na to, że liczba tych drożdży w fiolkach jest, delikatnie rzecz ujmując, nie największa. A w Belgach to kwestia kluczowa, dlatego też będzie Ci potrzebny jakiś starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iunga na FWH oraz na gorycz od 60min

dana na smak, aromat i na zimno - i będziesz wiedział jak to smakuje - o czym nie zapomnij napisać na forum :)

 

jeśli brakuje Ci surowca do 2x20l to podgoń płatkami jęczmiennymi, owsianymi, ryżowymi itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dzieki za podpowiedzi. Po prawie roku czasu robie podsumowanie.

Stwierdziłem ze tych chmieli jest troche malo i dokupilem jeszcze 30g Iungi (taki chmiel jest posiada akurat sklep w okolicy).

Dorzucilem trochę Iungi na smak i resztę na zimno. Niestety to byl według mnie blad, chociaż znajomym smakuje.

Dana daje sporo aromatow kwiatowych. Kwiatki sa mocno wyczuwalne. Iunga daje naprawde przyjemna goryczke. Bardzo pasuje do brytyjskiego stylu (wedlug mnie). Bez ściągania czy zalegania. Brakuje mi jednak w tej goryczce takiego uderzenia. Przydalby sie dodatek jakiegos innego chmielu nadajacego charakteru. Na smak kompletnie mi Iunga nie podchodzi. Wnosi smak przejrzalych owocow. Według mnie taka mocno dojrzała brzoskwinia, która jak by polezala pare godzin dłużej, to by sie zaczela psuć.

Odnośnie Dana. Jest przyjemna, ale zadnej części ciała nie urywa. Takie wzmocnienie Ale'owych posmakow. Kwiatki i w zasadzie tyle.

Na pewno wiecej nie uzyje Nottinghamow. Piwa wychodza bardzo poprawne, jednak wedlug mnie trochę za metne. W szczególności przy chmieleniu na zimno. Tutaj wychodzi duza przewaga US-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.