Jump to content
Sign in to follow this  
bartek_z

Prawidłowy zapach gęstwy

Recommended Posts

Mam taki problem. Zlałem 2 dni temu piwo z burzliwej na cichą i pobrałem gęstwę. Piwo w trakcie fermentacji burzliwej dawało trochę siarkowodorem z rurki, ale pod koniec burzliwej przestało a przy zlewaniu na cichą zarówno smak jak i zapach były w normie. Pobrałem gęstwę, nie płukałem jej, po 2 dniach "wylazło" z gęstwy jakieś 2 - 2,5 cm piwa. W zapachu oprócz ostrego aromatu świeżo przefermentowanej brzeczki czuć dość silnie zgniłe jajo. Pytanie do lepiej zorientowanych - czy to normalny objaw pracy drożdży i o ile nie przetrzymam tego za długo mogę po przepłukaniu taką gęstwą zaszczepić kolejną warkę czy takie zapachy kompletnie dyskwalifikują te drożdże? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest moje pierwsze podejście ever do zbierania gęstwy, więc kompletnie nie wiem czego się spodziewać. Pomyślałem, że skoro w trakcie fermentacji wydzielały taki zapach to może i naturalnym jest, że dają takimi rzeczami w słoiku, tym bardziej,że słoim był wyparzony a drożdże stoją w nim raptem 2 dni. Zgłupiałem po prostu, ale po tym co napisałeś to idą w kanał...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co słyszałem, aromaty siarkowe z gęstwy nie są takie złe, gorzej gdyby to był aromat kwaśny/octowy. Taka gęstwa już się nie na da. Aczkolwiek ze względu na moje małe doświadczenie, poczekałbym na opinię kogoś bardziej doświadczonego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...