Skocz do zawartości

Keg cornelius uchwyt gumowy


sebastian666

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym się zapytać bardziej obeznanych w temacie kegów w jakimsposób przymocowany jest górny gumowy uchwyt/ kołnierz od corneliusa? Dzisiaj podczas mycia "odczepił" mi się on właśnie z jednej strony i zastanawiam się czy jest możliwoś przymocowania/przyklejenia go? Jeśli tak to czego użyć?

Edytowane przez sebastian666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Magneto! Czy po przyklejeniu guma trzyma się dobrze? Nie odpadła kolejny raz np. Przy przenoszeniu pęłnego kega?

Chciałbym wiedzieć co to za klej - pewnie na poxipolu który akurat mam pod ręką trzmać się nie będzie...:/

Edytowane przez sebastian666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Magneto! Czy po przyklejeniu guma trzyma się dobrze? Nie odpadła kolejny raz np. Przy przenoszeniu pęłnego kega?

Chciałbym wiedzieć co to za klej - pewnie na poxipolu który akurat mam pod ręką trzmać się nie będzie... :/

Normalnie podnoszę za uchwyt pełny keg, myje go normalnie i trzyma, to była taka czarna masa wyciskana z tubki, kleiła wszystko, szkło, gumę, metal itd. Jutro sprawdzę.

Edytowane przez Magneto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pewnie na poxipolu który akurat mam pod ręką trzmać się nie będzie
 

Tak się składa, że poxipol ma większą wytrzymałość na odrywanie jak beton. Skąd wiem? Ano robię czasem badania betonu na odrywanie i maszynę do betonu mocujemy za pomocą kleju poxipol, po 10 minutach beton się odrywa a klej zostaje, mamy wtedy jakieś 15 MPa czyli wystarczająco dużo aby szarpnąć pełnego kega piwa zaczepionego na skrawku kleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pewnie na poxipolu który akurat mam pod ręką trzmać się nie będzie

 

 

Tak się składa, że poxipol ma większą wytrzymałość na odrywanie jak beton. Skąd wiem? Ano robię czasem badania betonu na odrywanie i maszynę do betonu mocujemy za pomocą kleju poxipol, po 10 minutach beton się odrywa a klej zostaje, mamy wtedy jakieś 15 MPa czyli wystarczająco dużo aby szarpnąć pełnego kega piwa zaczepionego na skrawku kleju.

Ale czy poxipol dobrze zawiąże metal kega z gumą kołnierza? Nie znam się na tym a jeśli tak to zaraz bym to posklejał :)

Czy trzeba jakoś specjalnie przygotować sklejane powierzchnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpewniej wyczyścić i odtłuścić jakimś rozpuszczalnikiem, ja mam taki sam problem, jedna połówka mi się odkleiła i muszę go nosić łapiąc za spód, chętnie rzucę okiem na jakieś linki polecanych klejów, materiały do klejenia stal-guma.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z klejem do szyb trzeba pamiętać o 3 rzeczach:

 

-dobrze odtłuścić. 

-można klejoną powierzchnię pomalować primerem

-schnie chłonąc wilgoć z otoczenia i dość długo. minimum 24h.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc :) ostatecznie posłuchałem Malinowego Jęczmienia i użyłem Poxipolu ;) poszło małe opakowanie tego metalicznego.

Wyczyściłem zarówno powierzchnię kega jak i kołnierza (od środka) i przetarłem rozpuszczalnikiem. potem rozmieszałem klej i położyłem w miarę równą warstwę dokoła kega (tam gdzie przylega kołnierz). przyłożyłem gumę, położyłem na wierzch kawałek deski i obciążyłem pełnym kegiem (postawiłem na desce). Po 30 minutach zrobiłem test - napełniłem keg wodą i podniosłem, pomachałem ;) Trzyma aż miło ;) mam nadzieje że permanentnie :)

Edytowane przez sebastian666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle nie mamy z klejeniem do czynienia tak, jak mieli dawni stolarze. To u nich powstało niegramatyczne powiedzenie, o którym warto pamiętać:

 

"Klej najlepiej trzyma, gdy go prawie nima".

 

Najczęściej popełnianymi błędami przy klejeniu są:

 

1. nieoczyszczone i zbyt gładkie powierzchnie.

2. za dużo kleju między klejonymi materiałami. (zróbmy doświadczenie z dwoma kawałkami zwilżonej szyby, które po złączeniu trzymane są siłami adhezji tak mocno, że trudno jest je rozerwać).

3. zbyt słaby i za krótkotrwały docisk na klejone przedmioty.

4. niewłaściwy dobór kleju do klejonego materiału. (np. Poxipol będzie mocno trzymać beton, bo wniknie w porowatą powierzchnię).

5. w przypadku sztucznych tworzyw warto rozważyć użycie tzw. "klejów agresywnych", które rozpuszczają klejone powierzchnie.

 

Zamieszczam te informacje z myślą, że mogą się komuś przydać, a już tak całkiem na marginesie wiele uczelni technicznych (w tym WAT) posiada kierunki zajmujące się tylko klejeniem i klejami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

4. niewłaściwy dobór kleju do klejonego materiału. (np. Poxipol będzie mocno trzymać beton, bo wniknie w porowatą powierzchnię).

5. w przypadku sztucznych tworzyw warto rozważyć użycie tzw. "klejów agresywnych", które rozpuszczają klejone powierzchnie.

 

Widać nie miałeś do czynienia z Poxipolem - ze względu na wysoką lepkość niespecjalnie chce wnikać w materiały porowate. Zwrócę tu uwagę na to, że Poxipol jest klejem epoksydowym, a żywice epoksydowe mają dosyć specyficzne właściwości - ugrupowania epoksydowe wiążą się chemicznie (a nie tylko na zasadzie adhezji) z materiałem klejonym, przez co sprawdzają się do większości materiałów, praktycznie za wyjątkiem takich polimerów jak PP, PE i PTFE, które są bardzo kłopotliwe do sklejenia. Miałem okazję sam się przekonać o skuteczności kleju epoksydowego do aluminium - złącze jest niemal równie mocne jak złącze śrubowe, pomimo, że klejone profile i łączniki (kształtki kątowe wkładane do wnętrza profilu) nie były specjalnie odtłuszczane i spoina nie była zbyt cienka. Nie zaprzeczam jednak, że był to klej przeznaczony specjalnie do aluminium, co z pewnością przekłada się na odpowiednie dodatki w składzie, lub specjalnie do tego celu dobrany utwardzacz.

Nie ma co generalizować na temat grubości spoiny, gdyż zdarzają się też sytuacje, że grubsza spoina sprawdzi się lepiej niż ultracienka np. w przypadku klejenia sztywnych elementów o większej powierzchni narażonych na odkształcenia termiczne.

Edytowane przez Veteran5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.