Jump to content

Kawowy Stout czy Porter? Czyli co ja właściwie uwarzyłem?


Mołot
 Share

Recommended Posts

Proces w dziale Zapiski

 

Zasyp:

Pizeński 4,5 kg

Karmelowy 600 0,5kg

Płatki owsiane 0,4kg

Czekoladowy 0,2kg

Monachiski 0,2kg

Jęczmień palony: szczypta

 

 

Chmiele:

Citra 10g 60'

Lubelski 20g 60'

Amarillo 10g 5'

 

Drożdże: S-04

 

Kawa: 150g bardzo grubo zmielonej kawy na zimno, na cztery dni

 

Brzeczka nastawna 17°Blg, zabutelkowane z ekstraktem końcowym 4°Blg, co daje mu około 6.7% alkoholu w gotowym wyrobie. Smak i aromat zielonego piwa to paloność przepleciona z kawowością. Jedno i drugie silne, ale żadne nie przytłacza. Generalnie na razie jestem bardzo zadowolony ale:

 

Co ja mam teraz pisać na etykietach?

 

Serio, nie bardzo ogarniam formalne różnice między stoutem a porterem, a wygląda mi na to, że w teoretycznych formalnych granicach stylu mieszczę się w obu... No, może trochę za mocne i za ekstraktywne, ale znów - to samo dotyczy obu.

Link to comment
Share on other sites

Niewazne. Stout jest porter. To prawdopodobne jest porter na BJCP.

 

Wiem, że nieważne. Ważne to by było jakbym na konkurs słał. Tak się zastanawiam, do którego ze stylów mu bliżej. 

 

Ani stout, ani porter, nieodpowiedni dobór chmieli. W porterze kawa ma wyjść sama z siebie-po leżakowaniu, a nie na skróty jako gotowy dodatek.

 

Nie na skróty. Znaczy, jak zajrzę do palarni i pokażę im że wg ciebie to było na skróty, z paleniem małych partii, sprowadzaniem kawy z rodzinnej uprawy o 4 pokoleniach tradycji itd, to się pośmiejemy i tyle. Zresztą połowa wyników Google dla haseł "coffe stout" i "coffe porter" pokazuje mi dodatek prawdziwej kawy. Możesz się z tym nie zgadzać, twoja wola. Co do doboru chmieli - nieodpowiedni to by był, jakby ich smak i aromat gryzł się z kawą, której użyłem. Dlatego nie mogły iść brytyjskie.

 

American Coffee Robust Porter :D

 

Wygrałeś :D

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ufasz google i sam wiesz lepiej, to czemu zadajesz pytania? Nuty kawowe w porterze powstają w wyniku fermentacji i leżakowania. Nie wiem jak chmiele brytyjskie miałyby się gryźć z kawą, jak właśnie one wydobędą z niej-jeśli jej dodasz do takiego stout'u kawowego np. nuty ziołowe, lekko winne, natomiast chmiele amerykańskie ją raczej stłumią, żeby nie powiedzieć, że zniszczą; oczywiście nuty owocowe w kawie są ciekawe, intrygujące, ale jeśli dodatkowo dojdzie goryczka, która pogłębi ściągający charakter kawy, to raczej to zły kierunek.

Link to comment
Share on other sites

American Coffee Robust Porter :D

Ja się nie znam, ale wydaje mi się, że nazwa Robust Porter już zawiera informację o tym, że jest to amerykański, więc wystarczy "Coffee Robust Porter".

Zaraz mnie ktoś pewnie poprawi.

Link to comment
Share on other sites

Ja się nie znam, ale wydaje mi się, że nazwa Robust Porter już zawiera informację o tym, że jest to amerykański, więc wystarczy "Coffee Robust Porter".

Zaraz mnie ktoś pewnie poprawi.

Jak czytałem BJCP to mi wychodziło, że robust ma interpretacje brytyjskie i amerykańskie. Co nie znaczy, że na 100% dobrze załapałem. Wolę zgrzeszyć nadmiarem określeń, jakby co. Więc nawet jeśli byś miał rację, american nie szkodzi, nie? :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.