Skocz do zawartości

Sztobry (sadzonki)


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję wysłać kilka maili do instytucji/firm które zajmują się chmielem. Ja od jednej z nich dostałem 8 sztorbów (4 różne polskie gatunki) za darmo. Nie chce pisać skąd dokładnie, bo wypadałoby się ich najpierw zapytać o zgodę na taką publikację. W moim przypadku druga instytucja/firma odpowiedziała pozytywnie na maila. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam w Krakowie? Są na zbyciu jakieś sadzonki/karpy/sztobry chmielu? Możliwa wymiana j/w lub zakup. Chętnie odbiór osobisty i odmiany, które dobrze czują się w miejscowych warunkach.

Zapraszam do mnie po Cascade jak trochę podrośnie i da się zrobić sadzonki. Niestety, jak już kiedyś pisałem, nie mam do tego ręki, więc służę po prostu pędami wedle uznania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jak tam w Krakowie? Są na zbyciu jakieś sadzonki/karpy/sztobry chmielu? Możliwa wymiana j/w lub zakup. Chętnie odbiór osobisty i odmiany, które dobrze czują się w miejscowych warunkach.

Zapraszam do mnie po Cascade jak trochę podrośnie i da się zrobić sadzonki. Niestety, jak już kiedyś pisałem, nie mam do tego ręki, więc służę po prostu pędami wedle uznania. 

 

O, jak fajnie! :) Czyli dasz znać, jak już nadejdzie "ten dzień"? :)

Życzysz sobie dostać w rewanżu ukorzenioną winorośl, której zupełnie nie przeszkadza "ogrodnik bez ręki"? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

oddam a najchętniej wymienię na inne odmiany, dwie dorodne rośliny marynki.

 

tylko trzeba się spieszyć bo jak wyrośnie na dwa metry to kicha :)

 

Mieszkam w woj opolskim

Edytowane przez girgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Planuję założenie przydomowego chmielnika, czy mógłby sie ktoś podzielić sadzonkami/sztobrami amerykańskich chmieli (Kraków i okolice, ewentualnie przesyłka). Niestety nigdzie nie mogę znaleźć miejsca gdzie można by je kupić... Pomożecie ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję założenie przydomowego chmielnika, czy mógłby sie ktoś podzielić sadzonkami/sztobrami amerykańskich chmieli (Kraków i okolice, ewentualnie przesyłka). Niestety nigdzie nie mogę znaleźć miejsca gdzie można by je kupić... Pomożecie ? :)

Mam Citrę. Reflektujesz? Ale teraz to już za późno, dopiero w przyszłym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zauważyłem ze cieżko w Polsce znaleźć firmę która oferowała by coś oprócz polskich chmieli. Orientujecie sie w czym tkwi problem i dlaczego nie ma ich w sprzedaży? Prawa patentowe? Bardzo ciekawi mnie ten temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zauważyłem ze cieżko w Polsce znaleźć firmę która oferowała by coś oprócz polskich chmieli. Orientujecie sie w czym tkwi problem i dlaczego nie ma ich w sprzedaży? Prawa patentowe? Bardzo ciekawi mnie ten temat :)

 

Raczej brak popytu na takie rzeczy... ;) Nie opłaca się sklepom sprowadzić kilku korzonków dla kilku geeków piwnych, bo na tym nie zarobią i tyle moim zdaniem, gra nie warta świeczki. Tylko niektóre odmiany są opatentowane i nie dostaniesz ich, ale część da radę kupić. Nie dawno jeden z kolegów wysiewał z nasion amerykańskie odmiany, ale efektów nie opisał dokładnych. Moim zdaniem nie ma co też się bawić w te chmiele, bo nie będą one takie same jak w klimacie amerykańskim i wiele osób może się poczuć zawiedzionym z tego powodu. Po za tym ostatnio reaktywuje się Polskie stare odmiany chmielu i słyszałem, że chcą podjąć pracę nad nowymi krzyżówkami ich, więc może coś u nas ciekawego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

ja chętnie przygarnąłbym sadzonkę/sadzonki od kogoś z Warszawy lub okolic :) 

 

Elroy,  podarowałbyś kilka pędów na Riverwashu? :) Powinienem dać radę przetransportować (chyba) ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej brak popytu na takie rzeczy... ;) Nie opłaca się sklepom sprowadzić kilku korzonków dla kilku geeków piwnych, bo na tym nie zarobią i tyle moim zdaniem, gra nie warta świeczki. Tylko niektóre odmiany są opatentowane i nie dostaniesz ich, ale część da radę kupić. Nie dawno jeden z kolegów wysiewał z nasion amerykańskie odmiany, ale efektów nie opisał dokładnych. Moim zdaniem nie ma co też się bawić w te chmiele, bo nie będą one takie same jak w klimacie amerykańskim i wiele osób może się poczuć zawiedzionym z tego powodu. Po za tym ostatnio reaktywuje się Polskie stare odmiany chmielu i słyszałem, że chcą podjąć pracę nad nowymi krzyżówkami ich, więc może coś u nas ciekawego wyjdzie.

Tam oj tam oj :D w pierwszym roku ukorzeniały się, drugi rok bez efektu, roślina buja tyle że nie daje żadnych kwiatów - ani męskich, ani żeńskich. Jak w kolejnym roku nic nie wydadzą - eksperyment zostawiam jako nieudany, ale jakbym nie sprawdził to byśmy nadal dyskutowali w granicach teorii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@madbart - jasne, nie wiem, czy Ci przeżyją, ale spróbować warto :)

 

po odbiorze zaniosę do hotelu/mieszkania i do wody. powinny przetrwać.

co z tym dalej? do wody i poczekać aż puści korzenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Bardzo chętnie przygarnę w tym sezonie jakieś sztoberki chmielu. Interesuje mnie głownie Ameryka, ale coś fajnego z naszego podwórka też wchodzi w grę. Jeśli ktoś coś wie, posiada to proszę piszcie. Przesyłka jeśli komuś nie sprawia kłopotu też może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy zmienił(a) tytuł na Sztobry (sadzonki)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.