Jump to content

Farfocle w gotowanej brzeczce


Lhunbleidd
 Share

Recommended Posts

Dokonałem Koelscha w ten weekend. Całe 10,5 blg (zakładane było 11). Generalnie z przepisu ale pozmieniałem nieco chmielenie - jungę wrzuciłem 10 g na 60 min zamiast rozbijać na 5g na 60 min i 5g na 45 min. Filtracja przebiegła ładnie, zawróciłem 3l a przefiltrowana brzeczka wyglądała na bardzo klarowną.

 

Dlatego zdziwiło mnie, że w trakcie gotowania (faaaakt, że po wrzuceniu tych 10g jungi) w gotowanej brzeczce pokazały sie płaty całe jakiś farfocli. Wątpię, zęby to był chmiel, bo zwyczajnie tego było za wiele. Dołączam filmik (nagrany pionowo - sorry) z tą brzeczką na którym wyraźnie widać (4k na pełnym ekranie ;) ) o co mi chodzi.

 

Co to jest? Czy coś może wytrącić się z klarownej brzeczki podczas gotowania? A może to jednak to ta podgotowana junga tak się rozlazła? NIe widać tego dokładnie, ale farfocle były białe (jasne w każdym razie a nie zielonkawe jak chmiel).

Edited by Lhunbleidd
Link to comment
Share on other sites

Widok z Sokolicy na przełom Dunajca.

Fajnie piwko się pije na ławeczkach :) . Wstęp jest płatny a z racji, że wchodzenie dla górskiego 'laika' jest wyczynem więc zapytałem obsługę : 'jak się tu dostaliście?'. Odp.: 'tak samo jak Wy!'. Życzyłem miłego dnia...
Link to comment
Share on other sites

Ale nie da się ukryć, że autor wątku słabo się przyłożył do przygotowania przed warzeniem;-)

Ja przed warzeniem czytałem dostępne strony chyba ze 2 miechy, a i tak trochę zawaliłem. Zawsze to przecież duże przeżycie, robić coś pierwszy raz :)

Edited by wojtekp
Link to comment
Share on other sites

Nie ma co oczekiwać od 'zielonego' piwowara, że od razu bedzie wszystko wiedział. Fakt, przełom jest dla nas oczywisty, ale w końcu trochę się go naogladaliśmy :P

 

Inna inszość że jest wiki: http://www.wiki.piwo.org/Chmielenie#Prze.C5.82om.2C_osad_gor.C4.85cy_i_zimny

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.