Skocz do zawartości

Mycie pleśni z butelek i ich odkażanie


LukaszU

Rekomendowane odpowiedzi

 

Osobiście polecam doba w NaOH nie ma nic lepszego i wszystko ci odejdzie w środku butelki.

 

A powiedz proszę w jakich proporcjach sypiesz NaOH ? Łyżeczka styknie na butelkę ? 

 

 

Robię roztwór 4% w fermentorze 30l - specjalnie do tego przeznaczonym i wkładam tam w rękawiczkach butelki, po dobie zmiana na następną partię, a butelki przepłukuje wodą ew. kwaskiem cytrynowym, po tym zabiegu wyglądają jak nowe plus do tego mam pewność, że soda kaustyczna zabiła wszystkie mikroby w nich :) Jest to fakt trochę upierdliwe, ale robię tak dla wszystkich butelek które przychodzą do browaru plus do najmocniej zabrudzonych i jak do tej pory nie trafiła mi się z piwem "trefna butelka". Butelki po takim zabiegu robią u mnie z 5-6 cykli zanim wrócą do roztworu, albo czasem i więcej. Wszystko ładnie schodzi, ale jedyny minus że trzeba bawić się w ochronę oczu i rękawiczki oraz dokładne ich płukanie.

 

Dzisiaj z ciekawości wypróbuje sposób Dori zobaczymy efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzisiaj z ciekawości wypróbuje sposób Dori zobaczymy efekty.

 

Działa :)

Ostatnio staram się wszystko lać w kegi, ale jak już trzeba butelkować, to butelki traktuję właśnie tym sposobem.

Butelki mam w skrzynkach, wsypuję nadwęglan, kraty do brodzika, zalewam gorącą wodą sraczwężykiem do chłodnicy, się pieni się pieni, wylewam, butelkuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zmywarka nie domywa butelek w środku - testowane.

To prawda, ale gdy butelka jest opłukana po spożyciu to zmywarka daje rade, robię tak od 2 lat i wszystko w porządku.

 

Jak butelka jest opłukana porządnie po spożyciu, to zmywarka nie jest potrzebna. To tylko z zewnątrz ładnie myje. Takie placebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiaj z ciekawości wypróbuje sposób Dori zobaczymy efekty.

 

Działa :)

Ostatnio staram się wszystko lać w kegi, ale jak już trzeba butelkować, to butelki traktuję właśnie tym sposobem.

Butelki mam w skrzynkach, wsypuję nadwęglan, kraty do brodzika, zalewam gorącą wodą sraczwężykiem do chłodnicy, się pieni się pieni, wylewam, butelkuję.

 

 

Właśnie umyłem skrzynkę butelek tak. Powiem szczerze polecam mniej roboty niż przy NaOH i mniej niebezpieczne... Naprawdę bardzo szybki i ekonomiczny sposób pleśń pięknie odchodzi na 20 butelek wszystkie ładnie wymyte!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrudzone butelki wyrzucam, nie wiem skąd bierzecie siły, chęci, czas i środki na ich czyszczenie... :D

Czasami trafią się fajne flaszki i szkoda je zutylizować i się myje :) . Armex i namaczanie a potem szczotka oraz na koniec dezynfekcja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrudzone butelki wyrzucam, nie wiem skąd bierzecie siły, chęci, czas i środki na ich czyszczenie... :D

 

Wiesz czasem jest debet butelek w browarze to i zapleśniałe pozbierane po znajomych się myje. Ja też zazwyczaj mocno spleśniałe albo wywalam albo zbieram do wora i oddaje piwowarom, w podbramkowych sytuacjach ;) A teraz jak mam ponad 80 butelek do umycia bo potrzebuję to muszę je jakoś wyczyścić bo nie wszystkie są idealnie wypłukane pomimo próśb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj maxymalnie zapuszczone butelki pojechałem OXI z biedry (tylko dlatego, że z wysokimi szyjkami i niskie, ala bączki) . 

Faktycznie wyżera ze środka wszystko :)

 

Ale patent ze szczotką we wkrętarce i tak się przyda, bo sporo pozostałości po pianie zaschły w wewnętrznej części szyjek. 

 

Jednak ułatwienie doprowadzenia takich butelek do używalności spore.

Edytowane przez mc007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie testuję NaOH bo mam 200 mocno zabrudzonych butelek. Czy wystarczy taką butelkę po długiej kąpieli w NaOH opróżnić z zawartości i w oddzielnym wiadrze z samą wodą przepłukać i potrząsać z 2-3x celem wypłukania z NaOH? Bo zastanawiam się czy to wystarczający sposób. Potem do każdej psikam Star San żeby zobojętnić zasadę. Póki co tym sposobem przepłukałem pierwszą partię i butelki są krystalicznie czyste. Przed butelkowaniem znowu każdą przepłuczę Star Sanem i na wieszak. Ile butelek mogę wymyć w jednym roztworze 25l 4% NaOH?

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wystarczy, Starsan zdezaktywuje Ci całkowicie NaOH. Chociaż ja bym płukał pod bieżącą wodą.

 

Ile butelek mogę wymyć w jednym roztworze 25l 4% NaOH?

 

 

Przecież masz taki fajny artykuł, który napisał Undeath. Wystarczy poszukać... Tu cytuję:

 

Roztwór ten można stosować wiele razy i przelewać z fermentora do fermentora (zachowując ostrożność). Przestaje on być aktywny, gdy nie będzie już śliski – sprawdzamy np. trąc palec o palec z kropelką roztworu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tarciu palcami ale myślałem, że są inne sposoby wymagające mniej poświęcenia :)

Spora część butelek, które dostałem w kiepskim stanie w ogóle nie odpuszcza z pleśnią w środku, są to głównie małe kolonie o czarnej barwie. Spisywać je na straty czy jeszcze można jakoś to doczyścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.