Skocz do zawartości

Wielkość startera - jak policzyć dla starszych drożdży


ThoriN

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wymodziłem sobie mieszadło magnetyczne - kręci jak szalone. Wkrótce zamierzam uwarzyć Belgian Pale Ale ~12Blg.

Posiadam drożdże z aktywatorem Wyeast 3522 Belgian Ardennes, które mają datę produkcji 27.08.2014.

 

No i teraz mam problem z kalkulatorami, ponieważ przy tak starej dacie produkcji kalkulator pokazuje, że żywotność drożdży = 0. Zakładam, że jest to oczywiście nieprawda, natomiast jaką wartość przyjąć, aby obliczyć wielkość startera? A może jest to w ogóle nieistotne przy drożdżach z aktywatorem - po prostu robić standardowy starter dla warki 12 Blg 23litry, czyli ok. 1.1 litra 9-10Blg?

 

Korzystałem z tego kalkulatora: http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są aż tak tragicznie stare drożdże, chyba że podajesz datę ważności a nie "produkcji". Ja przy starszych drożdżach bądź takich niepewnych przyjmuję żywotność na poziomie 10% i od tego liczę startery. Czyli jeśli masz Wyeasty gdzie producent deklaruje 100 miliardów komórek, to ja przyjmuję, że żywych zostało 10 mld. I korzystam z tego http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli w moim przypadku wychodzi, że dla uzyskania 276 miliardów żywych komórek potrzebuję startera 1.7 litra 10Blg ze startowymi 10 miliardami żywych komórek.

Nie wydaje Ci się, że trochę spory ten starter, jak na piwko 12Blg? Spodziewałem się, że 1 litrowy powinien załatwić sprawę..

 

No i druga sprawa jest taka, że przecież drożdże są z aktywatorem - przecież powinny się namnożyć już w saszetce...

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wydaje Ci się, że trochę spory ten starter, jak na piwko 12Blg?

Jak chcesz na 12Blg 276 mld komórek, to lepiej zrób taki, ale na zwykłego ale'a 12Blg 1-litrowy wystarczy zapewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.