Skocz do zawartości

APA raz jeszcze


udarr

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Zdecydowałem, że po dwóch warkach AIPA przyszedł czas na coś lżejszego dla mniej wtajemniczonych znajomych. Chciałbym by ktoś zerknął na moją recepturę i powiedział czy będzie coś z tego. Celuję w jakieś 12-13blg, kolor bez znaczenia, IBU 35-40, nastaw 25l, aromaty głównie cytrusowo-tropikalne, lekko złamane czymś wyrazistym jak żywica czy pieprz. Chciałbym żeby nie był to słodki ulep, głównym celem jest jak największa pijalność, lekko wytrawne ale nie alkoholowe. Dlatego główne pytane to jak zacierać? Nie zacierałem jeszcze piwa o takim niskim blg z wyłączeniem pszenicy więc nie wiem czy lepiej na lenia, jeśli tak to bliżej dolnych czy górnych zakresów w tym przedziale 64-69? Jeśli temperaturowo to jak?

 

Zasyp:

 

3kg Pale Ale

2kg Pilzneńskiego

0,5kg Płatków pszenicznych

0,25kg Carahell (zastanawiam się czy tego nie usunąć, piwo gdzie dodałem już carahell dopiero fermentuje więc jeszcze nie wiem jak mocno odbija się to na smaku)

 

Chmielenie:

 

Chinook 11,6 a-k, 25g 60'

Amarillo 8,9 a-k, 25g 10'    +25g na zimno

Cascade 7,7 a-k, 25g 5'    +25g na zimno

Pacific Jade 14,8 a-k, 25g 0'   +25g na zimno

 

 

Goryczka chinooka mi odpowiada, możliwe, że wprowadzi trochę żywiczny finisz, reszta chmieli to cytrusowo-tropikalny klimat przy czym liczę, że Pacific doda trochę przypraw dla złamania tego wszystkiego. Co sądzicie? Zostaje mi jeszcze 25g chinooka w tym układzie, czy nie przesadzę dodając go jeszcze na zimno? Szkoda żeby taka mała ilość miała się gdzieś walać z drugiej strony pewnie będę tutaj miał mniejszą kontrę słodową niż w AIPA więc nie chcę też przesadzić.

 

Drożdże to najprawdopodobniej US-05, z których już korzystałem 2x i jestem bardzo zadowolony. Może czas spróbować czegoś innego?

 

Dzięki za odpowiedzi i cenne rady,

Kuba

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wytrawnie możesz zacierać w temp. 63-65 stopni. Ewentualnie jak chcesz bardzo wytrawnie to możesz dać dwie przerwy 62 i 68. Ja bym jednak pozostał przy tej pierwszej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinooka na goryczkę jest za dużo. Zmniejsz nawet do 15g. Z twoją ilością uzyskasz około 50IBU. Piwo będzie mocno niezrównoważone.

Tinseth wylicza 38 IBU. Biorę pod uwagę, że zanim brzeczka chłodzona chłodnicą zanurzeniową zejdzie poniżej 80 stopni zejdzie parę minut więc rzeczywiście pewnie będzie kilka ibu więcej, myślałem, że max 45. Jak odejmę 10g chinooka to wychodzi 26 IBU + to co dojdzie przy chłodzeniu. Czy kalkulator jednak nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?

 

Ja bym się nawet zastanowił nad usunięciem tego karmelowego, skoro ma być na wytrawnie to jest on niepotrzebny.

Nie ma być bardzo wytrawne, balans trochę przesunięty w stronę wytrawności bo poprzednie robiłem bardziej słodkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tinseth wylicza 38 IBU. Biorę pod uwagę, że zanim brzeczka chłodzona chłodnicą zanurzeniową zejdzie poniżej 80 stopni zejdzie parę minut więc rzeczywiście pewnie będzie kilka ibu więcej, myślałem, że max 45. Jak odejmę 10g chinooka to wychodzi 26 IBU + to co dojdzie przy chłodzeniu. Czy kalkulator jednak nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?

Ja liczyłem Ragerem, stąd różnice. Tinseth praktycznie nie uwzględnia krótkich czasów gotowania. Z mojego doświadczenia te 15 jest OK ale jeżeli masz obawy to weź 20. No chyba, że jesteś hopheadem i najbardziej liczy się goryczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To generalnie na przyszłość polecasz używać do obliczeń formuły Ragera? Tinseth rzeczywiście prawie nie uwzględnia krótkich czasów gotowania jednak jednocześnie przy długim gotowaniu wylicza z 30% mniej IBU. Ktoś może natrafił kiedyś na artykuł porównujący te wyniki z badaniami laboratoryjnymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim używasz zawsze tej samej metody liczenia i wyciągasz wnioski. Po jakimś czasie się nauczysz co to znaczy 40IBU w piwie lżejszym albo cięższym. Nie interesuje cię tak na prawdę sama wartość, wyliczanie IBU ze wzorów ma stanowić pomoc przy układaniu receptury.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę równiez uważyć swoją pierwsza ape ( i w ogole pierwsze piwo). Czy ponad 5 kilo słodu to nie przesada przy 25 litrach i zakładanym blg 12 ?

Moj zasyp wygląda tak

2,7 kilo pilzneńskiego

300-500 gram caraamber od Wayermanna

150 gram zakwaszającego.

W sumie ponad 3 kilo chce uzyskac około 25 litrów piwa. Sory kolega ze podpinam sie pod twój wątek al  chce rozwiać swoje wątpliwości bo moze źle myśle.

Pozdrawiam

Edytowane przez Markos227
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to pierwsze piwo to chyba jeszcze nie sprawdzałeś pH przy zacieraniu. Zatem skąd pewność, że zakwaszający się przyda? I to chyba dosyć duża ilość jak na 3kg reszty zasypu i nieznajomość parametrów.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to pierwsze piwo to chyba jeszcze nie sprawdzałeś pH przy zacieraniu. Zatem skąd pewność, że zakwaszający się przyda? I to chyba dosyć duża ilość jak na 3kg reszty zasypu i nieznajomość parametrów.

sprawdziłem ph wody, dlatego chce uzyc zakwaszającego aby zacier mial te optymalne ph tzn 5,4

Moje najwazniejsze pytanie brzmi czy na 25 l piwa wystarczy okolo 3 kilo zasypu , blg 12, czy trzeba sypnac jak kolega powyzej.

 

Pozdrawiam i czekam na opinie dosiwadczonych piwowarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy ponad 5 kilo słodu to nie przesada przy 25 litrach i zakładanym blg 12 ? Moj zasyp wygląda tak 2,7 kilo pilzneńskiego 300-500 gram caraamber od Wayermanna 150 gram zakwaszającego. W sumie ponad 3 kilo chce uzyskac około 25 litrów piwa.

 

Czym Ty liczysz wydajnośc? Z 3kg słodu chcesz uzyskać 25 litrów 12 Blg? Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ty tu hejt widzisz? Po prostu piszesz bzdury.

1.Skąd ty wytrzasnąłeś te 3kg zasypu?  5kg najmniej jeśli chcesz osiągnąć 25l 12blg

2.Odpuść też ten caraamber. To za ciemny słód do APA. Do tego masz go za dużo. Cokolwiek wyjdzie z twojego zasypu to na pewno nie APA.

3. Daj sobie spokój z zakwaszającym. Przy pierwszej warce są ważniejsze rzeczy do upilnowania niż pH

4. Znajdź sobie jakąś gotową recepturę najlepiej. Jest ich mnóstwo na forum. Skup się na prawidłowym warzeniu, fermentacji. Na resztę jeszcze czas przyjdzie.

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! To może i ja napisze w tym temacie zamiast zaśmiecania forum kolejnymi :P

 

A więc, chciałbym się zabrać za moją 2 warkę. Jest to zestaw z BA na Pale Ale. No i cóż jak teraz na to patrzę, to wydaje mi się to jakieś nieatrakcyjne:P Podczas zamawiania miałem całkiem inne odczucia.

 

Receptura BA prezentuje się tak:

Zasyp:

-pale ale Weyermann 3,8kg

-carahell 0,2kg

Chmielenie:

-60'     20g EKG 5,7% 

-15'     20g Fuggles 4,3% 

-5'       10g Fuggles 4,3%

 

Wklepałem sobie to do Beersmith i faktycznie BLG się zgadza wychodzi coś około 11. Tylko uwzględniając moją tragiczną wydajność pierwszej warki (jeżeli dobrze wyliczyłem do 52%), chciałbym coś od siebie dorzucić.

 

I tutaj chciałem was prosić o radę! Nie przewiduję zakupów i zastanawiam się czy nie można by dorzucić do zacierania powiedzmy 0,5kg płatków owsianych. Czy ma to w ogóle sens, wyczytałem tyle że piwo powinno być "bardziej aksamitne". Przy takim zabiegu BS2 podaje 12,3 BLG.

 

I najważniejsze, zamówiłem również 100g Citry 13,5%, czy jest sens mieszać Citrę z EKG i Fuggles? Myślałem o tym, żeby Fuggles i EKG wrzucić całość na 60', a później pobawić się z Citra + żeby coś zostało na cichą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatki możesz dodać tylko kup skleikowane albo skleikuj je wcześniej. Sensu mieszania chmieli nie ma bo to one decyduja o charakterze piwa: EKG da klasyczne angielskie pale ale, a Citra da APA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatki możesz dodać tylko kup skleikowane albo skleikuj je wcześniej. Sensu mieszania chmieli nie ma bo to one decyduja o charakterze piwa: EKG da klasyczne angielskie pale ale, a Citra da APA.

Wielkie dzięki. Tego się obawiałem, tak już to jest w życiu jak kieruje się drugim mózgiem;p Tak się napaliłem na tą citre, że w ogóle nie brałem pod uwagi innych komponentów zawartych w tych zestawach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.