Skocz do zawartości

Dezynfekcja kega


tigu

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

 

Oczywiście jak potrzebuję to znaleźć nie mogę.

Mam do zdezynfekowania moje niedawno kupione kegi pepsi i ... pamiętam, że gdzieś czytałem, że komuś roztwór czegoś wypalił dno.

To w związku z tym mam pytania:

 

1) czym się to dezynfekuje,

2) gdzie to można kupić

3) czego unikać

 

Mam OXI, nada się ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw detergent, potem oxi może być, a na koniec możesz potraktować StarSan'em jak masz a jak nie to na oxi możesz zakończyć proces mycia,

przyda się wazelina spożywcza do uszczelek, albo jakiś smar spożywczy.

Polecam gościa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy myciu NaOH bardzo istotne jest, aby prawidłowo wypłukać roztwór. Odkąd po standardowym płukaniu NaOH kwaśnym roztworem i potem ciepłą wodą z piro celem dezynfekcji zafundowałem sobie zmydlone piwo - zawsze rozkręcam keg i spłukuję wszystkie części oddzielnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj daję około 55-60 g kwasku cytrynowego na 2,5-3 litra wody, to jest dość umowne, bo nie odmierzam ilości wody. W fermentorach sprawdza się bardzo dobrze, ale w kegu gdzieś to NaOH zostało, obstawiam rurkę. Rezultat śmierdzący i niesmaczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze gdzie można to kupić?

W sklepach piwowarskich z których korzystam nie widziałem clo2 i naoh. Starsan widziałem w TB, drogi. Wy ile ml starsanu dajecie do mycia kega? Na filmie od xjaniux gość wlał 50ml na 10l trochę dużo, mała butelka starsanu starczy na 2x

Gdzieś czytałem, że do mycia kega można mniej i starcza na długo, pytanie ile to jest to mniej?

 

Przy okazji xjaniux po co oxi przed starsanem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sklepach piwowarskich z których korzystam nie widziałem clo2 i naoh. Starsan widziałem w TB, drogi. Wy ile ml starsanu dajecie do mycia kega? Na filmie od xjaniux gość wlał 50ml na 10l trochę dużo, mała butelka starsanu starczy na 2x

 

Czytałeś chociaż gdzieś dozowanie Starsanu? Na forum jest o tym wątek. Starsan rozcieńczasz w ilości 1,5ml na 1L. Butelka 100ml wystarczy na około 70L. Mam 0,5L butelkę Starsanu od roku i wystarczy mi jeszcze pewnie min. na 2-3 lata, a uwierz mi, że nie żałuję go i leję jak leci, a przecież Starsan dopóki nie zmętnieje (osłabienie jego właściwości) to można go używać wiele razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze gdzie można to kupić?

W sklepach piwowarskich z których korzystam nie widziałem clo2 i naoh. Starsan widziałem w TB, drogi. Wy ile ml starsanu dajecie do mycia kega? Na filmie od xjaniux gość wlał 50ml na 10l trochę dużo, mała butelka starsanu starczy na 2x

Gdzieś czytałem, że do mycia kega można mniej i starcza na długo, pytanie ile to jest to mniej?

 

Przy okazji xjaniux po co oxi przed starsanem?

 

Oxi ma odczyn zasadowy, natomiast StarSan kwaśny, tekie nagłe zmiany ph środowiska są złe dla bakterii. Czyli mycie zasadowe, kwasowa dezynfekcja. 

Edytowane przez xjaniux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sklepach piwowarskich z których korzystam nie widziałem clo2 i naoh. Starsan widziałem w TB, drogi. Wy ile ml starsanu dajecie do mycia kega? Na filmie od xjaniux gość wlał 50ml na 10l trochę dużo, mała butelka starsanu starczy na 2x

 

Czytałeś chociaż gdzieś dozowanie Starsanu? Na forum jest o tym wątek. Starsan rozcieńczasz w ilości 1,5ml na 1L. Butelka 100ml wystarczy na około 70L. Mam 0,5L butelkę Starsanu od roku i wystarczy mi jeszcze pewnie min. na 2-3 lata, a uwierz mi, że nie żałuję go i leję jak leci, a przecież Starsan dopóki nie zmętnieje (osłabienie jego właściwości) to można go używać wiele razy.

 

Czytałem, dawkowanie na litr już znam.

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, bardziej mi chodziło o to ile roztworu potrzeba, czy ile używacie do mycia kega. Pan na filmie wlał 10l, ale jeśli wiecie, że 5l wystarczy to zawsze łatwiej przechować do następnego razu 5l niż 10l.

 

 

xjaniux dzięki :)

Edytowane przez tigu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zmętnieje dolewasz do tego samego roztworu niewielką dawkę i jest aktywny z powrotem. Ja kega zalewam 2l wody i ~3ml starsanu i to wystarczy w zupełności. Ponadto używam go w spryskiwaczu Kwazar 1l z destylatem.

 

 

 Na filmie od xjaniux gość wlał 50ml na 10l trochę dużo

na filmie gość wlał 15ml a nie 50ml :)   przy 50ml piany długo by się nie pozbył ;)

Edytowane przez xjaniux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.