Jump to content

AIPA na drożdżach typu Irish Ale


santa
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie. Ktoś ma doświadczenie i może coś powiedzieć o efektach użycia drożdży płynnych Irish Ale do fermentacji piwa typu AIPA?

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze nierozlane session AIPA i rye AIPA fermentowane szczepem FM Irlandzkie Ciemnosci (ten sam szczep co Wyeast/WLP Irish Ale niby) i w zasadzie nie czuje roznicy w porownaniu do poprzednich amerykancow na US-05, rownie czysty profil, niezbyt estrowy.

 

Fermentowane w temp. otoczenia ~18-19 stopni.

Link to comment
Share on other sites

No dobra, są drożdże, są składniki, spróbujemy :). W moim wypadku drożdże to właśnie FM13. Zachęciła mnie też spora liczba pozytywnych komentarzy. Gdzieś wyczytałem, żeby zacierać bardziej wytrawnie, bo odfermentowanie mają ciut niższe, ale to może dla porównania, przy kolejnym razie.

 

W FM13 dodatkowo podoba mi się ich flokulacja, rewelacja. Po cichej i cold-crash w butelce praktycznie czysto. W fermentorze, w którym była prowadzona cicha, na dnie utworzyła się taka jakby błona z drożdży, bardzo zwarta. Do butelek nic nie poszło.

 

 

 

Rogue fermentuje angielskimi drożdżami i całkiem dobrze im te ipy wychodzą.

Chodzi o drożdże Pacman?

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

Ja robiłem na FM 13 Rye IPA, piwo wyszło normalne, przy mocnym chmieleniu nie widzę różnicy pomiędzy AIPA np. na US05, przynajmniej przy fermentacji w dolnym zakresie temperatur - o ile dobrze pamiętam to główna fermentacja od 16 do 18C.

 

Z tego co pamiętam to raz uciekła mi temp. do 22 na kilka godzin i piwo na początku dawało - gruszką i ananasem, ale po aromatyzowaniu (to było chyba piwo kawowe, albo czekoladowe) i poleżeniu w butelkach ułożyło się.

Link to comment
Share on other sites

Irish Ale w porównaniu do American Ale są odrobinę bardziej estrowe (chociaż wciąż dosyć czyste), a także nieco płycej odfermentowują (schodzą o parę dziesiątych Blg płycej na identycznym piwie).

Do AIPA jak najbardziej się nadają, z tym że warto pilnować, ażeby tych estrów było jak najmniej. Bo razem z estrami będą też i wyższe alkohole, a jedne i drugie przysłaniają i spłycają aromat chmielu. Czyli w efekcie piwo może nieco mniej intensywnie, oraz mniej atrakcyjnie pachnąć chmielem, a w AIPA wszak nie oto chodzi.

Podsumowując - będzie ok, tylko nie szalej z fermentacją ;)

Link to comment
Share on other sites

W piwnicy wciąż mam jeszcze 16C, więc nie powinno być estrowej tragedii :). Może wykombinuję jeszcze coś, żeby zbić do tych 15C.

Link to comment
Share on other sites

W 2012 używałem tych drożdży do AIPA i stoutów, byłem bardzo zadowolony z efektów. W 2013 miałem American Ale 2 (płynne) i US-05. Amerykańskie dają jakby więcej kwaskowatości, Irish Ale mają gładszy profil. W tym sezonie miałem West Yorkshire i Brewlab Devon i z AIP też nie jestem do końca zadowolony (bittery wporzo). Na jesień na pewno wrócę do Irish Ale.

Link to comment
Share on other sites

West yorkshire to bomba estrowa - bardzo przyjemne ale nie do aipy do klasycznej ipy są ok.

 

A co do tematu - do aipy drożdże i fermentacja czysto profiliwa wiec irishe są ok. Na Szkotach tez można ale czasem się fenole 'torfowe' mogą pojawić.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

Sklej skrzynię ze styropianu i będziesz mógł robić co zechcesz

 

Zapytam o tę skrzynię - o ile faktycznie taka kostrukcja jest w stanie obniżyć temperaturę ? Bo mam w swojej blokowej piwnicy ok 21 st i boję się, że to za dużo. Teraz leży tam pierwsza warka Pale Ale.

Link to comment
Share on other sites

Zależy ile lodu do niej wpakujesz. Spokojnie nawet lagery możesz fermentować

Edited by wizi
Link to comment
Share on other sites

Masz na myśli te duże niebieskie ? :)

Takie zwykłe po wodzie 1,5L. Wkłada je na rogach skrzyni. Butelki wypełnione solanką i zamrożone.

post-5875-0-06015800-1433494711_thumb.jpg

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.