Skocz do zawartości

Sprzęt do mierzenia pH zacieru i brzeczki


Dagome

Rekomendowane odpowiedzi

Mam parę pytań w sprawie pH-metru do pomiaru gleby. Jak patrzyłem jest nie drogi. A ponoć pokazuje to samo co paski.

Jego w jakich temperaturach najlepiej robić pomiary ?

Czy wytrzyma temperaturę do 80 c ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH-metru do pomiaru gleby

 

odpuść sobie ten pH-metr on się w piwowarstwie nie nadaje, pokazuje głupoty, zdecydowanie wybrałbym paski o wąskim zakresie pH w przedziale od 4 do 7. pH zależy od temperatury, więc należy robić pomiary na wystudzonej próbce do temperatury pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpuść sobie ten pH-metr on się w piwowarstwie nie nadaje, pokazuje głupoty, zdecydowanie wybrałbym paski o wąskim zakresie pH w przedziale od 4 do 7. pH zależy od temperatury, więc należy robić pomiary na wystudzonej próbce do temperatury pokojowej.

 

piszesz na podstawie własnych doświadczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz na podstawie własnych doświadczeń?

 

Tak, miałem jakiś czas temu okazję sprawdzić pH-metr przeznaczony do gleby w badaniu pH roztworu i jednym słowem jest do d... Zresztą jak sama nazwa wskazuje jest stworzony do innych celów. To mniej więcej tak jakby stosować paski dla cukrzyków do pomiaru ekstraktu brzeczki :)

 

Zresztą kolega Leszcz też go testował i ma podobne odczucia o czym wspomina tutaj

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mierzy z dokładnością do 0,1pH - porównywałem coś takiego z moim (dokładniejszym) i wyniki są trochę rozbieżne (różnica 0,2-0,3pH) natomiast uśredniając można uznać, że jest to do przyjęcia i można wykorzystać do naszych celów. Mógłbym nawet pokusić się o stwierdzenie, że będzie to lepsze niż paski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten model, ale nadal nie jestem w 100% pewien, czy z nim wszystko OK. Sonda była całkowicie wysuszona gdy go kupiłem i trochę czasu wracała do życia. I teraz nie wiem, czy te lekkie dryfy w PH i konieczność kalibracji przy każdorazowym wyjęciu z pudełka to OK, czy wynik padniętej sondy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam dokładnie ten model, ale nadal nie jestem w 100% pewien, czy z nim wszystko OK. Sonda była całkowicie wysuszona gdy go kupiłem i trochę czasu wracała do życia. I teraz nie wiem, czy te lekkie dryfy w PH i konieczność kalibracji przy każdorazowym wyjęciu z pudełka to OK, czy wynik padniętej sondy.

Mam ten model, raz kalibrowałem i trzyma pomiar. Jak zdarzyło się że zaczął świrować to okazało się że bateria pada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak zdarzyło się że zaczął świrować to okazało się że bateria pada
Dokładnie jak piszesz. Co mogę dodać w moim jest akumulator 9V Conrad, nie zwykła bateria 9V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sonda była całkowicie wysuszona gdy go kupiłem i trochę czasu wracała do życia. I teraz nie wiem, czy te lekkie dryfy w PH i konieczność kalibracji przy każdorazowym wyjęciu z pudełka to OK, czy wynik padniętej sondy.

 

Podejrzewam, że jej życie poprzez fakt pobytu w "suchym środowisku" mocno się skróciła. Generalnie jak robię pomiar swoim to wynik się po kilku sekundach prawie stabilizuje, ale jak pomieszam/poruszam pHmetrem to trochę potrafi się ruszyć (są to skoki w zakresie kilku setnych więc zupełnie mi to nie przeszkadza).

 

Na Twoim miejscu pokusiłbym się o wymianę sondy na nową. Baterię z zestawu też bym sprawdził, bo ja swoją też musiałem wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 7/2/2014 o 08:23, leszcz007 napisał:

Do takiej, w której masz kalibrowany pHmetr/paski. Większość sprzęt jest kalirowana w 20C.

Pozwolę sobie odkopać trochę temat. Prosty, lecz ciekawy eksperyment przeprowadził jakiś piwowar, wynika z niego, że dla pasków, których użył nie miała znaczenia temperatura brzeczki: 

 

Mam szczęście posiadać dokładnie takie same paski (zakupione w Alepiwo.pl), spróbuję przeprowadzić podobny eksperyment przy najbliższym zacieraniu. Zastanawia mnie tylko, czy są one tak kiepskie, że podają wskazania niepokrywające się z wartością pH (gość przeprowadził test na pasku przeciętym w pół) czy faktycznie dla brzeczki temperatura pomiaru nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 6 miesięcy temu...

Cześć.

 

Powolutku przymierzam się do zakupu ph-metru, wstępnie mój wybór padł na :

https://www.conrad.pl/p/ph-metr-voltcraft-pht-01-atc-0-do-14-ph-101121

 

w związku z tym że nie mam żadnego doświadczenia w użytkowaniu tego typu sprzętu chciałbym zapytać bardziej doświadczonych kolegów czy wybór tegoż urządzenia jest dobry? Czy jedno punktowa kalibracja to wada czy zaleta?

Ew. poproszę o wskazania innych sprawdzonych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.