Skocz do zawartości

Sprzęt do mierzenia pH zacieru i brzeczki


Dagome

Rekomendowane odpowiedzi

Odczyn sprawdzasz ph metrem?

Dobrze się sprawdza? Zastanawiam się, czy wkrótce nie zainwestować. Tylko drogo trochę

 

 

 

 

dori - temat jako ciekawy wydzieliłam z wątku http://www.piwo.org/forum/t1017-Dominus-Tecum-mikrobrowar-codera.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyn sprawdzasz ph metrem?

Dobrze się sprawdza? Zastanawiam się, czy wkrótce nie zainwestować. Tylko drogo trochę.

Do normalnego warzenia odradzam, chyba że tak jak ja lubisz się bawić mierzeniem wszystkiego co się rusza.

 

Rozsądny pH metr kosztuje ~200 zł z osprzętem, a min. co 2 lata trzeba wydać 100 zł na nowa sondę, baterie i roztwory kalibrujące.

 

Paski będa kosztowałby ułamek tej ceny, a są wystarczajaco dokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski będa kosztowałby ułamek tej ceny' date=' a są wystarczajaco dokładne.[/quote']

12,73 zl za 20 pasków w BA, a zużyją się szybko. Nie taki tam ułamek.

Jak już ustalisz swój warsztat, to zużywasz jeden na warkę. Dla oszczędności można je jeszcze przeciąć wzdłuż na dwa.

 

@szamankfc: jak długo działa taki roztwór kalibracyjny? Liczy się czas, czy ilość wykonanych kalibracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski będa kosztowałby ułamek tej ceny' date=' a są wystarczajaco dokładne.[/quote']

12,73 zl za 20 pasków w BA, a zużyją się szybko. Nie taki tam ułamek.

ułamek bo każdy pasek można po ciąć

jak długo wystarcza bufor to mogę teraz przywołać danych. ja jutro odpowiedzieć jak zajrzę w zapiski zakładowe. ale już ci mogę powiedzieć że bufor jak dobrze poszukasz to ktoś ci załatwi. najgorsze to sam czujnik bo choć ten co mam aktualnie hasa aż miło to przezd tym miałem 2 inne które się źle sprawowały to zostały wymienione na gwarancji.

ogulnie jestem z tego sprzętu zadowolony ale jak się wysypie czujnik to się trochę wkur... bo u mnie w pracy pomyłka o 0\1 to oznacza około 1000zł w plecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok bufor jest potrzebny tylko do kalibracji nowej końcówki i chyba jeszcze przy wymianie baterii więc zużywa się mało i rzadko ;)

Właśnie po wymianie baterii musiałem skalibrowac pH metr, a roztwory miałem dwuletnie, pływają w nich jakieś glonowate farfocje :D

Tak czy inaczej skalibrowałem, i chyba mierzy dobrze, bo porównuję z paskami i wychodzi podobnie. Sonda mam nadzieję podziała mi jeszcze trzeci rok, u mnie nie ma wielkiej tragedii jak się pomyli o 0.1.

 

Nie wiesz jakie sa objawy zużywania sondy? Szybciej sie rozkalibrowuje czy daje mniej dokładne wyniki niezależnie od kalibracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu mamy ciekawy temat http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic173902.html

co do zużycia elektrody to większość ph-metrów sama kontroluje poziom zajeżdżania niestety robi to tylko w czasie kalibracji jak coś nie jest ok to sygnalizuje.

natomiast bardzo ważna rzeczą jest co jakiś czas dokładnie oczyścić elektrodę i przeprowadzić kalibracje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zużycia elektrody to większość ph-metrów sama kontroluje poziom zajeżdżania niestety robi to tylko w czasie kalibracji jak coś nie jest ok to sygnalizuje.

To w moim (kalibracja dwupunktowa) pewnie braknie po prostu zakresu kalibracji na jednym z potencjometrów, już to raz przerabiałem.

 

PS. Mój miernik to UP5

http://www.żarówki.biz.pl/u40s40p34_kieszonkowy_miernik_ph_z_kablem_bnc.html

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Odświerzę temat. Pojawiło się trochę tanich kwasomierzy elektonicznych np:

http://allegro.pl/pehametr-kwasomierz-0-14-ph-z-kalibracja-plyny-i3920638905.html

http://allegro.pl/miernik-ph-kwasomierz-do-pracy-ciaglej-nowosc-i3946719221.html

http://allegro.pl/zw32-miernik-tester-ph-wody-test-kwasomierz-wodny-i3898953987.html

Czy ktoś używa któregoś z nich? Ciekawi jesteśmy opinii.

Edytowane przez anmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voltcraft jest bardziej dokładny 0,01 pH, ten z aliexpress 0,2

 

Bez przesady browar to nie apteka, moim zadaniem na potrzeby piwowarstwa wystarczą zwykłe papierki lakmusowe za kilka złotych, lepiej zainwestować w dobry termometr z sondą lub np refraktometr. Przy pomiarze pH ważne jest, aby nie było większe od 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam pytanie techniczne. W kranie leci twarda woda a w planach są jasne piwa. Jakie przedziały na paskach powinny mnie interesować, jeśli planuję zakwaszać zacier i wodę do wysładzania? Macie jakieś sprawdzone metody obliczania ile kwasu trzeba zużyć do zakwaszania wody (kupiłem kwas fosforowy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie przedziały na paskach powinny mnie interesować, jeśli planuję zakwaszać zacier i wodę do wysładzania?

przedział pH 5,4 - pH 5,8, generalnie teoria jest taka, że powinno się zakwaszać zacier jeżeli jego pH jest 6 i powyżej 6. Wodę do wysładzania zakwaszamy też poniżej pH 6 tylko tutaj należy uważać z ilością kwasu, bo można łatwo przedobrzyć, ponieważ woda w przeciwieństwie do zacieru nie ma właściwości buforujących i w przypadku wody zwykle wystarczy 1-2ml kwasu. Co do zacieru to pH sprawdzamy dopiero jakieś 10 minut od czasu kiedy wrzuciliśmy słody aby zaszły wszystkie reakcje zakwaszające, zaleca się również wrzucanie słodu zakwaszającego już przy podgrzewaniu wody. Po sprawdzeniu pH i po wlaniu pierwszej porcji kwasu czekasz chwilę i dokonujesz następnego pomiaru i tak aż osiągniesz żądaną wartość. Generalnie zakłada się, że jeżeli do zbicia pH z 5,8 do 5,7 potrzebowałeś 2ml kwasu do, aby zejść z 5,7 do 5,6 też będziesz potrzebował 2ml kwasu. Siła buforująca zacieru jest również uzależniona od zasypu im większy, tym więcej będziesz potrzebował użyć kwasu.

Pamiętaj, że pH zależy od temperatury, więc pomiaru należy dokonywać na wystudzonej próbce.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jakie przedziały na paskach powinny mnie interesować, jeśli planuję zakwaszać zacier i wodę do wysładzania?

Pamiętaj, że pH zależy od temperatury, więc pomiaru należy dokonywać na wystudzonej próbce.

Wystudzonej do jakiej temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.