Skocz do zawartości

Pomoc przy chmieleniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum chociaż przyglądam się już od dłuższego czasu.

 

Temat jest prosty, zamówiłem pierwszy zestaw i w środę zaczynam warzyc tylko nie wiem jak chmielic, na ile wrzucic każdy z cchmieli (chciałbym coś wrzucić na zimno ) a w zestawie mam :

 

 

Słód Pale ale 4,8kg

 

Słód Crystal 150 0,4kg

 

Słód Aroma 0,2kg

 

Chmiele:

 

Bravo 35g

 

Cascade 60g

 

Citra 65g

 

Dokupilem jeszcze 50g Amarillo

 

Pomożecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w zestawie nie mam instrukcji?
Na oko to Bravo na początku gotowania (bo jest super goryczkowy), pozostałe dwa-trzy na smak (30-20 minuta do końca gotowania) a na pewno na aromat (ostatnie kilka minut, mniej niż 10 od końca gotowania).
Co do czasów ostatnio było kilka tematów zawadzających: rzuć okiem:

http://www.piwo.org/topic/17483-aipa-nie-pachnie/

http://www.piwo.org/topic/17540-apa-i-aaa-pro%C5%9Bba-o-ocen%C4%99-rady/

http://www.piwo.org/topic/17512-pacific-apa/

http://www.piwo.org/topic/17430-pytanie-o-chmielenie/

 

A generalnie o stylu fajny wątek z najnowszych:
http://www.piwo.org/topic/17029-jak-zrobic-wzorcowe-aipa/
 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do moich zapisków.

 

http://www.piwo.org/topic/16320-browar-na-grubie-zapiski-pawlah/?do=findComment&comment=322335

 

Robiłem to piwo w zeszłym roku. Uwaga! Mój zasyp jest na 25 litrów.

 

P.S. No i witam kolege zza miedzy ;)

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma to być AIPA to musi być chmiel na smak. Nie wyobrażam sobie aby AIPA była chmielona tylko na goryczkę i na zimno. Spójrz na receptury piw, które zwyciężały w konkursach, wszystkie miały dość rozbudowane chmielenie. A już w ogóle nie rozumiem rozdzielania chmielenia na zimno na kilka porcji.
Wg mnie chmielenie powinno wyglądać tak:

 

60' Bravo 35g
30' Cascade 10g, Citra 20g

15' Cascade 10g, Citra 10g

0' Cascade 20g, Citra 20g, Amarilo 20g

Na zimno: reszta chmieli.

 

Wg mojego doświadczenia będzie wystarczająco goryczkowe jak i wystarczająco aromatyczne, a smak chmielowy będzie wszystko to ładnie uzupełniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielimy tak:

60' bravo 35g

15' cascade 10 citra10

0' cascade 20 CITRA 20 amarillo 20

Reszta na zimno w dwóch równych partiach. Pierwsza od początku, druga trzy dni przed butelkowaniem.

Ważną uwaga, zmniejsz karmelowy słód do 200 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie mam na koncie wielu warek, ale próbowałem kilka sposobów chmielenia na aromat. W porcjach, wrzucanie pod koniec gotowania, herbatke chmielową robioną w  60 st. dzielenie chmielu na porcje przy dodawaniu podczas cichej i doszedłem do paru wniosków:

 

- herbatka ładnie oddaje aromat, tylko musi postać dobre 20 min przed dodaniem do reszty brzeczki

- chmiel dodawany na samym początku cichej wnosi posmaki trawy w gotowym piwie i wydaje mi się że przeciąga uczucie goryczki

- dzielenie na porcje może mniej oddaje aromatu niż chmiel rzucony na samym poczatku, ale za to nie daje "zielonego" smaku

 

To są moje spostrzeżenia, ze względu na niedużą liczbę warek część może być po prostu przypadkiem, tak samo jak chmiel z granulatu pływający w całej objetości brzeczki przy chmieleniu na zimno.
Zastanawiam się jeszcze nad chmieleniem na aromat brzeczki przepuszczając ją przez chmiel w jakimś sitku czy podobnym naczyniu. Może ktoś już próbował?

 

Wszelkie uwagi i konstruktywna krytyka jak zawsze mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat powiedz mi czemu dodać mniej tego karmelowego słodu ?

 

Ano dlatego, że słody karmelowe sprawiają, że piwo jest ulepkowe w smaku. W dobrej IPA karmel nie powinien grać pierwszych skrzypiec. To zostawmy dla ESB. Uważam, że ilość słodów karmelowych w IPA powinna być utrzymywana na minimalnym poziome. Po drugie słody karmelowe bardzo skutecznie tłumią aromat chmielowy. 

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- chmiel dodawany na samym początku cichej wnosi posmaki trawy w gotowym piwie i wydaje mi się że przeciąga uczucie goryczki

- dzielenie na porcje może mniej oddaje aromatu niż chmiel rzucony na samym poczatku, ale za to nie daje "zielonego" smaku

 

 

 

Temperatura chmielenia na zimno jest zwykle powiązana z dwiema kwestiami.

Pierwsza jest związana z tzw. regułą van t'Hoffa, która w skrócie mówi o tym, że im wyższa temperatura, tym reakcje chemiczne zachodzą szybciej. Jak to się ma do praktyki browarniczej? Im wyższa temperatura chmielenia na zimno, tym szybciej do piwa przejdą komponenty smakowe i aromatyczne z chmielu. Zaznaczyć przy tym trzeba, że szybciej przejdą zarówno te pożądane jak i te niepożądane.

 

http://www.piwo.org/topic/11043-fermentacja-cicha-aipa-temperatura/page-2?do=findComment&comment=235793

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu, przed chwilą pobralem pierwszą próbkę do odczytu blg po 4 dniach od zadania drożdży, aromat jak dla mnie mistrzowski, barwa miód. Z 16 blg zeszło do 5, wiem że jeszcze muszę czekac. Rozchodzi się o to że mimo tego że jestem wielkim fanem goryczki i z przyjemnością pijam piwa z ibu powyżej 100 jednostek to moje piwo wydało mi się już b. Mocno goryczkowe mimo tego ze jeszcze nie dodalem 65 g. Chmieli które zostały na cicha. Prośba jest taka żeby któryś z was obliczyl mi ibu tego piwa ( wiem wiem, są programy, ale nie ogarniam ) bo nie wiem czy wszyscy producenci oszukują ze ibu ponad 100, a jest mniej goryczkowe niż to co ja zrobilem. Poniżej podam info. jak chmielilem i czym, jakby znalazł się jakiś dobry człowiek.

 

Bravo 13,9 % ak.

Cascade 7,7 % ak.

Citra 13,5 % ak.

Amarillo 8,9 % ak.

 

A chmielilem tak :

60' 35g bravo

30' 10g cascade, 20g citra

10' 10g cascade, 10g citra

0' 20g cascade, 20g citra, 20g amarillo

 

Na cichą zostalo

 

30g Amarillo

20g Cascade

15g citra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... to daje jakieś 35-40 IBU... Jak na AIPA to szału nie ma. Oczywiście nie uwzględniam tego co rzuciłeś na 0' chociaż w zależności od sposobu chłodzenia to też daje trochę goryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodziłem pierwsze 10 minut w wannie, ładnie szybko zeszło do 80, następnie jakieś 50 minut na dworze przy około 7* zlewajac na bieżąco zimna wodą.

 

Goryczka jest na prawdę solidna i przyjemna jestem zaskoczony, tylko nie rozumiem czemu mimo tak niskiego ibu daje więcej wrażeń niż te sklepowe od wiodących craftowcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... to daje jakieś 35-40 IBU... Jak na AIPA to szału nie ma. Oczywiście nie uwzględniam tego co rzuciłeś na 0' chociaż w zależności od sposobu chłodzenia to też daje trochę goryczki.

Jak Ty to liczyłeś? Na 20l piwa samo bravo daje około 60 IBU (zależnie od programu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak Ty to liczyłeś? Na 20l piwa samo bravo daje około 60 IBU (zależnie od programu).

Racja, przepraszam. Oczywiście to nie ja liczyłem tylko BrewTarget, ale on liczy to co ktoś mu zada (czyli akurat w tym wypadku ja :) ) Mam taką jedną pozycję "testową" i zostało mi co nieco z poprzedniej nieco dziwnej próby i stąd te głupoty powypisywałem. Przyznam, że sam się lekko zdziwiłem, ale nie myślałem nad tym głębiej. Po poprawkach wychodzi 95-100 IBU, więc całkiem przyzwoicie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i teraz wszystko jasne, tylko czy chmielic jeszcze na zimno czy nie. Chmielnie = kolejny problem przy filtracji po cichej, jak myslicie to dodatkowe 65g może być niepotrzebne. Wykorzystam przy kolejnej warce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że chmiel na zimno nie podnosi Ci goryczki, a dodaje aromatu (poczytaj sobie troszkę). Co najwyżej może zmienić nieznacznie jej odczucie. Z filtracją też nie ma problemu, pończocha i wszystko ok. Powiem tak: chmielić na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wrzucaj wszystko na zimną. Ja przy pierwszej warce AIPA wrzuciłem po 15 g Cascade i Citry... zdecydowanie za mało. To znaczy wyszło fajne aromatyczne piwko, ale chciałem większą intensywność. Dlatego teraz do drugiej AIPA wrzucę dodatkowo 30 a może 40 g Cascade. To naprawdę robi różnicę w odbiorze tego stylu, jeśli nie pochmielisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.