Skocz do zawartości

Milk stout. blg receptury, a odczyt.


Kuriel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam mały problem ze zrozumieniem receptur milk stoutów. Zdaję sobie sprawę że laktoza podbija blg i w ogóle, ale nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, czy podawana w recepturach wartość blg po wysłodzeniu dotyczy wartości bezpośrednio mierzonej z aerometru, czy po przeliczeniu i uwzględnieniu tej laktozy. I tak właśnie zadałem drożdże do swojego milk stout'a i mam wątpliwości. Według przepisu miałem uzyskać 16blg, jednak doliczyłem sobie wpływ laktozy (800g) i uzyskałem ok 18.3blg (ok. 20l). Czy ja dobrze rozumuję? Jeśli nie to mogę ewentualnie dolać wody po niecałych 10h od zadania drożdży? z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laktoza nie jest fermentowalna przez drożdże, ale normalnie podbija ekstrakt. Jeśli zaraz przed zadaniem drożdży (czyli po dodaniu laktozy) miałeś 18.3 Blg, to taki masz ekstrakt. Myślę, że dodanie 2-3 litrów wody w trakcie burzliwej nie powinno zaszkodzić gotowemu piwu, choć sam tego nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jednak doliczyłem sobie wpływ laktozy (800g) i uzyskałem ok 18.3blg

 

Jak dobrze rozumiem to obliczyłeś sobie wpływ laktozy? Na jakiej podstawie stwierdzasz że masz 16°Blg bez laktozy?

 

Jedyny miarodajny sposób to jest pomiar zawartości cukru i objętości brzeczki nastawnej (no może nie jedyny, ale najprostszy i wystarczająco dokładny). Później obliczenie ile z tego wynosi 800g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem to obliczyłeś sobie wpływ laktozy? Na jakiej podstawie stwierdzasz że masz 16°Blg bez laktozy?

 

 

Na podstawie uzyskanej objętości i  założeniu że 100g laktozy dodaje 0.28blg przy 20l brzeczki wyliczyłem sobie, że muszę dojść do tych 18.3 stopni by wartość bez laktozy wynosiła 16. Teraz rozumiem, ze trochę przekombinowałem. Dodałem 3l parę godzin po zadaniu drożdży, żeby naprawić swój błąd. Na chwilę obecną pracuje tak, że aż wychlapuje wodę z rurki fermentacyjnej, więc jestem zadowolony.

 

Wszystkim wielkie dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.