Skocz do zawartości

Coffee Milk Stout - kilka pytań


Gumowy Człowiek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuję właśnie trzecią warkę z ekstraktów i chcę zrobić troszeczkę mocniejszy Coffee milk stout. Jako że jestem jeszcze początkujący, nie obejdzie się bez kilku waszych porad :)

Póki co, receptura na 20L wygląda tak:

0,3kg palony jęczmień

1,7kg ekstrakt jasny WES

1,7kg ekstrakt ciemny WES

0,5kg ekstrakt pszeniczny WES

25g Simcoe na 60 min

5g Simcoe na 10 min

5g Simcoe na 5 min

180-200g świeżo zmielonej kawy po wyłączeniu palnika

300g Laktoza

Chyba jeszcze zdecyduję się na 50g płatków dębowych.

Drożdże - myślałem żeby spróbować z którymiś z Mangrove Jack, ma to sens czy użyć S-04?

 

Co sądzicie o dodatku ekstraktu pszenicznego? Co może wnieść do piwa?

Jakie płatki wybrać? Mocno czy średnio opiekane? Czym się różnią?

 

Według kalkulatora wyszło 1,060og czyli 14,7°blg (dobrze liczę?) ile laktoza doda blg?
41 IBU

 

Jeśli powinienem napisać ten temat w piaskownicy, to serdecznie przepraszam :(

post-12043-0-82430500-1428011637_thumb.jpg

Edytowane przez Gumowy Człowiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o dodatku ekstraktu pszenicznego? Co może wnieść do piwa?

 

Lepszą pianę, bogatszy smak piwa. Dobry dodatek.

 

Chyba jeszcze zdecyduję się na 50g płatków dębowych.

Jakie płatki wybrać? Mocno czy średnio opiekane? Czym się różnią?

 

 

Po pierwsze za dużo 25g wystarczy. Po drugie zastanów się czy Ci potrzebne płatki w tym stylu, według mnie bym je pominął.

Mocniej opiekane dają więcej smaku karmelowego, węglowego, średnio opiekane są bardziej delikatne.

 

Drożdże - myślałem żeby spróbować z którymiś z Mangrove Jack, ma to sens czy użyć S-04?

 

To już Twój wybór, ale S-04 będą bardzo dobre.

 

180-200g świeżo zmielonej kawy po wyłączeniu palnika

 

Prześledź sobie: link

 

 

Według kalkulatora wyszło 1,060og czyli 14,7°blg (dobrze liczę?) ile laktoza doda blg? 41 IBU

 

Czyli jak masz 14,7°Blg i 20l. To z laktozą będziesz miał 20,2l brzeczki 15,9°Blg. Oczywiście to jest tylko teoria, bo Ci nie wyjdzie równe 20,2l brzeczki po gotowaniu i oddzieleniu chmielin. Najlepiej skontroluj sobie to po warzeniu i oblicz.

Goryczka nie za duża jak na styl? To nie goryczka ma tu rządzić, chyba że chcesz takową uzyskać.

 

edyt.

W sumie przy tym ekstrakcie nie będzie aż tak wysoka ta goryczka.

Edytowane przez dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wielkie dzięki, w takim wypadku dam chyba 500g laktozy. Jeszcze się zastanowię, ale czemu  nie dawać płatków? Chyba dobrze się komponują? 

 

I jeszcze pytanie - ile go powinienem trzymać na cichej? Ile w butelkach?

Edytowane przez Gumowy Człowiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przed dodatkiem laktozy i po   zmierzyć BLG i będziesz wiedział o ile laktoza podbija ekstrakt, Jeżeli chodzi o drożdże Mangrove Jack to uważaj bo lubią przegazować   się w butelce.

Edytowane przez Mały
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamierzasz w końcu dodawać te płatki?

Taa dodam, raz się żyje  :P Myślę że dam tak z 30-40g bo myślę że będę na cichej trzymał maks. 2 tygodnie, a gdzieś przeczytałem że dać 1g na litr w przypadku długiego leżakowania / 3g na litr w przypadku krótkiego (1-2tyg)

 

Możesz przed dodatkiem laktozy i po   zmierzyć BLG i będziesz wiedział o ile laktoza podbija ekstrakt, Jeżeli chodzi o drożdże Mangrove Jack to uważaj bo lubią przegazować   się w butelce.

Dzięki za ostrzeżenie, wybiorę sprawdzone S-04. Może pokombinuję z drożdżami jak już się trochę wprawię w sztuce piwowarskiej :D

 

Czyli zakładając że brzeczka będzie miała 16,1° (14,7° + 1,4°) to powinno mi odfermentować do ok 3,5° -  5°?

 

Sorry że tak wypytuję, ale wiecie jak to jest na początku, wolę dopytać, a nie że coś źle zrozumiem i mnie granat zabije :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli zakładając że brzeczka będzie miała 16,1° (14,7° + 1,4°) to powinno mi odfermentować do ok 3,5° - 5°?

 

Czemu zakładasz poziom odfermentowania? A jak Ci drożdże zjadą do 6°Blg to później będziesz pytał i denerwował ludzi, dla czego tak słabo zeszły. Nie decyduj za drożdże i zrób sobie FFT, będziesz miał obraz.

Po gotowaniu skontroluj ile brzeczki Ci zostało razem z chmielinami i odbierz sobie troszkę brzeczki, nawet z chmielin ją możesz oddzielić. Zmierz ekstrakt i oblicz ile z tego to jest 300g laktozy. Voila i masz wpływ laktozy. Później zrób sobie z tych resztek brzeczki FFT no i znów Twoje problemy znikną, bo będziesz wiedział do jakiego poziomu mogą Ci zejść drożdże.

 

Co do cichej to myślę że 2 tygodnie będzie ok. Do ilości płatków się nie wypowiadam bo nie mam osobistego doświadczenia, chociaż poczytałem troszkę o nich i wolałbym żeby ich aromatu w ogóle nie było, niż żebym miał czuć "starą szafę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli zakładając że brzeczka będzie miała 16,1° (14,7° + 1,4°) to powinno mi odfermentować do ok 3,5° - 5°?

 

Czemu zakładasz poziom odfermentowania? A jak Ci drożdże zjadą do 6°Blg to później będziesz pytał i denerwował ludzi, dla czego tak słabo zeszły. Nie decyduj za drożdże i zrób sobie FFT, będziesz miał obraz.

Po gotowaniu skontroluj ile brzeczki Ci zostało razem z chmielinami i odbierz sobie troszkę brzeczki, nawet z chmielin ją możesz oddzielić. Zmierz ekstrakt i oblicz ile z tego to jest 300g laktozy. Voila i masz wpływ laktozy. Później zrób sobie z tych resztek brzeczki FFT no i znów Twoje problemy znikną, bo będziesz wiedział do jakiego poziomu mogą Ci zejść drożdże.

 

Co do cichej to myślę że 2 tygodnie będzie ok. Do ilości płatków się nie wypowiadam bo nie mam osobistego doświadczenia, chociaż poczytałem troszkę o nich i wolałbym żeby ich aromatu w ogóle nie było, niż żebym miał czuć "starą szafę".

 

Tak też zrobię. Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@@Gumowy Człowiek, po moim milku, które było/jest bardzo dobre pomyślałem, że następnym razem dodam płatków na cichą. Nie dla wanilii, tylko żeby było gładsze. Jak tam tekstura Twojego Stouta, możesz się wypowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Gumowy Człowiek, po moim milku, które było/jest bardzo dobre pomyślałem, że następnym razem dodam płatków na cichą. Nie dla wanilii, tylko żeby było gładsze. Jak tam tekstura Twojego Stouta, możesz się wypowiedzieć?

Póki co otworzyłem tylko jedną butelkę i uznałem że jeszcze mu się przyda poleżeć. Za kilka tygodni zrobię drugie podejście, mogę napisać jak wrażenia jeśli chcesz. Na razie miałem takie przemyślenie że to piwo pachnie/smakuje strasznie dziwnie i płatki dębowe są cholernie mocno wyczuwalne. Nie pamiętam jak tekstura, ale płatki dębowe mogą zmienić cokolwiek w tym temacie?

Poważnie chcesz do tego dać Simcoe? Chcesz mieć kawę z mlekiem i cytrusami?

Miałem po prostu Simcoe na stanie i uznałem że bez sensu kupować nowy chmiel jak ten ma się zmarnować. Na aromat i tak dałem mało więc nie czuć w ogóle. Ale swoją drogą, to według mnie takie połączenie może być nawet ciekawe, swego czasu zdarzało mi się dodać do latte skórki pomarańczy/cytryny i wszyscy chwalili. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na aromat i tak dałem mało więc nie czuć w ogóle.

To po co w takim razie w ogóle dawać, skoro i tak nie czuć?

 

Może i racja, mogłem nie dawać na aromat, ale już tam wsypałem co miałem żeby się nie zmarnowało. Jakby jakaś żywica nawet się tam pałętała to mi by nie przeszkadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.