Skocz do zawartości

Zaworek do dekantacji


Robin

Rekomendowane odpowiedzi

Skonstruowałem dzisiaj samodzielnie zaworek zwrotny do dekantacji. Teraz dekantacja to bułka z masłem i jeszcze nigdy nie była tak łatwa i przyjemna.

Zrobiłem coś takiego:

 

post-12072-0-57292500-1428000175_thumb.png

 

Najważniejsze, to dopasować tak grubość długopisu, kulki i wężyka, żeby kulka poruszała się swobodnie w wężyku na około 2 cm wolnej przestrzeni, ale nie wpadała do długopisu. Długopis można dodatkowo trochę zasklepić nad płomieniem. Od strony wężyka trzeba zrobić w długopisie kilka nacięć, żeby kulka się nie zasysała.

Edytowane przez Robin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie.

Tu jest coś podobnego, ale za taką cenę to prawie mam surowce na 20 l piwa. No i jak to myć i dezynfekować.

http://allegro.pl/pompa-pompka-do-spuszczania-paliwa-1-2-cala-a-ph1-i5088260120.html

U kolegi winiarza widziałem coś prostszego, za co dał 6 zł razem z wężem, ale już ich nie ma.

Edytowane przez Robin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę ten syf, który się tam nagromadzi po kilku użyciach. Odpada.

Słusznie napisali, że do wina. Wino i tak traktuje się pirosiarczynem, więc można sobie pozwolić.

Edytowane przez Robin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam, jeden z najgorszych zakupów, poleciało to to do śmieci.

 

Robin

Jeśli chodzi o zbieranie syfu to akurat z tym nie ma problemu, wszystko można rozebrać i zdezynfekować. Przez to, że łatwo się rozbiera można spokojnie to wyczyścić NaOH, później zalać piro czy czymś innym do dezynfekcji i będzie czyste i "sterylne" (na tyle sterylne, na ile możemy o tym mówić w warunkach domowych).

Problemem jest to, że:

- wolno ściąga,

- piwo się "wzburza" zarówno na tym karbowaniu, jak i w miejscu montowania pompki, więc dodatkowo nam się utlenia.

 

Użyłem tego badziewia 2-3 razy, później wisiało rok w szafie i poleciało do śmieci.

Zwykły wężyk igielitowy mający przekrój o połowę mniejszy przelewał wino i piwo co najmniej tak samo szybko, a wydaje mi się, że nawet szybciej.

 

Producent był inny, ale generalnie różnice widzę minimalne, więc zakładam że działa tak sammo "dobrze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.