Skocz do zawartości

3.10.2015 I Podlaski Konkurs Piw Domowych


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Była gdzieś informacja, jakie nagrody przewidzieli sponsorzy za konkretne miejsca na podium?

 

Edit:

Już poszukałem w starszych postach na FB. Zostawiam info gdyby ktoś jeszcze szukał:

 

"Z przyjemnością ogłaszamy, że 2 bony na zakupy dla laureatów naszego konkursu zapewnia Centrum Piwowarstwa "

 

"Pierwszy polski producent płynnych drożdży - Fermentum Mobile - ufundował 6 fiolek swoich produktów dla laureatów obu kategorii."

 

"Kolejnym sponsorem I Podlaskiego Konkursu Piw Domowych jest Marxam Brewing z Krakowa, który ufundował m. in. mieszadło piwowarskie ze stali nierdzewnej."

 

"Dajcie lajka i załadujcie wirtualny koszyk w sklepie PiwoPiweczko, który zasponsorował dwa bony na zakupy dla laureatów naszego konkursu" 

 

"Kolejnym sponsorem naszego konkursu będzie HopHeadShop, który ufunduje plakaty i t-shirty dla wszystkich piwowarów, którzy staną na podium."

Edytowane przez nuZky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24ml 80% na 7l brzeczki, plus 2ml+0,5ml do korekty pH przy zacieraniu i wysładzaniu.

 

 

 

To teoria ta została nieco zachwiana ;)

Zobaczę jeszcze co w metryczkach będzie ale mimo że do pewnych cech tego piwa miałem zastrzeżenia, to kwaśności wg mnie akurat była dobra.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po konkursie... :)

 

Dziękuję wszystkim piwowarom, którzy uwarzyli i wysłali do nas piwo! Bez Was nie byłoby konkursu. Dzięki Wam zdobyliśmy cenne doświadczenie, a mamy nadzieję, że i Wy mieliście frajdę układając receptury i warząc piwa na I PKPD.

Dziękuję sędziom za zaangażowanie i cierpliwość! Szczególne wyrazy uznania należą się sędziom przyjezdnym, Arturowi z Olsztyna oraz obu Andrzejom, Marcinowi i Wiktorowi z Warszawy, którzy najpierw przyjechali do Białegostoku na kalibrację, a potem na sam konkurs i eliminacje. Dodam, że na swój koszt.

Dziękuję chłopakom z Piwowarskiego Podlasia i Podlaskiego OT za kupę pracy włożoną w organizację!

I dziękuję Dorocie, naszej cudownej gospodyni, która przyjęła nas w gościnne progi Multibrowaru!

 

Zostały jeszcze metryczki i protokół. Już prawie wytrzeźwiałem, tak więc od jutra siadam do opracowywania i wysyłki ;)

Kolejność rozsyłania metryczek będzie następująca:

- eliminacje Lichtenhainer

- eliminacje Begian IPA

- finał Lichtenhainer

- finał Belgian IPA

Wynika z tego, że metryczki finałowe zaczną być rozsyłane najwcześniej raczej dopiero pod koniec tygodnia.

Za opracowanie i wysyłkę metryczek jest odpowiedzialny przewodniczący jury, czyli niżej podpisany Czesław Dziełak.

W razie jakiejś zwłoki czy niejasności ganiajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu, zrobiłem to najprościej jak się da, dodałem kwas mlekowy :D

Chciałem sprawdzić teorie o bardzo złej jakości kwaśności uzyskiwanej w ten sposób.

Zakwaszałeś tylko kwasem mlekowym? Czy dokwaszałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że nie trzeba kupować nie wiadomo jakich blendów/bakterii do piw kwaśnych, przeprowadzać niełatwej i długiej w tym wypadku fermentacji. Wystarczy pójść na skróty i doprawić gotowym kwasem. Mam jakieś dziwne odczucie, że w tym stylu liczyła się właśne przede wszystkim intensywność kwasu, a nie jego "jakość". Swoją drogą jeśli dość powszechna jest opinia o nieciekawych i dość charakterystycznych aromatach od gotowego kwasu mlekowego, a tutaj piwo dostaje niemal 40 pkt i wygrywa konkurs, to albo takich aromatów nie ma, albo ktoś ich nie wyczuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kwaśność nie była wysoka, wg mnie na poziomie Lichtenhainera Pinty, Gamma z Pinty miał kwaśność wg mnie wyższą, kwaśność ta nawet nie zbliżała się wg mnie do kwaśności lambiców.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kwaśność nie była wysoka, wg mnie na poziomie Lichtenhainera Pinty, Gamma z Pinty miał kwaśność wg mnie wyższą, kwaśność ta nawet nie zbliżała się wg mnie do kwaśności lambiców.

Może źle się wyraziłem. Chodzi mi nie o intensywność, a poziom kwaśności, odczucie.

Chociaż kluczową sprawą dla mnie jest tak czy inaczej, że wystarczy przed rozlewem dokwasić i mamy zwycięstwo.

Dałeś mniej więcej 1.5ml na butelkę czyli pewnie nie było mocno kwaśne skoro nie było wcześniej zakwaszone przez bakterie.

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jeśli dość powszechna jest opinia o nieciekawych i dość charakterystycznych aromatach od gotowego kwasu mlekowego

No właśnie panuje taka opinia, cytując klasyka "harsh and medicinal", chciałem więc to sprawdzić, ja nic takiego w tym piwie nie wyczułem.

 

edit:

Jednak przed wysuwaniem jakiś wniosków poczekam na metryczkę od panelu sędziowskiego ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Swoją drogą jeśli dość powszechna jest opinia o nieciekawych i dość charakterystycznych aromatach od gotowego kwasu mlekowego

No właśnie panuje taka opinia, cytując klasyka "harsh and medicinal", chciałem więc to sprawdzić, ja nic takiego w tym piwie nie wyczułem.

 

edit:

Jednak przed wysuwaniem jakiś wniosków poczekam na metryczkę od panelu sędziowskiego ;)

 

 

To jak dostaniesz metryczkę napisz w odpowiednim temacie. Ja zrobiłem ostatnio dwoma metodami na probiotykach, efekt też opiszę jak się piwko trochę ułoży bo wylazł mu teraz aldehyd octowy mocny. Fajnie by było zebrać wszystkie alternatywne metody zakwaszania w temacie jednym. (o tutaj najlepiej) Zaciekawiłeś mnie tym, mam Saisona, kończy burzliwą. Chyba zleje 5 litrów do damki i dodam kwasu mlekowego zobaczymy czy coś ciekawego z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Swoją drogą jeśli dość powszechna jest opinia o nieciekawych i dość charakterystycznych aromatach od gotowego kwasu mlekowego

No właśnie panuje taka opinia, cytując klasyka "harsh and medicinal", chciałem więc to sprawdzić, ja nic takiego w tym piwie nie wyczułem.

 

edit:

Jednak przed wysuwaniem jakiś wniosków poczekam na metryczkę od panelu sędziowskiego ;)

 

 

To jak dostaniesz metryczkę napisz w odpowiednim temacie. Ja zrobiłem ostatnio dwoma metodami na probiotykach, efekt też opiszę jak się piwko trochę ułoży bo wylazł mu teraz aldehyd octowy mocny. Fajnie by było zebrać wszystkie alternatywne metody zakwaszania w temacie jednym. (o tutaj najlepiej) Zaciekawiłeś mnie tym, mam Saisona, kończy burzliwą. Chyba zleje 5 litrów do damki i dodam kwasu mlekowego zobaczymy czy coś ciekawego z tego wyjdzie.

 

 

Nie musisz tego dawać na cichą, wystarczy że dodasz kwasu przy rozlewie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz tego dawać na cichą, wystarczy że dodasz kwasu przy rozlewie :)

 

Mówisz, że bezpośrednio do butelek wlewać? 

 

 

 

24ml 80% na 7l brzeczki, plus 2ml+0,5ml do korekty pH przy zacieraniu i wysładzaniu.

 

wg, tego wychodzi 1,7 ml na 0,5 litra piwa hym... Całkiem sporo ale cóż eksperyment to eksperyment ;) Spróbuje pododawać różne ilości jego do butelek np. 0,5, 1, 1,5, 2 ml...

 

Dobra bo zaśmiecamy temat :D zaraz może przerzucę te posty jak będą przeszkadzać organizatorom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie musisz tego dawać na cichą, wystarczy że dodasz kwasu przy rozlewie :)

 

Mówisz, że bezpośrednio do butelek wlewać? 

 

 

Albo do butelek, albo do fermentora rozmieszać większą część. Tak zrobiłem przy moim GOSE, wiem że parę osób też tak robiło i efekt jest ok. Dupy nie urywa, ale generalnie działa. Moim zdaniem to pójście na skróty i coś takiego nie powinno być dopuszczane na konkursach, ale z drugiej strony zweryfikować coś takiego też ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie musisz tego dawać na cichą, wystarczy że dodasz kwasu przy rozlewie :)

 

Mówisz, że bezpośrednio do butelek wlewać? 

 

 

Albo do butelek, albo do fermentora rozmieszać większą część. Tak zrobiłem przy moim GOSE, wiem że parę osób też tak robiło i efekt jest ok. Dupy nie urywa, ale generalnie działa. Moim zdaniem to pójście na skróty i coś takiego nie powinno być dopuszczane na konkursach, ale z drugiej strony zweryfikować coś takiego też ciężko.

 

 

Nie zgadzam się, to tak jakby zakazać nowozelandzkich chmieli w kategorii AIPA. Jeżeli piwo jest poprawne, mieści się w stylu, to co za różnica w jaki sposób osiągnięto ten efekt? Druga sprawa zakazy w piwowarstwie są czerstwe bo nikt nie ma możliwości sprawdzić dokładnie w jaki sposób takie piwo powstało.

 

Zdaje sobie sprawę, że zakwaszanie bakteriami daje troszeczkę inne efekty i jest poprawniejsze, ale takie sposoby też warto wypróbować :) Zwłaszcza jak ludzie wygrywają w konkursach na nich.... Powiem ciekawostkę na BGM we Wrocławiu połowa browarów co miała zakwaszane piwa (Gose, Berliner oraz Lichtenstein) poszła na łatwiznę nie kwasząc piwa bakteriami tylko właśnie kwasem mlekowym lub słodem zakwaszającym.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytyczne konkursów są sensoryczne, jak uzyskasz efekt jest drugorzędne, pomijam konkursy w których wytyczne są surowcowe (np. Single Hop), w których podpisujesz w arkuszu zgłoszeniowym że jest taki a taki surowiec (wtedy to jest oszustwo jakby było inaczej), jednak dla mnie konkursy z wytycznymi surowcowymi są błędem, no chyba że są opisy sensoryczne pod dany surowiec ale wtedy patrz początek zdania.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powiem ciekawostkę na BGM we Wrocławiu połowa browarów co miała zakwaszane piwa (Gose, Berliner oraz Lichtenstein) poszła na łatwiznę nie kwasząc piwa bakteriami tylko właśnie kwasem mlekowym lub słodem zakwaszającym.

Łatwiej przeznaczyć wiaderko 30l na lacto czy bretty niż fermentory w browarze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiem ciekawostkę na BGM we Wrocławiu połowa browarów co miała zakwaszane piwa (Gose, Berliner oraz Lichtenstein) poszła na łatwiznę nie kwasząc piwa bakteriami tylko właśnie kwasem mlekowym lub słodem zakwaszającym.

Łatwiej przeznaczyć wiaderko 30l na lacto czy bretty niż fermentory w browarze :)

 

 

Nie do końca jest to prawdą ale po prostu niektórzy nie mają takich możliwości, a niektórzy szli właśnie na łatwiznę ;) Ale to temat na pogadankę przy piwie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale za chwilę dojdziemy do tego, że będziemy dodawać aromaty do piwa. Raz wrzuciłem do stouta aromatyzowanej Kawy Irlandzkiej, efekt był genialny, piwo miało smak i aromat jakby takiego irlandzkiego likieru. I co spoko? To chemia i to chemia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.