Skocz do zawartości

Da się zrobić genialne piwo z ekstraktów?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam nadzieję że ten temat nie był wałkowany milion razy, ale szukałem i żadnego takiego wątku nie znalazłem.

Generalnie zacząłem warzyć piwo, pierwsza warka trochę wtopa, przechmielona, druga będzie do picia za 3 tygodnie. Z braku gazowej kuchenki warzę z ekstraktów, póki co nie wygląda jakby ta sytuacja miała się zmienić. No i tu moje pytanie. Piliście jakieś urywające dupy piwa z ekstraktów niechmielonych? Trochę demotywująca by była sytuacja, w której najlepsze co byłbym w stanie zrobić to "niezłe piwko, do wypicia". Artykuł Dori o ekstraktach trochę mnie podbudował, ale nie rozwiał wątpliwości do końca. Wiadomo, większość powstających piw z ekstraktów jest słaba, bo głównie początkujący piwowarzy z nich robią, a potem przerzucają się na zacieranie.

Doświadczeni piwowarzy z całego świata: robicie jeszcze czasem piwa z puchy? Jak je oceniacie w porównaniu do tych ze słodów?

 

Inna nurtująca mnie sprawa to czy da się zrobić dobre wysoko balingowe piwo z ekstraktów? da radę zrobić RISa z puszek?

 

Wielkie dzięki za odpowiedzi, mam nadzieję że mnie przekonacie że ekstrakty są gites i zacznę warzyć na potęgę  :D

 

PS. Jeśli coś źle zrobiłem, nie ten dział, już było, czy cokolwiek innego, proszę, nie gryźcie - jestem tu nowy i jeszcze się nie do końca odnalazłem w forumowej rzeczywistości  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomych robiących tylko piwa z ekstraktu i też zdarzają się im bardzo dobre piwa. Co do RISa to same ekstrakty nie dadzą pożądanej liczby doznań. Można zastosować częściowe zacieranie (dodać słody w woreczkach do brzeczki), żeby wzbogacić profil słodowy. Wszystko jest do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da. Jedyny problem to, to, że wyjdzie drożej niż z zacieraniem, ale kto bogatemu zabroni, zresztą jak ktoś nie ma aż takich warunków, to musi. Wybór jest nieograniczony. Na wielu stronach przepis na dane piwo jest podawany w wersji z zacieraniem (all grain), częściowym zacieraniem (partial mash) i właśnie z ekstraktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dużego doświadczenia dwa piwa z zacierania i dwa z ekstraktow ale moje ostatnie piwo z ekstraktow smakuje mi dużo lepiej niż niektórych zacierane (kolegów) wiec według mnie nie piwinno się mieć kompleksów że ma się piwo z koncentratu jak wychodzi dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie z ekstraktów jest ok. Ze względu na wysokie koszta, mało piwowarów decyduje się na warzenie z puchy, dużo taniej wychodzi przez zacieranie.

Można tutaj trochę pokombinować, np. robić herbatkę chmielową, lub tzw. partial mash... Użycie ekstraktów nieco ułatwia i przyśpiesza sprawę. Czy da się zrobić porządne piwo? Oczywiście, bo najważniejsza w piwowarstwie jest fermentacja, a nie sposoby uzyskiwania brzeczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Da się nawet konkursy takim wygrywać :)

A w regulaminach nie ma nic na ten temat? Mi chyba głupio by było wysłać na konkurs piwo z ekstraktów, takie trochę oszukiwanie. Co wy o tym myślicie?

 

Dlatego oszukiwanie? Jakiekolwiek piwo jest pełnoprawnym piwem, nie ważne z czego, ale przez kogo-najważniejszą rolę odgrywa talent i doświadczenie, a nie materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.