Jump to content

Da się zrobić genialne piwo z ekstraktów?


Recommended Posts

Cześć, mam nadzieję że ten temat nie był wałkowany milion razy, ale szukałem i żadnego takiego wątku nie znalazłem.

Generalnie zacząłem warzyć piwo, pierwsza warka trochę wtopa, przechmielona, druga będzie do picia za 3 tygodnie. Z braku gazowej kuchenki warzę z ekstraktów, póki co nie wygląda jakby ta sytuacja miała się zmienić. No i tu moje pytanie. Piliście jakieś urywające dupy piwa z ekstraktów niechmielonych? Trochę demotywująca by była sytuacja, w której najlepsze co byłbym w stanie zrobić to "niezłe piwko, do wypicia". Artykuł Dori o ekstraktach trochę mnie podbudował, ale nie rozwiał wątpliwości do końca. Wiadomo, większość powstających piw z ekstraktów jest słaba, bo głównie początkujący piwowarzy z nich robią, a potem przerzucają się na zacieranie.

Doświadczeni piwowarzy z całego świata: robicie jeszcze czasem piwa z puchy? Jak je oceniacie w porównaniu do tych ze słodów?

 

Inna nurtująca mnie sprawa to czy da się zrobić dobre wysoko balingowe piwo z ekstraktów? da radę zrobić RISa z puszek?

 

Wielkie dzięki za odpowiedzi, mam nadzieję że mnie przekonacie że ekstrakty są gites i zacznę warzyć na potęgę  :D

 

PS. Jeśli coś źle zrobiłem, nie ten dział, już było, czy cokolwiek innego, proszę, nie gryźcie - jestem tu nowy i jeszcze się nie do końca odnalazłem w forumowej rzeczywistości  :)

Link to comment
Share on other sites

Mam znajomych robiących tylko piwa z ekstraktu i też zdarzają się im bardzo dobre piwa. Co do RISa to same ekstrakty nie dadzą pożądanej liczby doznań. Można zastosować częściowe zacieranie (dodać słody w woreczkach do brzeczki), żeby wzbogacić profil słodowy. Wszystko jest do zrobienia.

Link to comment
Share on other sites

Da. Jedyny problem to, to, że wyjdzie drożej niż z zacieraniem, ale kto bogatemu zabroni, zresztą jak ktoś nie ma aż takich warunków, to musi. Wybór jest nieograniczony. Na wielu stronach przepis na dane piwo jest podawany w wersji z zacieraniem (all grain), częściowym zacieraniem (partial mash) i właśnie z ekstraktów.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam dużego doświadczenia dwa piwa z zacierania i dwa z ekstraktow ale moje ostatnie piwo z ekstraktow smakuje mi dużo lepiej niż niektórych zacierane (kolegów) wiec według mnie nie piwinno się mieć kompleksów że ma się piwo z koncentratu jak wychodzi dobre

Link to comment
Share on other sites

Robienie z ekstraktów jest ok. Ze względu na wysokie koszta, mało piwowarów decyduje się na warzenie z puchy, dużo taniej wychodzi przez zacieranie.

Można tutaj trochę pokombinować, np. robić herbatkę chmielową, lub tzw. partial mash... Użycie ekstraktów nieco ułatwia i przyśpiesza sprawę. Czy da się zrobić porządne piwo? Oczywiście, bo najważniejsza w piwowarstwie jest fermentacja, a nie sposoby uzyskiwania brzeczki :)

Link to comment
Share on other sites

 

Da się nawet konkursy takim wygrywać :)

A w regulaminach nie ma nic na ten temat? Mi chyba głupio by było wysłać na konkurs piwo z ekstraktów, takie trochę oszukiwanie. Co wy o tym myślicie?

 

Dlatego oszukiwanie? Jakiekolwiek piwo jest pełnoprawnym piwem, nie ważne z czego, ale przez kogo-najważniejszą rolę odgrywa talent i doświadczenie, a nie materiały.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.