Jump to content

[Piwny turysta] Vilniaus Alus z Wilna


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Wilno, przepiękne miasto, które nie tylko może poszczycić się świetnie zachowanymi zabytkami architektonicznymi, ale również wieloma działającymi tam browarami. Dziś o jednym z nich, bez którego tamtejszy rynek byłby o wiele mniej barwny.

DSC09011

Zapraszam was do Nowej Wilejki, lewobrzeżnej dzielnicy Wilna, w której to działa znany wszystkim piwoszom browar Vilniaus Alus.

Przedsiębiorstwo to zostało założone w 2002 roku, w przemysłowym sektorze tej dzielnicy, w jednym z wielu hangarów znajdujących się w tym rejonie.

Mimo, pewnych niedociągnięć wizualnych, browar przyciąga do siebie swoim wdziękiem. We wnętrzach, co prawda nie kryje się stara warzelnia, a jedynie klasyczna, osiemdziesięcio-hektolitrowa warzelnia, wyprodukowana w 2000 roku przez niemieckie przedsiębiorstwo oraz niezliczone tanki leżakowe. Dodatkowo, co z pewnością nie będzie dla wielu miłą wiadomością, browar wykorzystuje wielkopojemnościowe pionowe unitanki.

Aktualnie browar skupił się gównie na produkcji piwa jasnego niefiltrowanego, dolnej fermentacji (o parametrach 5,0% alk. i 5,2% alk.) oraz piwa ciemnego, dolnej fermentacji (o parametrach 5,6% alk.). Dodatkowo browar produkuje piwo pszeniczne (5,0% alk.), ciemne pszeniczne (5,8% alk.), jasnego kozła (6,8% alk.), ciemnego kozła (7,5% alk.) oraz piwa ciężkie, wysoko ekstraktywne o wartości alkoholu 14,0%.

Browar mimo, że swoją główną produkcję opiera na warzeniu piwa, która rocznie oscyluje przy wielkości 80 tysięcy hektolitrów, swoją ofertę  kieruje również do konsumentów kwasu chlebowego, cydru oraz oranżad.

Gro produkcji trafia na lokalny rynek w postaci beczek i flaszek, jednak ważnym aspektem w ich działalności jest produkcja na export, która trafia głównie na Łotwę, do Wielkiej Brytanii, do Rosji, oraz do Polski, gdzie trafia głównie do wielkopowierzchniowych sklepów).

W kolejnych odsłonach zaproszę was do zapoznania się z tamtejszymi browarami restauracyjnymi, które niestety nie kuszą już tak, jak właśnie Vilniaus Alus.

DSC09009

.

DSC09002

.

DSC09004

.

DSC09005

.

DSC09008

.

DSC09006

.

DSC09000


3338 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.