Jump to content
Sign in to follow this  
Sebastian120

Ile cukru do refermentacji?

Recommended Posts

01.03 uwarzyłem warkę, BLG na starcie 14 fermentacja w 16 stopniach do 25.03 i przelanie na cichą plus chmielenie na zimno i wstawione w 18 -20 stopni BLG 5. Dziś BLG dalej 5. Zacieranie 10 min. 52 stopnie, 25 min. 62 i 50 min. 72stopnie. Zatarłem, więc na słodko więc domyślałem się że nie zejdzie do 2 BLG gdzie zazwyczaj butelkuje ale 5 ? BLG nie spada więc zabutelkuje tylko ile cukru co by granatów na wszelki wypadek nie było? Standardowo daje 3,5g (płaska mała łyżeczka) na 0,5 litra. Ile proponujecie?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ano faktycznie  :okey:

Edited by Pinhead

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro jesteś kolego początkujący to najprościej... - 7gr glukozy lub cukru..   na litr  piwa ,  zalej ciepła wodą ok 0,5l  ..  taki syrop wlej do pojemnika , a następnie wlej do tego pojemnika piwo  , które rozlewasz.. delikatnie zamieszaj i juz po kłopocie..  rozlewaj to piwo..  . nie przekraczaj 8gr na litr , bo bedziesz miła granaty..  to jest najprostsza recepta..  . Ilośc cukru do refermentacji mozna też obliczyc..  ale póki co  .. korzystaj z tej proporcji.. i powoli zgłebiaj szczegóły..

Edited by stach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam za formę .. cos mi się spacja  " zacięła"? 

Edited by stach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam  za formę .. cos mi się spacja  " zacięła"? 

To użyj opcji "Edytuj" i popraw błędy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć ;)

 

Moja pierwsza warka (od razu z zacieraniem, Summer Ale 12 plato), jest już od tygodnia na cichej. Zarówno burzliwa jak i cicha przeprowadzona w temperaturze otoczenia 14-15 stopni na drożdżach Danstar Nottingham. Przy przelewaniu jak mierzyłem to było około 3 blg.

 

Teraz mam taki problem. Do refermentacji chcę użyć zwykłego białego cukru (sacharozy) w roztworze wodnym (12 plato). Rozlew chcę przeprowadzić w temperaturze pokojowej. I stąd moje pytanie: Przetrzymać piwo z 1-2 dni w 20 C, żeby ulotnił się związany CO2 i dać taką ilość cukru jak do nagazowania piwa w 20 C, czy przynieść piwo z piwnicy i dać taką ilość jak do piwa o temp 15 C i od razu rozlewać? Jest jakaś różnica? Bo jak zrobię drugim sposobem to podczas rozlewu piwo będzie mi się i tak ogrzewało i CO2 będzie uciekał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.