Skocz do zawartości

Black IPA


josh.kowalski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

upatrzyłem sobie Black IPA do uwarzenia, razem z moim współpiwowarem i troszeczkę przerobiłem recepturę scoobiego.

 

zasyp:

 

pilzneński -  5kg

carafa II special  -250 g

melanoidynowy - 250 g

karmelowy 150 - 100g

cukier brązowy - 250 g

 

zacieranie:

 

66 stopni - 60 minut

 

chmielenie:

 

60 min - iunga 25 g, marynka 25 g

30 min - lubelski 25 g

5 min - lubelski 25 g

na zimno - lubelski 50 g sybilla 50 g

 

ma to być polish BIPA, tylko i wyłącznie na polskich chmielach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Polish Black IPA może być bardzo fajnym piwem, ale zmieniłbym dwie rzeczy:

 

-Zamień Lubelski na Iungę. Chyba, że jesteś fanem Lubelskiego, ale mnie ogrom trawy i siana jaką ten chmiel wnosi do piwa odstrasza. Generalnie widziałbym chmielenie tak:

60min - 40g Marynki albo 25g Iungi

30min - 25g Iungi

15min - 25g Iungi

0min - 25g Iungi

Na zimno jest jak najbardziej okej.

 

-Druga rzecz to Carafę dodaj na wygrzew albo filtrację, żeby uniknąć aromatów stouta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zrobił tak:

60min - Marynka na goryczkę

20min - 30g Iungi

0min - 50g Iungi

 

 

Na zimno 60 - 100 g Iungi jeśli ma to być Polish Black IPA. Możesz również zastąpić słód Carafa II Special ekstraktem barwiącym z WESa 9000 EBC, który nie wnosi żadnych nut palonych (sprawdzone). Możesz również ekstrahować na zimno carafę i dodać np. do gotowania (również sprawdzone).  

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Możesz również zastąpić słód Carafa II Special ekstraktem barwiącym z WESa 9000 EBC, który nie wnosi żadnych nut palonych (sprawdzone).

tylko Carafa special bez łuski tez jakoś tych nut dużo nie wniesie, a szczerze mówiąc ja jednak lubie słonecznik w CDA.

A co powiecie na takie chmielenie:

60 min - 30g Iunga

30 min - 25g Iunga

5 min - 25 g Sybilla

na zimno - po 50 g Iunga i Sybilla

Brewtarget liczy 68 IBU, ale jak chłodzę w wannie z lodem to mi wyjdzie więcej jak zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym już musiał taki wynalazek robić to chmieliłbym skrajnie na 60` i na 0 żeby coś tego aromatu wybiło się ponad słód ale szczerze to wątpię czy polskie chmiele dadzą rade. Nawet sypiąc na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił bym tak:


 


zasyp:


pilzneński -5kg


carafa II special-250 g - dałbym 350g dla głębszego koloru. Wrzuć przy grzaniu na mashout.


melanoidynowy - 250 g - niby się nie daje do CDA, ale moim zdaniem fajnie "chlebowe" nuty grają z polskimi chmielami.


karmelowy 150 - 100g


cukier brązowy - 250 g - wywal i dodaj słodu. Nie ma sensu dodawać cukru.


 


zacieranie:


 


66 stopni - 60 minut


 


chmielenie:


 


60 min - iunga 40 g - ma świetną goryczkę, moim zdaniem lepszą od marynki.


20 min - lubelski 25 g + Sybilla 25g + 


5 min - po 20g Lubelski + Sybilla + Iunga 


na zimno - lubelski 50 g sybilla 50 g


 


Możesz sobie pozamieniać chmiele jak chcesz i do ibu jak chcesz. Czym się kierować: Na gorycz, nie kombinuj - nie ma większego sensu specjalnie kupować marynki jak masz pozostałe 3. Na smak i aromat jak uważasz, byle by ilość była rzędu 50-70g na smak, ok 50g na aromat, na zimno wg mnie optymalnie jest sypać 3g/L. przy 4-5g/L mogą Ci wyjść trawiaste posmaki z polskich chmieli.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cukier brązowy - 250 g - wywal i dodaj słodu. Nie ma sensu dodawać cukru.

 

 

Nie wywalaj cukru. Podbije troszkę chmiel a piwko przy tym będzie bardziej wytrawne. Co więcej, postarał bym się żeby stanowił 5% zasypu. Nie musi to być koniecznie cukier brązowy. Spokojnie zwykły biały wystarczy.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.