Skocz do zawartości

Sterylizator do butelek


Robler

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się na kupnem sterylizatora do butelek, na bb są dostępne dwa:

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/sterylizator_do_butelek_spin

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/sterylizator_do_butelek_2

Czy ktoś może aię wypowiedzieć w kwesti tego, który jest lepszy, ma większą żywotność itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj robiąc zamówienie na malinowynos.pl, wpadły mi takie dwa modele:

http://www.malinowynos.pl/produkt/691/myjka-do-butelek-piccolo

http://www.malinowynos.pl/produkt/692/myjka-do-butelek-grande

Niestety, nie wypowiem się w kwestiach które Cię interesują, bo jeszcze nie czas, żebym to kupował, ale podpowiem, że dzisiaj do godz 23:59, jest darmowa wysyłka, dla zamówień od 50zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam od ponad roku takiego: http://homebeer.pl/pl/sterylizator-butelkowy.html

Jestem z niego bardzo zadowolony. wlewam do niego około 0,5 l wody i 2 do 3 gram nadwęglanu sodu. Sterylizacja bardzo szybka i sprawna. Duża oszczędność czasu i chemii. Chemia tania nie jest więc po jakimś czasie zakup się zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat zaworka grawitacyjnego też słyszałem, że zbędny gadżet a ja jednak uważam, że butelkowanie przy jego użyciu jest zdecydowanie szybsze i wygodniejsze. Rasuh czyli używasz tego tańszego, a jak wg. ciebie wygląda trwałość tego ustrojstwa? Gdzieś przeczytałem, że ten droższy jest wykonany z lepszej jakości plastiku.

Edytowane przez Robler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie przed rozlewaniem wlewam do butli 1/3 objętości roztworu StarSanu i trochę nią wstrząsam, przelewam do kolejnej i na suszarkę, z takim sterylizatorem byłoby dużo szybciej tylko bałbym się o niedokładność tego rozpylacza i pozostawienie niezdezynfekowanych powierzchni , czy słusznie? Może ktoś ma jeszcze lepszy patent na dezynfekcję?

@wolf83 mógłbyś rozwinąć? Również korzystam z NaOH ale tylko do czyszczenia fermentorów i inne sprzętu. Rozumiem, że czyścisz nim butelki i potem już nie dezynfekujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. Czy ktos kiedykolwiek rozbierał taką sterylizatorkę jaką pokazał kolega rasuh? Pytam bo przed rozlewem chciałbym ją dokładnie umyć i mieć pewność że jest czysta. Do tej pory robię to tak że zalewam ją sodą potem plucze i później idzie nadweglan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że mogę rozwinąć temat :)

 

Najpierw jeden dzień mocze butelki w Naoh. Następnie płuczę wodą zimną z kranu każdą butelkę.

I przed rozlewem bezpośrednio atomizerem pryskam w każdą butle  rozrobiony roztwór CLO2. I to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam spryskiwacz kwazar 0,5l.

 

przy pierwszym butelkowaniu psikałem roztworem Starsanu do każdej z nich i na suszarkę. przy drugiej wlałem ok 100ml roztworu do pierwszej i za pomocą małego lejka przelewałem do następnych. sam kupie taki sterylizator bo na pewno oszczędza czas i jest wygodniej niż psikać do 40+ butelek. paluch bolą :)

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że mogę rozwinąć temat :)

 

Najpierw jeden dzień mocze butelki w Naoh. Następnie płuczę wodą zimną z kranu każdą butelkę.

I przed rozlewem bezpośrednio atomizerem pryskam w każdą butle  rozrobiony roztwór CLO2. I to wszystko.

A ten sterylizator nie działa właśnie na zasadzie takiego atomizera? Tzn. sprowadza się to do tego samego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie tam paluchy nie bolą ;)

Wiesz taki spryskiwacz/ atomizer dłużej wytrzyma niż ten sterylizator z plastiku. I cena też gra rolę :)

Nie mam pojęcia jaka jest żywotność danego sterylizatora, ale zapewne długo ci nie "pochodzi".

Dla mnie jest to zbędny gadżet. Tak jak zakładanie pasa grzewczego na fermentator podczas wysładzania. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego sterylizatora nie rozbierałem, nie ma takiej potrzeby. Przed użyciem go płuczę kranówką, zalewam wrzątkiem a po jakiejś chwili jak ostygnie, sypie nadwęglan sodu, (można też użyć pirosiarczynu sodu ale odradzam na wyziewy siarki i białe plamy na butelkach), kołyszę lekko aby się ten rozpuścił, a potem każdą butelkę naciskam sześć razy, i odkładam na suszarkę. Nie zauważyłem żadnego zużycia czy zniszczenia sterylizatora, nie miałem też infekcji piwa przy butelkowaniu. Wydaje mi się, że sterylizator nakładany na suszarkę to już lekka przesada i obawiam się czy nie wypadnie on gorzej od tego prostego modelu - przy każdym naciśnięciu butelki cała konstrukcja suszarki wraz z założonym na niej sterylizatorem będzie wpadać w drgania i może spowodować brzęczenie, stukanie butelek, do tego jeszcze ze sterylizatora będzie chlapać roztwór na suszarkę i butelki, chyba że robić to delikatnie. Ja ze swoim sterylizatorem się delikatnie nie obchodzę, a butelki mi nie brzęczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ten sterylizator nie działa właśnie na zasadzie takiego atomizera?

Nie.

 

Wiesz taki spryskiwacz/ atomizer dłużej wytrzyma niż ten sterylizator z plastiku

gadasz Pan głupoty chyba. :smilies:

Prawie 100 warek (po 28-29l) zabutelkowane i nie mam problemu ze sterylizatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gadasz Pan głupoty chyba. :smilies:

Prawie 100 warek (po 28-29l) zabutelkowane i nie mam problemu ze sterylizatorem.

 

 

Zależy, która wersja ;) Ale jak zrobiłeś już prawie 100 warek, czyli jedna warka to 40 butelek. To już ci trochę wytrzymał.

Cud :P Zależy na jaką partię się trafi, producenta. Znam przypadek iż sterylizator wytrzymał 200 butelek i coś sie tam urwało, a że to był plastik więc poszedł w kubeł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ponad 10 warek używam ten nakładany na suszarkę i mogę z czystym sumieniem polecić. Stabilny, nic się nie kołysze i butelki nie brzdękają :) O wygodzie nawet wspominać nie muszę. Wlewam pół litra star-sanu i dezynfekuję 50 butelek w 10-15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.