Skocz do zawartości

Witbier a siarkowodór


Rekomendowane odpowiedzi

Ja robilem koelsch na drożdzach safbrew S33. zacieranie 13-04, na cichą 20-04 i rozlew 09-05. Podobnie jak u Ciebie. Na początku świetne ok 14dni, natomiast po kolejnych 3 tyg zaczęło trącić tym smrodkiem jajecznym. Przy czym byłe świetne w smaku, piekna piana i klarowne. W lecie już przestawało zalatywać, teraz coraz mniej czuć. Pójdę do piwnicy, bo mi kilka zostało i sprawdzę z ciekawości- dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Cytat z książki, może się przyda do tematu: 

"Siarkowodór:

Zapach zawsze zawsze wytwarzany przez drożdże podczas fermentacji i leżakowania, który jednak powinien być całkowicie niewyczuwalny. Jego wyraźna obecność może być wynikiem zakażenia lub niedokończonej fermentacji, czyli zbyt szybkiego przelania z fermentacji burzliwej na cichą, lub złą jakością drożdży. Szybko się do niego przyzwyczajamy i przy małym stężeniu zwykle po kilkunastu sekundach przestajemy go wyczuwać. Aromat ten, jeżeli nie wynika z zakażenia, po jakimś czasie się ulatnia, więc domowe piwa z tą wadą często tracą go po odczekaniu 1-2 miesięcy."

 

W swojej przygodzie miałem sytuację, że piwo zalatywało siarką i jajem (moja druga warka na ekstraktach) :) Poczekałem trochę i .......... niestety, infekcja. Część piwa wypiłem, rzeczywiście, po kilku sekundach ten smród się ulatnia, ale część nawet po czasie = kanał... Szczerze powiem, że im dłużej się czekało w tych nawet pijalnych piwach, tym ten aromat tak jakby stawał się mniej intensywny.

 

 

Pozdrawiam, Pindin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem kolejną butelkę i zapach jaj zniknął niemal całkowicie. Teraz dominują nuty chmielowe. Czyli wyszło na to, że to nie infekcja :) Jestem bogatszy o kolejne doświadczenie :)

 

Chciałbym przy okazji podpytać o to jak poprawić kondycje piany. Teraz jest biała, średnio pęcherzykowa, obfita ale lekka w konsystencji, jak puch. Co zrobić aby była bardziej "mięsista" ? Co poprawić w zasypie ?

(wg. receptury Tomasza Maciąga)
 

Słód pszeniczny - 1,76 kg

Słód pale ale - 1,2kg

Słód karmelowy - 0,22kg 

Słód zakwaszający - 0,03kg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.