Skocz do zawartości

sziszi warzy !


sziszi

Rekomendowane odpowiedzi

Warka nr 21 Weizenbock

4,10 kg słód pszeniczny 51,57 %

2,00 kg słód monachijski 25,16 %

1,50 kg słód pilzneński 18,87 %

0,20 kg słód karmelowy jasny 2,52 %

0,15 kg słód karmelowy ciemny 1,89 %

40gr chmiel lubelski [3,60 %] (70 min)

Drożdże Safbrew WB-06

Zacieranie dekokcyjne

10' w 42°C

odebrałem 4,5 litra, 72°C przez 15', potem dekokt gotowałem 15'

w międzyczasie reszte zacieru podniosłem do 65°C i całośc połączyłem, razem 71°C przez 35'

Gotowanie

70' całość chmielu

Fermentacja

starter drożdzowy Safbrew WB-06

Wyszło 17 litrów 19°Blg

 

Dzisiaj pierwszy raz miałem problemy z filtracją, chyba dlatego, że po porzedniej warce chciałem uzyskać lepszą efektywność.

Efektywność wyszła bez szaleństwa, poza tym gar za mały. Żeby uzyskać 20 litrów, tak gęstej brzeczki to musiałbym uzbierać ~26litrów i dobrze odparować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warka nr 18 Porter Bałtycki "Vitelon" została zabutelkowana ze 130 gramami ciemnego ekstraktu słodowego. Zeszła do 4,5°Blg.

Zainspirowany postępowaniem kolegi Codera, również postanowiłem część swoich warek nazywać imionami osób historycznych, których szaneje, jestem pod wrażeniem tego co zrobili.

Jakby ktoś był zainteresowany to moje portery bałtyckie postanowiłem nazywać imieniem pierwszego polskiego uczonego uznanego na całym świecie. Człowieka mocno wybijającego się ponad swój czas.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Witelon

Zakres jego działalności jest mi bardzo bliski ze względu na wykształcenie, moją pracę zawodową jak i zainteresowania.

Wracając do piwa, wyszło dobrze. Wypiłem dwa kufle bo butelek zabrakło i pewnie dlatego się tak rozpisałem.

Ostatnio wszystkie moje mi smakują:smilies:. Byle tak dalej. Może innym też posmakują;)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 22 Jasny Lager

3,80 kg słód pilzneński

0,20 kg słód monachijski

0,20 kg słód melanoidowy

0,05 kg słód karmelowy jasny

10gr chmiel marynka [8%]

50gr chmiel lubelski [4 %] (70 min)

Drożdże Munich Lager

Zacieranie

60' 64°C

15' 69°C

Gotowanie

60' całość marynki plus 35gr lublina

15' 15gr chmielu lubelskiego

Fermentacja

wyszło 23l o ekstrakcie 11,5°Blg

gęstwa drożdżowa Munich Lager

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 21 Weizenbock została dziś zabutelkowana.

16l, 3°Blg, 90gr ekstraktu ciemnego+łyżka ekstraktu barwiącego+50gr glukozy

smakuje lekko wodniście, piwo jest mocno goździkowe i lekko bananowe,

słabo koźlakowe, taki troszkę mocniejszy dunkelweizen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 23 Monachijskie Ciemne

3,00 kg słód monachijski

1,00 kg słód pilzneński

0,25 kg karmelowy ciemny

0,12 kg słód melanoidowy

0,12kg słód czekoladowy

40,00 gm Lublin [4,00 %] (60 min)

10,00 gm Lublin [4,00 %] (15 min)

1,00 łyżeczka mchu irlandzkiego (10,0 min)

drożdże Munich Lager

Zacieranie

Dekokcyjne

40 min 65,0°C

20 min 70,0°C l 20min, gotowałem 20min

całość jeszcze 30 min w 69,0°C

Fermentacja

wyszło 23l, 12°Blg

zadane gęstwą Munich Lager

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj chciałem uważyć belgijskie pale ale, ale trochę przesadziłem z słodem czekoladowym.

Którego zresztą chyba nie powinno być w takim piwie, co prawda w wg beersmitha wyszło w granicy stylu 27EBC, ale jak dla mnie trochę za ciemne.

Pytanie do kolegów:

Czy ktoś zna przedstawiciela stylu w takiej trochę ciemniejszej wersji?? Kupiłbym i spróbował.

Jakby co to drugie będę warzył. Zawsze też mogę jeszcze zrobić z tego dubla, doleje syropu za kilka dni

Warka nr 24 Belgijskie Pale Ale trochę ciemniejsze

3,80 kg słód pilzneński 82,07 %

0,30 kg słód monachijsk i 6,48 %

0,20 kg Biscuit 4,32 %

0,20 kg słód pszeniczny 4,32 %

0,10 kg karmelowy ciemny 2,16 %

0,03 kg Carafa I 0,65 %

18,00 gm First Gold (60 min)

10,00 gm Styrian Goldings (30 min)

10,00 gm Styrian Goldings (15 min)

Zacieranie

60 min w 67,8°C , Mash Out 10min w 75,5°C

Gotowanie

60min First Gold, 30min Styrian Goldings, 15min Styrian Goldings

Wyszło 24 litry o gęstości 13°Blg

Fermentacja

Belgian Ardennes prosto z saszetki XL

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegów:

Czy ktoś zna przedstawiciela stylu w takiej trochę ciemniejszej wersji?? Kupiłbym i spróbował.

Ja w Zielonej Górze nie widziałem żadnego przedstawiciela tego gatunku. Dlatego jedyne belgijskie pale ale jakie piłem było uwarzone przeze mnie :) Generalnie będzie ciężko o znalezienie czegoś u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwniczka ma się bardzo kiepsko. Wylałem w zeszłym tygodniu dwie warki i załapałem niezłego doła. Do kibla poszedł Foreign Extra Stout i Dubbel (dwie warki z którymi wiązałem największe nadzieje). Piwami tymi miałem się pochwalić na spotkaniu piwowarów w Hauscie. Teraz mam nadzieję, że monachijskie chociaż zdąży się ułorzyć przez 6 tyg w butelce.

Generalnie nie jestem zadowolony z częstotliwości mojego warzenia ale nie warzę sam i często mijamy się z wolnymi terminami.

Poszukam może coś mi zostało z letniego warzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Zielonej Górze nie widziałem żadnego przedstawiciela tego gatunku. Dlatego jedyne belgijskie pale ale jakie piłem było uwarzone przeze mnie ;) Generalnie będzie ciężko o znalezienie czegoś u nas.

Masz w Zielonej PiP oraz Auchana na pewno coś jest z tych piw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwniczka ma się bardzo kiepsko. Wylałem w zeszłym tygodniu dwie warki i załapałem niezłego doła. Do kibla poszedł Foreign Extra Stout i Dubbel (dwie warki z którymi wiązałem największe nadzieje). Piwami tymi miałem się pochwalić na spotkaniu piwowarów w Hauscie. Teraz mam nadzieję, że monachijskie chociaż zdąży się ułorzyć przez 6 tyg w butelce.

Generalnie nie jestem zadowolony z częstotliwości mojego warzenia ale nie warzę sam i często mijamy się z wolnymi terminami.

Poszukam może coś mi zostało z letniego warzenia ;)

ale piwo na drożdżach ode mnie nie skisło?? u mnie z 5 warek na munich lagerach (odpukać) bez problemów

jakbyś coś wynalazł to daj znać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Zielonej Górze nie widziałem żadnego przedstawiciela tego gatunku. Dlatego jedyne belgijskie pale ale jakie piłem było uwarzone przeze mnie ;) Generalnie będzie ciężko o znalezienie czegoś u nas.

Masz w Zielonej PiP oraz Auchana na pewno coś jest z tych piw

ten nasz PiP nie za bardzo w piwach belgijskich, w Poznaniu w PiP koło Eskulapa faktycznie wybór belgijskich piw mieli spory jak byłem

co do Auchana rzadko jeżdże, a i Alma mi nie po drodze

jak coś znajdę to zamelduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale piwo na drożdżach ode mnie nie skisło?? u mnie z 5 warek na munich lagerach (odpukać) bez problemów

jakbyś coś wynalazł to daj znać;)

Na drożdżach od Ciebie dojrzewa monachijskie jasne w butelkach i porter czeka na rozlanie (dam mu jeszcze 10 dni cichej). Wygląda na to, że z nimi wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale piwo na drożdżach ode mnie nie skisło?? u mnie z 5 warek na munich lagerach (odpukać) bez problemów

jakbyś coś wynalazł to daj znać;)

Na drożdżach od Ciebie dojrzewa monachijskie jasne w butelkach i porter czeka na rozlanie (dam mu jeszcze 10 dni cichej). Wygląda na to' date=' że z nimi wszystko w porządku.[/quote']

ok, to się ciesze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 25 Belgijskie Pale Ale v2

 

3,20 kg słód pilzneński 71,75 %

0,80 kg słód monachijski 17,94 %

0,20 kg Biscuit 4,48 %

0,20 kg słód pszeniczny 4,48%

0,06 kg karmelowy ciemny 1,35 %

15,00 gm First Gold (60 min)

10,00 gm Styrian Goldings (30 min)

10,00 gm Styrian Goldings (15 min)

1 łyżeczka mchu irlandzkiego (10min)

drożdże Belgian Ardennes

Zacieranie

60 min w 68°C , Mash Out 10min w 76°C

Gotowanie

60min First Gold, 30min Styrian Goldings, 15min Styrian Goldings, 10min mech irlandzki

Wyszło 22 litry o gęstości 12°Blg

Fermentacja

gęstwa Belgian Ardennes

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 25 Belgijskie Pale Ale v2 powędrowało wczoraj wieczorem na cichą fermentacje.

Piwo zeszło do 2°Blg dość szybko chyba przyczyną była ilość zadanej gęstwy, raczej duża. Temperatura 20°C nie przekraczała(19-20°C).

Podczas warzenia uciekło z garnka, podczas fermentacji burzliwej z wiadra, coś jakieś uciekające te piwo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.