Jump to content

drożdże z Gulden Draak - odzyskać?


zbynieks
 Share

Recommended Posts

NIe wiem czy możliwe i czy skórka warta wyprawki, ale GD to piwo refermentowane i w mojej butelce osadu na dnie było sporo. Kto wie, jakie to drożdże, czy warto się bawić i czy procedura jest w ogóle możliwa? Ktoś robił takie sztuki?

Link to comment
Share on other sites

Raz odzyskiwałem drożdże z piwa domowego. Końcówkę butelki (ok 100 ml) mieszałem, żeby osad nie przylegał do dna, lecz unosił się w piwie. Wlałem to do startera, po jakimś czasie ruszyło, zwiększyłem starter, na następny dzień zaszczepiłem brzeczkę. Odzyskane drożdże siedzą w fermentorze po dziś dzień. Nie wiem jak sprawa wygląda w piwach komercyjnych, ale słyszałem że niektóre browary do refermentacji używają innego szczepu drożdży, niż tego którym piwo było fermentowane.

Edited by Deathhammer
Link to comment
Share on other sites

Znalazłem teraz informację, że w Gulden Draak do refermentacji browar stosuje drożdże winne.

 

Like the other special beers of the Brewery Van Steenberge, Gulden Draak is a high fermentation beer with secondary fermentation. For the secondary fermentation, wine yeast is used. This also contributes to the unparalleled taste.

 


http://www.vansteenberge.com/en/our-beer/gulden-draak/gulden-draak/

Edited by Deathhammer
Link to comment
Share on other sites

Dwukrotnie odzyskiwałem - ostrożnie przelałem piwo do szklanki, zostawiając osad na dnie z resztką piwa. Do tej samej butelki wlewałem trochę sterylnej brzeczki  i na butelkę zakładałem oryginalny kapsel (nie zaciskałem kapslownicą, ale myślę, że można tak zrobić). Gdy w butelce rozpoczęła się fermentacja - do startera. Tak więc procedura jest możliwa, ale gra nie warta świeczki, zwłaszcza w obliczu tego co zacytował Deathhammer.

Link to comment
Share on other sites

Drozdze w tym piwie sa rowniez prawdopodobnie do zdobycia 'komercyjnie'. Nie jest to informacja potwierdzona oficjalnie przez producenta (z wiadomych wzgledow) ale uwaza sie, ze Wyeast 3739 (produkt Private Collection) to wlasnie te drozdze.

Link to comment
Share on other sites

Ja odzyskalem drożdze z la trappe quadrupel. Ostatnie dwa cm piwa w butelce wlalem do pół litra brzeczki 9blg i zapomniałem o tym przez cały tydzień. Później gdy tam zajrzałem na dnie znajdowała się około 0,5cm gestwa. Moja dziewczyna dopiero wtedy mi powiedziała że w tygodniu na powierzchni znajdował się gruby korzuch drozdzy. Póki co nie zamierzam używać tych drożdży ale chciałbym zapytać co dalej z nimi? Zebrać i zrobić starter litrowy 10blg czy normalnie je zadać do brzeczki

Edited by Kamil Świercz
Link to comment
Share on other sites

Lepiej wykorzystaj dość szybko, zrób wcześniej starter. Zrób na tym jakiegoś krzepkiego belga, więc trochę chyba więcej Ci będzie trzeba gęstwy niż masz, na oko uzbiera się szklanka? Chyba nie?

Link to comment
Share on other sites

Drożdży nie ma nawet pół szklanki. Odzysk robiłem w litrowym słoiku i tam na dnie było z pół cm więc na pewno starter

Zrób 5 litrów piwa w pojemniku (ewentualna strata niewielka), drugą część warki normalnie zadaj drożdżami.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.