Skocz do zawartości

Termometr- wątpliwość


Rekomendowane odpowiedzi

Na początku witam wszystkich, ponieważ jestem tu nowy. Zamierzam uwarzyć jutro pierwsze piwo, z zacieraniem rzecz jasna. Będzie to hefeweizen. Ale to nieistotne. Mam pytanie odnośnie termometru. Posiadam klasyczny "analogowy". Wczoraj postanowiłem go przetestować i efekty są takie: przykładając go do ciała smile.gif wskazywał temperaturę 36 stopni, tak więc chyba ok. W gotującej się wodzie wskazywał jednak 98 stopni. Moje pytanie brzmi, czy powinienem podczas warzenia brać jakieś poprawki przy jego wskazaniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględnij dokładność termometru, wysokość nad poziomem morza Twojej lokalizacji, a nawet ciśnienie atmosferyczne i błąd odczytu. Dwa stopnie, to tylko 2% błędu.

Jeżeli masz wątpliwości, to kup bezdotykowy termometr elektroniczny do pomiaru temperatury ciała. Ma on opcję pomiaru temperatury otoczenia. Dokładność 0,1 st. C.

 

Swoją drogą, to nawet sklepowa waga, czy policyjny radar mają jakąś klasę dokładności.

Używając precyzyjnej elektroniki do ustawiania temperatury, ustawiasz histerezę. Zwykle najniższą jest 0,1 st. C. Czyli faktycznie 0,2 st. C. (0,1 w dół od zadanej temperatury i 0,1 w górę).

Pytanie - czy robisz piwo, czy wypuszczasz kosmiczne rakiety?

 

P.S. z piwem mam mniej do czynienia, niż z wykorzystywaniem precyzyjnego pomiaru temperatury, gdzie 0,5 st. C stanowi istotna różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki, które podałeś, wydają się być przyzwoite. W górnym zakresie temperatur termometry analogowe często trochę przekłamują, więc bardzo możliwe że w zakresie, w którym odbywa się zacieranie, będzie pokazywać dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli masz wątpliwości, to kup bezdotykowy termometr elektroniczny do pomiaru temperatury ciała. Ma on opcję pomiaru temperatury otoczenia. Dokładność 0,1 st. C.

Nie do końca tak jest - większość takich termometrów ma dokładność 0.1C przy pomiarze temp. ciała, natomiast przy temperaturze otoczenia to zwykle jest 1C.

 

Ewentualnie ocenisz na podstawie obserwacji - ja doszedłem w ten sposób do wniosku, że termometr mi zawyża temperaturę o jakieś 1,5C. Piwa wychodziły zbyt treściwe jak na takie przerwy w zacieraniu. W końcu zatarłem coś próbnie w 60C zamiast w 62C i odfermentowało tak jak powinno.

 

PS. Mam 5 różnych termometrów (elektroniczny, bezdotykowy, sterownik do lodówki i dwa pokojowe) i każdy pokazuje praktycznie coś innego w różnych zakresach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zostaje nic innego, jak kupić prawdziwy rtęciowy termometr wzorcowy z dokładnością 0,1 st. C.

 

Cały czas się zastanawiam, czy to nie jest przerost formy nad treścią?

 

Akurat tak sie składa, że mam dwa takie termometry rodem z DDR i ich wskazania nie odstępują od moich elektronicznych "twórczości".

 

Nie jest ważne do jakich celów jest mi potrzena dokładna regulacja temperatury, ale muszę utrzymać ja w granicach pus/minus 0,1 st. C.

Jeżeli nie odpowiadaja "zero-jedynkowe" termoregulatory Jabela, czy IBIS-a, to proponuje coś znacznie "mądrzejszego", jakim jest:

http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy sprawdzić elektronicznego z wzorcowym?

 

Elektroniczne (za wyjątkiem tych na NTC) są bardzo dokłane i nie odbiegają wskazaniami od wzorcowego.

Cały czas się zastanawiam, jak Wam wszystkim udało się uwarzyć hektolitry piwa nie mając superprecyzyjnych termometrów. Jak bez precyzyjnych termometrów warzono piwo dawniej i jeszcze bardziej niż dawniej? Powiem więcej - te naklejane na fermentor potrafią mieć naprawdę niezły rozrzut.

Najprościej i najdokładniej, za dobrą cenę można nabyć termometr z sondą wyposażoną w: układ DS18B20, który umożliwia pomiar temperatury w zakresie -55 do +125 °C z dokładnością do trzech miejsc po przecinku (12bit). Układ ma też tą zaletę ze potrzebuje jedynie 750ms na konwersje temperatury.

 

Pomiar temperatury, to jedno, ale przecież jest układ wykonaczy (grzanie/chłodzenie), które ma znaczną bezwładność i mając superokładny termometr zaobserwujemy huśtawkę temperaturową.

 

Może jednak nie tyle chodzi o produkcję piwa, ale o posiadanie kolekcji "zabawek"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a może było dobre, a ludzie spokojniejsi, bo nie zawracali sobie głoy takiki rzeczami jak róznica rzędu 0,5°C

Dawniej pewnie nawet było powszechnie lepsze niz dzisiaj, bo takie piwo jakie teraz sprzedają nie zyskałoby popularności i obecnie piwa byśmy nie znali. Tak przypuszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja śmiem twierdzić że dawniej masowo robione ale były tak okrutne, że pojawienie się technologicznie zaawansowanych browarów z lagerami zmiotło je z powierzchni ziemi. Pewnie klasztorne browary robiły jakieś cuda wianki, ale zwykli ludzie pili piwo warzone w wiadrze przez Żyda w gospodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Gdyby ktoś by zaineresowany termometrem TFA LT-101 a konkretnie ten: http://allegro.pl/termometr-laboratoryjny-tfa-lt-101-ip65-i5213118827.html

to posiadam kod rabatowy 10% ze sklepu  Conrad_Outlet : CGKAACJJZdeY  -ważny do dnia 26.04.2015. Kod wykorzystasz wyłącznie przy zakupach Kup Teraz. Kod jest wielorazowy i możesz się nim dzielić. Przesyłka idzie prosto z niemiec ale u mnie była po 3 dniach od zamówienia.
U mnie przy mocnym gotowaniu pokazuje 99,4C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.