Skocz do zawartości

Słód karmelowy, słód czekoladowy


gesio0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Mam pewne pytanie. Własnie "uwarzyłem" siódmą warkę. Póki co cały czas trzymam się ekstraktów. Przymierzam się powoli do zacierania ale przeraża mnie fakt bardzo skomplikowanej technologii. Najpierw chciałbym zgłębić temat teoretycznie eksperymentując i ulepszając ekstrakty. Chmieliłem, dodawałem różne ciekawe kompozycje smakowo zapachowe (kawa, imbir, kolendra, etc) i efekt był przyzwoity. Smakowało mnie, mojej zonie, rodzinie i całej rzeszy znajomych. Oczywiscie chciałbym spróbowac zacierania ale wydaje mi się że przede wszystkim brak mi doświadczenia. Sprzętu tez mi brakuje. Tutaj rodzi się pytanie: czy można, jesli tak to jak zastosowac dodatek do ekstraktów w postaci słodów karmelowych czy tez czekoladowych? Albo jakichkolwiek innych. Czy wogóle ma to jakiś sens?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Bardzo dziękuję, nie wiem jak ale przeszukałem forum i nie mogłem znaleźc informacji na ten temat. Tym bardziej dziękuję za wskazanie drogi i przepraszam za zaśmiecanie forum.

 

Mam jescze jedno pytanie. Na 20l warki ile powinno być dodatku w postaci słodu karmelowego czy tez czekoladowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

 

Mam pewne pytanie. Własnie "uwarzyłem" siódmą warkę. Póki co cały czas trzymam się ekstraktów. Przymierzam się powoli do zacierania ale przeraża mnie fakt bardzo skomplikowanej technologii. Najpierw chciałbym zgłębić temat teoretycznie eksperymentując i ulepszając ekstrakty. Chmieliłem, dodawałem różne ciekawe kompozycje smakowo zapachowe (kawa, imbir, kolendra, etc) i efekt był przyzwoity. Smakowało mnie, mojej zonie, rodzinie i całej rzeszy znajomych. Oczywiscie chciałbym spróbowac zacierania ale wydaje mi się że przede wszystkim brak mi doświadczenia. Sprzętu tez mi brakuje. Tutaj rodzi się pytanie: czy można, jesli tak to jak zastosowac dodatek do ekstraktów w postaci słodów karmelowych czy tez czekoladowych? Albo jakichkolwiek innych. Czy wogóle ma to jakiś sens?

 

Pozdrawiam

Spróbuj zacierania. Taniej i lepiej. Sprzęt nie jest drogi i na pewno dużo znajdziesz w domu. Jeśli już chmieliłeś i próbowałeś różnych rzeczy to wydaje mi się, że najtrudniejsze masz za sobą. Nie ma nic trudnego we wsypaniu ziarna do gara i utrzymywaniu temperatury. Filtracja z filtrem z oplotu to jest chwila moment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiepskie to posłucham porad fachowców. Raz już stosowałem T-58. Miał to być stout. Połączenie nie było zbyt szczęśliwe. Z S-04 korzystałem głównie dlatego że tworzą zwarty osad. Zrobiłem na nich pszeniczne i bursztynowe. W każdym razie ostatnie piwo jakie mi leżakuje to stout z S-04. Smak przedni. Chciałbym tą recepturę trochę udoskonalić innymi dodatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadnij kiedyś na kawę lub piwo, daleko nie masz, spróbuję Ci wyjaśnić o co chodzi z zacieraniem :) Podstawowy sprzęt do zacierania też nie kosztuje fortunę, za to surowce są dużo tańsze. Roboty przy zacieraniu jest niewiele więcej niż przy warzeniu piwa z ekstraktów z użyciem słodów specjalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! Zastosuję się do rad, spróbuję też dodać coś od siebie. Czy do takiego stouta stosuje się jeszcze jakies przyprawy?

Warkę planuję nie wczesniej niz za jakieś 10 dni.

 

Dori, dziękuję za zaproszenie. Z pewnością nie omieszkam skorzystać w przyszłości.

 

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za cenne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do takiego stouta stosuje się jeszcze jakies przyprawy?

Generalnie do stoutów nie używa się przypraw. Jeśli chcesz uzyskać Milk Stouta to tak jak pisał Coder możesz użyć laktozy, która dodaje piwu słodyczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! Zastosuję się do rad, spróbuję też dodać coś od siebie. Czy do takiego stouta stosuje się jeszcze jakies przyprawy?

Żadnych przypraw. :)

 

Stout, to stout - ma być gorzki, kawowy, czekoladowy. Jak już zrobisz dobrego stouta, to możesz brać się za christmas ale. To będzie z przyprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOPYR wie co pisze w końcu jest mistrzem stouta - może nawet królem.

W Żywcu w przyszłym roku KOPYR to pokaże jaki ma być MILK STOUT. Życzę powodzenia.

Mam nadzieję, że uda mi się uwarzyć. Bo ten co mam w piwnicy to za mocny jest. To nie wypada go wysyłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samemu nie przesadam za stoutem. Dlatego nie warze, ale pamiętam z panelu SCB ze fajne efekty daje użycie zamiast samego palonego jęczmienia, special b, słodów karmelowych i palonych pszennych. Może uda mi sie znaleść ten przepis to wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam w głowie cokolwiek ciekawą recepturę na stouta. W każdym razie obym nie przedobrzył- lepsze wszak jest wrogiem dobrego...

 

Niektóre ze wspomnianych pzrez Was dodatków, słodów nie ma w ofercie HB. Gdzie ich szukać?

 

Jaki chmiel proponujecie do stouta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, może byście mistrzowie wrzucili jakieś sprawdzone receptury; mnie coś te stouty nie wychodzą a chciałbym coś uwarzyć na konkurs

Moje są w wątku na browar.biz. Czarnobrody FES - 3 miejsce w Żywcu; następnie Milk Stout bez medalu, ale udany; The Irish Rover (#31) dry stout - 2. miejsce w Pradze w kategorii open; jest jeszcze Dark Reaper - chocolate stout - 1. miejsce w Malborku ale na razie nie ma go opisanego. Postaram się odnaleźć notatki i skoro nie warzę, to chociaż uzupełnię mój wątek o warzeniu.

 

EDIT: Dark Reaper jest na piwo.org.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslałem o drozdżach T-58' date=' chciałem uwarzyć ciemne piwo.

 

Do zacierania przekonuję się coraz bardziej.[/quote']

To raczej kiepskie drożdże są. Polecam S-04, szczególnie do stoutów.

Podepnę się nieco pod ten temat.

 

Co myślicie o S-33 do stouta? Dużo różnią się od S-04?

Planuje zrobić Foreign extra stout i zastanawiam się czy S-04 poradzi sobie z brzeczką 17-18°Blg oraz zależy mi na głębokim odfermentowaniu.

Edytowane przez cieplyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslałem o drozdżach T-58' date=' chciałem uwarzyć ciemne piwo.

 

Do zacierania przekonuję się coraz bardziej.[/quote']

To raczej kiepskie drożdże są. Polecam S-04, szczególnie do stoutów.

Podepnę się nieco pod ten temat.

 

Co myślicie o S-33 do stouta? Dużo różnią się od S-04?

Planuje zrobić Foreign extra stout i zastanawiam się czy S-04 poradzi sobie z brzeczką 17-18°Blg oraz zależy mi na głębokim odfermentowaniu.

Robiłem stouta na S-04, z 16 Blg zjechało na 4,5 w 7 dni, pewnie można by dłużej przytrzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.