Skocz do zawartości

Tani sterownik temperatury


kudys11

Rekomendowane odpowiedzi

To mam jeszcze takie pytanie, czy można pociągnąć prąd z kabla z sieci, wchodzącego do obudowy, podpinając pod niego zasilacz 12v, który był by schowany w obudowie i zasilał sterownik?

 

 

 

 

tak. Możesz sobie zrobić to w jakiejś obudowie, moja wygląda tak:
 

 

A z czego masz zrobione "guziczki"?

Edytowane przez camilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To mam jeszcze takie pytanie, czy można pociągnąć prąd z kabla z sieci, wchodzącego do obudowy, podpinając pod niego zasilacz 12v, który był by schowany w obudowie i zasilał sterownik?

Jasne

 

 

A z czego masz zrobione "guziczki"?

z główek pinesek ;) ale idealnie pasują te:

http://electropark.pl/tact-switch/1907-tact-switch-12x12x12mm-czerwony-okragly-klawisz.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te sterowniki mają podobny schemat połączeń do styku K0 podłączamy np. L zasilania a do styku K1 podłączmy jeden ze styków naszego urządzenia np. grzałki

a drugi styk grzałki podłączamy do przewodu N na obudowę dajemy przewód ochronny PE lub PN jeżeli mamy zerowanie.

Jeżeli mamy obawy co do wytrzymałości przekaźnika na płytce sterownika to możemy dokupić inny przekaźnik np. taki i podłączyć to tak    i mamy pewność że ten przekaźnik jest mocniejszy

i dodatkowo ma trzy pary styków

Edytowane przez gigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie odnośnie samego zasilania płytki - ile amper powinno mieć to 12V? Czyli jaką ładowarkę (od telefonu) wybrać, czy też zasilacz?

 

Cze ewentualnie taki transformatorek wystarczy:

 

http://www.ebay.com/itm/New-AC-85V-265V-to-DC-2V-12V-LED-Electronic-Transformer-Power-Supply-Driver-3X1W-/281534626750?pt=LH_DefaultDomain_2&var=&hash=item418cc57bbe

Edytowane przez camilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 850mA-1A też da rady? bo widzę że takie są standardowo w ładowarkach do telefonów

ładowarka to nie zasilacz :(

ale i tak w tym przypadku potrzebujesz zasilacza, który daje napięcie 12V i prąd z 100-200mA

a ładowarki do telefonów raczej nie dają takich napięć :(

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dorzucić swoje 3 grosze.

 

Zacznę od tego, że "tanie mięso - psy jedzą".  Przezentowane termoregulatory (nie wdając się w szczegóły) były na czujnikach NTC, czyli termistorach wpiętych w część mostka i w ten sposób "mierzyły temperaturę. To było dobre 20 - 40 tat temu.

Dzis mamy wyspecjalizowane półprzewodniki i one są niemal bezawaryjne. Osobiście termoregulatora na NTC nie tylko, że bym nie kupił, ale nawet nie użył, mając go darmo.

 

Rozumiem, że nie wszyscy musza się znać na elektronice i elektrotechnice.  Jednak pamiętajmy, że żyjemy w XXI wieku i przekaźniki mechaniczne są już zabytkiem. Nie dlatego, że są złe, ale dlatego, że "nie lubią" krótkiej histerezy i dochodzi do wypalania styków, lub ich "zespawania". W dodatku mogą przełączać niewielką moc grzałek. Nawet z użyciem diód, i rezystorów gasikowych, na stykach powstaje iskra, i te przekaźniki przypominają dzwonek u drzwi.

 

Można się ratować sterując takim termoregulatorem typowy stycznik. Tylko w jakim celu, kiedy można w miejsce cewki przekaźnika podpiąć "stycznik elektroniczny" (http://allegro.pl/przekaznik-stycznik-elektroniczny-beziskrowy-danfo-i5207417973.html).

Nie ma on części ruchomych i nic w nim nie iskrzy. Zachowuje się jak w systemie (zero-jedynkowym) raz jest jak kawałek drutu, innym razem nie przewodzi prądu.

 

Tak naprawdę za wyjątkiem profesjonalnych termoregulatorów, reszta jest amatorszczyzną.

Osobiście, polacalbym sterowniki tej firmy:   http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/

 

Natomiast unikałbym jak AIDS sterowników pewnej firmy z Tomaszowa Maz.

Edytowane przez avicena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

NTC czy przekaźnik? O czym piszesz? Co jest kulawe?

 

Kulowy jest przede wszystkim przekaźnik i tutaj zgadzam się z autorem wpisu. Chociaż z tym softstartem to lekko przejechał :) Wystarczy stycznik odpowiedniej mocy. Nie zawsze da się trafić softstart w cenie 30 zł.

 

Co do NTC to również aż tak bym nie narzekał. Sporo regulatorów (w tym dedykowanych do chłodnictwa, wentylacji itp.) i sterowników korzysta nadal z czujników temperatury NTC. Są tanie i do takich zastosowań w zupełności dokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał kolega PawelH   sof starta nie kupimy normalnie za 3 dychy   tylko trzeba dołożyć jedno zero i wyjdzie co najmniej 300 zł. a to nie jest już tak jak w temacie tani sterownik

i wtedy rzeczywiste lepiej kupić sterownik pamel ,który nie ma przekaźników tylko tyrystory .

Ale jak będziemy używać tych tanich sterowników do sterowania np. agregatu z lodówki i małej grzałki w komorze chłodniczej gdzie moc urządzeń jest rzędu 100 W do 300 W to na pewno będą służyć długo i nic się nie stanie.

A jeżeli ktoś chce elektroniczny przekaźnik to są tańsze   takie .

Edytowane przez gigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam na oba zarzuty.

 

NTC, czyli termistor. Jest wpinany w jedno ramie mostka i mierzy temperaturę, a brak równowagi mostka steruje układem analogowym.

 

To tak w ogromnym uproszczeniu.

 

Podobne uproszczenie cyfrowe. Specjalny układ półprzewodnikowy zachowuje się jak cyfrowy woltomierz. Dostaje zasilenie i wraz ze zmianą temperatury zmienia się podawane napięcie. Układ elektroniczny (cyfrowy, choć może być i analogowy) dokonuje odczytu i reaguje.

Teraz clou tematu.

Dlaczego nie jeździmy wozem drabiniastym?

- Bo mamy auta.

Dlaczego nie używamy prymitywnych termoregulatorów analogowych?

- Bo mamy lepsze cyfrowe.

 

Kolejne uproszczenie. Układ analogowy, to jak miernik ze wskazówką. Przekraczając zadany zakres włącza i wyłącza się tak, jak drga wskazówka.

Układ cyfrowy ma w EPROMie "zaszyte" polecenia: "po przekroczeniu - włącz", lub wyłącz. Jednak nie ma tutaj niczego co przypomina elastyczność analogowej  majtkowej gumy.

To, że układy NTC są używane, wcale nie oznacza, że są dobre. Urządzenia ileś lat temu zostały zaprojektowane i do dziś funkcjonują. Nie znaczy to, że my mamy używać sprzętu bardziej prymitywnego, kiedy w porównywalnej cenie mamy lepszy.

Chyba nie dążymy do zaniżania poziomu?

Jak już gdzieś wspomniałem wcześniej, z termoregulatorami mam do czynienia od wielu lat i dawno zrezygnowałem z analogowych na NTC. Teraz chcę się przesiąść na sprzęt Pamel-a.

Dlaczego?

To proste. Dotychczasowe sterowniki działały na zasadzie: włącz/wyłącz.

Pamel zastosował niespotykaną wcześniej powszechnie opcje „dogrzewania/ochładzania”.

Ujmując skrótowo – kiedy dochodzimy do zadanej temperatury, następuje obniżenie prądu zasilania (nie mylić z napięciem). Również po wystudzeniu, nie ma 100% prądu na grzałkach, tylko stopniowe nagrzewanie. Dzięki temu uzyskujemy stabilna temperaturę zadana, a nie coś takiego jakby to była huśtawka.

 

Na zakończenie – nikogo do niczego nie zmuszam. Każdy ma wolny wybór. Jedynie przekazałem swoją wiedzę na ten temat. Dawno odszedłem od rtęciowych termometrów kontaktowych, przeszedłem przez NTC, później systemy analogowe, systemy cyfrowe „zero-jedynkowe” i obecnie wszedłem na system oferowany przez Pamel.

To moja suwerenna opinia. Każdy może mieć własną i ja szanuję jego wybór, co nie oznacza, że bym go zastosował.

Podzieliłem się swoją wiedzą i z mojej strony temat uważam za zamknięty, bo więcej nie mam nic do powiedzenia. Każdy zrobi jak zechce – „jego cyrk i jego małpy”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Specjalny układ półprzewodnikowy zachowuje się jak cyfrowy woltomierz. Dostaje zasilenie i wraz ze zmianą temperatury zmienia się podawane napięcie. Układ elektroniczny (cyfrowy, choć może być i analogowy) dokonuje odczytu i reaguje.

Rozumiem, że to nie o popularnych czujnikach z serii DS, tylko jakiejś innej technologii cyfrowej?

 

 

Pamel zastosował niespotykaną wcześniej powszechnie opcje „dogrzewania/ochładzania”.

Chyba troszkę przesady jest w tym stwierdzeniu choć nie wiem kto pierwszy robił sterowniki dla piwowarów, bolecki czy Pamel?

 

 

Ujmując skrótowo – kiedy dochodzimy do zadanej temperatury, następuje obniżenie prądu zasilania (nie mylić z napięciem)

Oj to już duże uproszczenie, a nawet myślę że zbyt duże jak na techniki stosowane w sterowniku Pamel i bolecki.

 

Swoją drogą gratuluję pomieszania tematu pomiaru temperatury z zagadnieniem sterowania PID.

To prawie jak z tymi dwoma tramwajami co to jeden był czerwony, a drugi jechał w prawo :smilies:

Po prostu z punktu widzenia układu sterującego czym innym jest jak i skąd biorą się pomiary, a osobną sprawą jest co i jak układ zrobi z uzyskanym odczytem.

 

Yhhh :(

ale ja się nie znam, ja tylko lubię dobre piwo :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w temacie ma to być tani sterownik i wszystkie z linków na pierwszej stroni są to sterowniki cyfrowe na jakimś mikrokontrolerze w których elementem dokonującym pomiaru jest

termistor a nie DS i ważne że działają , i nie używamy ich w laboratorium tylko w browarze i przekłamanie rzędu 1 czy 2 stopni nie zepsuje nam piwa więc nie przesadzajmy .

Jak ktoś będzie chciał zrobić super sterownik to go zrobi na jakiejś platformie np na malinie z dotykowym wyświetlaczem i innymi bajerami i wodotryskami i będzie super

ale trzymajmy się tematu ,,to ma być tani sterownik!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do każdego  regulatora temp. jak ktoś  ma problem z obciążalnością  polecam SSR-a np:  link   nie zapomnijmy też o radiatorku do niego. Są to bezszelestne przekaźniki elektroniczne i przy normalnej sieci elektrycznej stosując te przekaźniki  na 1 czy też 3 fazach nie powinno być zakłuceń na sieci. Używałem takich do starego browarku  max razem brało chwilowo na 3 fazach z 12KW i nie było problemów z siecią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale chyba nie ma sensu odpowiadać, bo zaraz znajdzie się grono niezadowolonych.

olej niezadowolonych i napisz jak wiesz.

Tez mi się o uszy obiło i czekam na jakieś info co i jak konkretniej bo może w końcu bym coś zmodernizował u siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.