Skocz do zawartości

Tani sterownik temperatury


kudys11

Rekomendowane odpowiedzi

Mam laickie pytanie - czy tego typu sterownik da się sprzęgnąć bezpośrednio z grzałką (nurkową 2000W)? Czy potrzeba jeszcze jakiś dodatkowy układ?

 

pewnie by dało, nie wiem tylko czy to pociągnie 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między tymi sterownikami (allgro i fasttech) jest w zastosowanych przekaźnikach na tym z allegro nie pisze że wytrzyma 230V oba są 10Awięc powinny sobie poradzić z grzałką 2KW

Z prawa ohma I=P/U

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między tymi sterownikami (allgro i fasttech) jest w zastosowanych przekaźnikach na tym z allegro nie pisze że wytrzyma 230V oba są 10Awięc powinny sobie poradzić z grzałką 2KW

Z prawa ohma I=P/U

w opisie jest 10A a na przekaźniku jest napisane 20A. ten z chin jest faktycznie dla 230V ale wtedy ma 5/15A (pewnie prąd stały/ chwilowy), ten z allegro chyba tylko do 125V przy 20A

 

btw-ja zamawiałem z ebaya taki jak ten z fasttech, niestety zrobiłem mu zwarcie i czekam na kolejny :)

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumiem, że masz na myśli podpiecie do jednej dziurki L do drugiej N? hm tylko jak by to miało działać, musiało by być jeszcze wyjście 230v. czyli jeśli będę to montował na przedlużaczu do którego podłącze grzałkę, to wystarczy otworzyć izolację, przeciąć jeden kabel (nie będący uziemieniem) i wp,piąć do sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam laickie pytanie. Czy ten z Allegro pociągnie lodówkę? ma przekaznik 10A.

I czy z tego schematu na dole strony wynika że do K0 i K1 mam podłaczyć odpowiednio brązowy 230V AC i niebieski (raczej nie)? Czy może niebieski wchodzi do K0 i niebieski wychodzi z K1? (to wydaje mi się sensowniejsze, bo tak brakowało by 2 podłaczeń) innymi słowy tak jak to opisał camilos?

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, te wyjścia oznaczone K0 i K1 musz być podłączone do jednego bieguna. przekaźnik je zwiera albo rozwiera w zależności od ustawienia.

 

sterownik który podrzucił leech obsługuje 10A dla 230V. w Twoim przypadku 2000W przez 230V daje 8,7A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam laickie pytanie. Czy ten z Allegro pociągnie lodówkę? ma przekaznik 10A.

I czy z tego schematu na dole strony wynika że do K0 i K1 mam podłaczyć odpowiednio brązowy 230V AC i niebieski (raczej nie)? Czy może niebieski wchodzi do K0 i niebieski wychodzi z K1? (to wydaje mi się sensowniejsze, bo tak brakowało by 2 podłaczeń) innymi słowy tak jak to opisał camilos?

dla DC12V najlepszym rozwiązaniem jest podanie + do urządzenia, a - do K0 i z K1 do urządzenia.

 

co do lodówki to musisz wiedzieć ile pobiera prądu albo znać jej moc wtedy wyliczysz. P=u*i, u=p/i, i=p/u. p moc, u napięcie, i natężenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mam podzielić P [moc] przez U [napięcie] z mojej lodówki i będę wiedział czy przekazinik pociągnie?

Kurcze. Chyba, a raczej na pewno, uczyłem sie tego dawno temu w szkole, a potem na studiach. Nie ma to jak ZZZZ

 

Tylko czy to tak samo działa dla prądu zmiennego?

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumiem, że masz na myśli podpiecie do jednej dziurki L do drugiej N? hm tylko jak by to miało działać, musiało by być jeszcze wyjście 230v.

 

Takie podpięcie (L/N do K0/K1) właśnie nie zadziałało tylko zrobiło zwarcie.

Znalazłem stary "schemat":

post-3242-0-10249000-1427211722_thumb.jpg

 

 

czyli jeśli będę to montował na przedlużaczu do którego podłącze grzałkę, to wystarczy otworzyć izolację, przeciąć jeden kabel (nie będący uziemieniem) i wp,piąć do sterownika?

 

tak. Możesz sobie zrobić to w jakiejś obudowie, moja wygląda tak:

post-3242-0-75080200-1427211652_thumb.jpg

 

Z tym że teraz zasilanie mam podpiete bezpośrednio do gniazdka i płytki, bez gniazda zasilającego komputerowego bo wtyczka systematycznie się podtapiała i po kilkunastu warkach zrobiła zwarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mam podzielić P [moc] przez U [napięcie] z mojej lodówki i będę wiedział czy przekazinik pociągnie?

Kurcze. Chyba, a raczej na pewno, uczyłem sie tego dawno temu w szkole, a potem na studiach. Nie ma to jak ZZZZ

 

Tylko czy to tak samo działa dla prądu zmiennego?

 

 

tak

Oczywiście że nie. Dla zmiennego P=U*I°Cos(fi). O ile dla grzałki możemy przyjąć cos(fi)=1, bo to obciążenie prawie że czysto rezystancyjne, to dla lodówki już tak łatwo nie jest z uwagi na kompresor, który jest obciążeniem indukcyjnym.

Do pozostałych - podłączanie grzałki 2kW do przekaźnika o obciążalności 10A (szczególnie chińskiego) jest działaniem krótkoterminowym. Prędzej czy później (raczej prędzej) końcówki się przytopią, co w najlepszym wypadku skończy się przegrzaniem (zagotowaniem) zacieru, a w najgorszym pożarem. Radzę dorzucić dodatkowy stycznik 25A i wtedy będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stycznik czyli taki automatyczny bezpiecznik? właśnie miałem pytać czy nie zamontować jakiegoś bezpiecznika, ale myślałem o takim standardowym z drucikiem w środku, zamontowanym pomiędzy wtyczka do sieci a płytką.

A ten stycznik umiejscowić gdzie? Między płytką a grzałką czy grzałką a wtyczką do sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stycznik czyli taki automatyczny bezpiecznik?

Nie,

stycznik to taki większy kolega przekaźnika ;)

Styczniki generalnie mają styki o większej obciążalności prądowej niż przekaźniki.

 

Rozwiązaniem problemu kiepskich przekaźników jest zastosowanie przekaźnika półprzewodnikowego,

ale to chyba wymaga troszkę większej wiedzy elektrycznej.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do pozostałych - podłączanie grzałki 2kW do przekaźnika o obciążalności 10A (szczególnie chińskiego) jest działaniem krótkoterminowym. Prędzej czy później (raczej prędzej) końcówki się przytopią, co w najlepszym wypadku skończy się przegrzaniem (zagotowaniem) zacieru, a w najgorszym pożarem. Radzę dorzucić dodatkowy stycznik 25A i wtedy będzie OK.

Nie udzielasz się czasem na elektroda.pl ;) U mnie ten przekaźnik przepracował dziesiątki godzin. Inna sprawa czy jest jeszcze elektronika która nie jest chińska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.