Skocz do zawartości

Tani sterownik temperatury


kudys11

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem ile miał ten kabel, moze z metr, moze trochę więcej, nie wiem czy nie będę przedłużał tak, by był równy kablowi grzałki. Co do wpływu na dokładność grzania - nie wypowiem się, bo się nie znam, nie wiem na jakiej zasadzie to działa i czy długość wpływa na pomiar, ewentualnie w jaki spoób. Na moje potrzeby przybliżona wartość jest wystarczająca.

 

Na zdjęciu sprzęt, z lewej strony wewnątrz znajduje sie zasilacz, jeszcze do tego dojdzie podwójny włącznik - włączenie urządzenia oraz włączenie grzałki oraz jeszcze odpinana sonda (na mały jack).

dobra robota :)

wpływ rezystancji przewodu na pomiar, przy 10k czujnika, jest praktycznie żaden.

Edytowane przez leech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten sterownik będzie dobry do sterowania lodówką? http://pt.aliexpress.com/item/50-99-Degree-STC-1000-200-240V-Newest-Digital-LCD-Thermostat-Regulator-Temperature-Controller-Thermocouple/32223049407.html

 

Czy to jest ten sam model co podawali koledzy wyżej? Bo cena bardzo okazyjna.

Nie jestem zbytnio biegły w języku angielskim i nie jestem pewien czy niema tam jakiegoś haczyka.

 Wydaje mi się, że mam identyczny. Nie widzę haczyka. Chyba sam sobie kupie sztukę, pod przyszłą lodówkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie wiem ile miał ten kabel, moze z metr, moze trochę więcej, nie wiem czy nie będę przedłużał tak, by był równy kablowi grzałki. Co do wpływu na dokładność grzania - nie wypowiem się, bo się nie znam, nie wiem na jakiej zasadzie to działa i czy długość wpływa na pomiar, ewentualnie w jaki spoób. Na moje potrzeby przybliżona wartość jest wystarczająca.

 

Na zdjęciu sprzęt, z lewej strony wewnątrz znajduje sie zasilacz, jeszcze do tego dojdzie podwójny włącznik - włączenie urządzenia oraz włączenie grzałki oraz jeszcze odpinana sonda (na mały jack).

dobra robota :)

wpływ rezystancji przewodu na pomiar, przy 10k czujnika, jest praktycznie żaden.

 

Czyli przedłużenie kabla nie wpłynie na dokładność pomiaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten sterownik będzie dobry do sterowania lodówką? http://pt.aliexpress.com/item/50-99-Degree-STC-1000-200-240V-Newest-Digital-LCD-Thermostat-Regulator-Temperature-Controller-Thermocouple/32223049407.html

 

Czy to jest ten sam model co podawali koledzy wyżej? Bo cena bardzo okazyjna.

Nie jestem zbytnio biegły w języku angielskim i nie jestem pewien czy niema tam jakiegoś haczyka.

 

Ja zamawiałem stąd: http://www.aliexpress.com/item/9-Years-Manufacturer-220V-110V-12V-24V-Digital-LCD-Thermostat-Regulator-Temperature-Controller-with-sensor-5/707025754.html

Przyszedł bardzo szybko (8 dni od zamówienia). A w ogóle nawet ciutkę tańszy jak ten co znalazłeś ale nie ma osobnych obwodów na grzanie i chłodzenie. Do sterowania lodówką wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie ten termoregulator się sprawdzi? To starsza wersja popularnego RT-2C. Zakres temperatury tylko do 17 stopni, ale tyle w zupełności starczy do fermentacji górniaków - termoregulator podłączłym do lodówki. 

 

http://www.terrasklep.pl/?205,termoregulator-rt-2-termostat-analogowy-regulator-temperatury

Edytowane przez stjimmyjos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem swój STC-1000. Jednak podłącza się go tak, jak inne. Wrażenie było jakoby różnił się od polskiego odpowiednika, który też posiadam. Trzeba też robić mostki, działa OK, aczkolwiek sterowanie z dupy, bo dwuklawiszowe i bardziej skomplikowane niż w ES-10.

 

Instrukcja nie mówi jak podłączyć, dopiero grzebanie w necie pomaga. Choć jak ktoś jest elektrykiem, to pewnie się teraz ze mnie śmieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duże są wahania temperatury piwa, przy założeniu że sterownik steruje lodówką, a czujka temperatury jest w lodówce?

Można jakoś osiągnąć wahania temperatury piwa mniejsze niż 0.5°C?

Nie widziałem w sumie większych niż 0,5. Co prawda nie stoję nad lodówką ciągle, ale przechodząc widzę, że np. przy ustawionym 10, mam raz 9,6, innym razem 10,2, itd.

 

W STC można ustawić opóźnienie załączenia chłodzenia po wykryciu zmiany temperatury, dobre np. przy otwieraniu lodówki, gdy sonda nagle wykrywa duże różnice. Dostosowując ten czas można wyczuć bezwładność sprzętu, żeby te wahnięcia ograniczyć.

 

Nie pamiętam jak jest w ES10, ale ma też jakieś dodatkowe ustawienia, których w sumie nie dotykałem.

Edytowane przez Wozik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek histereze można ustawić z dokładnością 0.1 stopnia.  Więc delikatna zmiana temperatury i lodówka się załącza. Widaomo że wówczas będzie się często załączać co może niekorzystnie wpłynąć na agregat.

 

TU są informację w formie tabelki:

http://thermo.home.pl/allegro/uploads/tx_allegro/ES10_v2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10,2 - 9,6 = 0,6°C

0.6°C > 0.5°C

 

Histereza wiadomo, można ustawić na 0,1, ale mi chodzi o bezwładność lodówki, powietrza w niej, tego jak długo działa agregat zanim sama czujka się ochłodzi, i czy w sumie nie wpływa to na większe wahania temp piwa   niż 0.5°C.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10,2 - 9,6 = 0,6°C

0.6°C > 0.5°C

 

Histereza wiadomo, można ustawić na 0,1, ale mi chodzi o bezwładność lodówki, powietrza w niej, tego jak długo działa agregat zanim sama czujka się ochłodzi, i czy w sumie nie wpływa to na większe wahania temp niż 0.5°C.

Mówisz zatem o amplitudzie, wyrażaj się zatem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wahania temperatury piwa, myślałem że to będzie jasne;) Ale nieważne,bo odbiegamy od tematu;) Bo rozumiem to 0,6 to masz na czujce zanurzonej w piwie, przyklejonej na zewnątrz fermentora i zaizolowanej czy po prostu leżącej w lodówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sondę mam zawieszoną nad fermentorem. Myślę, że gdyby była w piwie, to sterowanie byłoby bardzo nieefektywne ze względu na zdecydowanie różną szybkość zmiany temperatury powietrza vs cieczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przyklejoną sondę do fermentora, zaizolowaną 3 warstwami folii bąbelkowej i muszę przyznać, że ładnie odzwierciedla temperaturę piwa. Jedyny problem jest jeśli mamy dużą różnicę w obecnej temperaturze piwa a zakładanej, np na początku fermentacji zaraz po wstawieniu fermentora do lodówki. Ostatnio schłodziłem piwo do 19 stopni, ale po dodaniu wody o temp. pokojowej skoczyła do 21. Fermentować chciałem w 17 wiec jak piwo zeszło już do tej temperatury trzeba było przewietrzyć nieco lodówkę, bo po kilku godzinach ciągłej pracy mocno się schłodziła i nadal obniżałaby temperaturę piwa, albo włączała grzałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.